• Paten, Kaykay ve Scooter kategorisinde bulunan patenler, genellikle dört tekerlekten oluşan ve düz zeminde kaymak için kullanılan spor aletlerinden biridir. Sağlık açısından da büyük öneme sahip olan patenleri siz de Cimri’de Action, Voit, Altis, Excess ve Protech gibi onlarca markanın içerisinden, çocuğunuza ya da kendinize en uygun paten modellerini kolayca bulabilir ve en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

 • Paten çeşitleri nelerdir?

  Paten alırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli nokta, eğer ilk defa paten kullanacaksanız daha kolay kontrol edebileceğiniz ve daha yavaş gidecek bir paten modelini tercih etmeniz gerekmektedir. Patenler bu aşamada beş kategoride incelenebilir. Fitness patenler; daha çok spor yapma amacı ile düz zeminlerde kullanılmaktadır. Başlangıç için ideal olarak kabul edilen bu paten çeşidi aynı zamanda çocuk patenlerini de içine almaktadır. Urban patenler ise, fitness patenlere ek olarak daha engebeli zeminlerde de kullanılmaktadır. Slalom patenler; hızlı bir şekilde slalom yapabilme özelliğinden dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Slalom patenlerin manevra kabiliyeti oldukça gelişmiştir ve topuklarında fren bulunmaz. Bu nedenle başlangıç için tavsiye edilmeyen modeller arasındadır. Agresif patenler özellikle rampalarda kaymak için idealdir. Tekerlekleri diğer paten modellerine göre daha küçüktür. Son olarak hız pateni ise; adından da anlaşılabileceği gibi mümkün olduğunca hızlı gidebilme amacıyla tasarlanmıştır. Tekerlekleri ise diğer paten modellerinden daha büyüktür.

 • Paten sporunun faydaları nelerdir?

  Her sporun kendine has insan vücuduna sağladığı faydalar bulunmaktadır. Paten sporunun da insan sağlığına faydaları yadsınamaz. Patenin faydalarından en önemlisi vücuttaki yüksek fiziksel kondisyonu sağlaması ve kemikleri güçlendirmesidir. Denge ve koordinasyonu arttırması aynı zamanda da dayanıklılığı arttırması da bu faydalarından biridir. Paten kayarken kalori yakabilir ve esnekliğinizi de arttırabilirsiniz. Stresi azaltan sporlardan biri olan paten aynı zamanda dinç olmanızı da sağlamaktadır.

  Paten kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

  Paten sporuna yeni başlayacaksanız öncelikle düz ve açık bir alan tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Patenlerinize alışmak için küçük adımlar atmanız size bu konuda avantaj sağlayacaktır. Paten yaparken mutlaka bileklik, dizlik, dirseklik ve kask koruma gibi güvenliğinizi sağlayacak ekipmanları da kullanmalısınız. Yokuş ve rampalardan inerken hızınızı ayarlamanız ve kendinize yeterince boşluk bıraktığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bütün bunların dışında en önemlisi de paten yaparken mutlaka trafik kurallarına da uymanız gerekmektedir.

  Siz de bu doğrultularda, kendinize veya çocuğunuza en uygun paten modeline, en ucuz fiyat seçenekleri ile Cimri’den ulaşabilirsiniz!