Günümüzde daha çok dizüstü bilgisayarlar kullanılmaya başlansa da, masaüstü bilgisayar bileşenlerinin fiyatlarının düşmesi ile masaüstü bilgisayarlar kullanıcılar için tekrar cazip hale gelmeye başlamıştır. Masaüstü bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri olan kasalar, geçmişten bugüne oldukça gelişmiş ve tercih sebebi olacak birçok avantaja sahip olmuştur.

 • PC KASASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Kasa seçimini sadece tasarımına bakarak yapamayacağımız bir gerçek. Kasaya ait en önemli parçalar anakart, işlemci ve ekran kartı gibi bileşenlerdir. Bu nedenle kasa seçimimizi yaparken ilk bakmamız gereken bu parçaların özellikleridir. Ayrıca kasanın boyutu, sabit diskler için yeterli boyut, fanların yeterliliği ve donanımların karşılanacağı kadar güç üretilmesi pc performansı açısından önemlidir.

 • KASA BİLEŞENLERİNİN SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

  Kasanın bileşenleri ayrı ayrı büyük önem taşır ve farklı ihtiyaç gruplarına hitap edebilecek türde tasarlanır. Bu sebeple seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Belirleyeceğiniz seçim kriterleri, bilgisayarınızın kullanımında konfor ve kolaylık sağlayacaktır.

  Güç kaynağı: Donanımı karşılayacak boyutta bir güç kaynağı seçmek önemlidir. Günümüzde 200-300, 300-420, 420-550 W’lık güç kaynakları kullanılmaktadır. Farklı ihtiyaçlara yönelik üretilen güç kaynaklarından dilediğinizi seçebilirsiniz.

  Fan: Fanlar bilgisayarı uygun çalışma koşullarına ayarlamak durumundadır. Fanların boyutu ve kasanın içindeki havanın dolaşabileceği boşluklar soğutmayı etkiler. Fanların küçük olması yetersiz soğutmaya neden olacağı gibi rahatsız edici sesler çıkarabilir. Bu nedenle büyük bir fana sahip ürün tercih etmeniz, kasanızı uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

  Anakart: Genellikle ATX ve Micro ATX anakart yapıları kullanılmaktadır. Daha fazla PCI-E slotu, daha fazla SATA portu, daha fazla Ram slotu için ATX tercih edilmelidir. Yüksek performans arayanlar ATX tercih edebilirler.

  Kasa Tipi: Kasanın ergonomik oluşu, kullanılan malzemenin kalitesi, bağlantı girişlerinin yeri ve yeterliliği, disk ve okuyucu yuvalarının yeterliliği kasa tipinin seçiminde önemli etkenlerdendir. Ürününüzü daha rahat kullanabilmek için tüm bunlara dikkat etmenizde fayda var.

 • Bilgisayar kasaları kategorisinde en çok tercih edilen markalar arasında yer alan Everest, Dark, Aerocool, Frisby, Asus gibi markalara sitemizden kolayca ulaşabilir ve uygun fiyata güvenle sipariş verebilirsiniz.