Motor yağı motosikletler için oldukça önemli bir unsurdur. Motosiklet motor yağının en önemli görevi hareketli aksamlar arasındaki sürtünmeyi en aza indirmek ve motor ömrünü uzatmaktır. Ayrıca motosiklet motor yağları motorun aşırı ısınmasına engel olur. Böylece motorun deforme olmasını engeller. Yani motor yağı kullanıldığında sürtünme azalacağı için sürtünmeden kaynaklanan ve motorun ömrünü azaltan ısınma da ortadan kalkacaktır. Castrol, Motul, Liqui, M-Oil, Petrol Ofisi, Elf, Mobil gibi önde gelen markaların en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

  • Motosiklet Motor Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

    Motosiklet motor yağı değişiminin ne zaman yapılması gerektiği her zaman merak edilen bir soru olmuştur. Aslında bu konuyla ilgili en doğru cevap üretici firmanın belirttiği kilometre ve zaman olacaktır. Belirtilen kilometre ve zaman tabii ki kullanım sıklığı ile ilgili olarak değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle motosiklet motor yağı miktarı ve yağ durumu sık sık kontrol edilmelidir.

  • Motosiklet Motor Yağı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Motosiklet motor yağı seçimi için en uygun olan yağ, üretici firmanın önerdiği yağdır. Çünkü üretici firma birçok test ve ölçümden sonra en uygun ve motorla en uyumlu olanı belirleyip onu önermektedir. Uygun motosiklet motor yağı kullanmak aracın performansını da olumu yönde etkileyecektir. Üretici firmanın önerisi dışında motorun teknik özelliklerine, çalışma şartlarına ve çalışma ortamının sıcaklığına da kesinlikle dikkat edilmeli ve gözden geçirilmelidir. Ayrıca motorun türü yani benzinli mi yoksa dizel mi olduğu ve model yılı da belirleyici olacaktır.

  • Motosiklet Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

  • Motosiklet motor yağının nasıl değiştirilir sorusu sürücüler tarafından cevabı ayrıca merak edilen bir sorudur. Öncelikle motor sıcak ise soğuması, soğuk ise çalıştırılıp ılınması beklenir. Daha sonra karter boşaltma tapası sökülür ve eski yağ süzülür. Yağın tamamının süzülmesi için bir süre daha beklenir. Motora yağ yeterince konur. Motor çalıştırıldıktan sonra karter tapasından ve filtre contasından herhangi bir yağ sızma durumu var mı diye bakılır. Bu kontrol işlemi mutlaka yapılmalıdır.