POPÜLER ARAMALAR

Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

Et, Tavuk ve Balık Fiyatları

1514 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat

Et Çeşitleri

Geçmişten günümüze et ürünleri en temel beslenme ürünlerinden bir tanesi olmuştur. Günümüzde uzmanlar tarafından günlük olarak belli miktarlarda tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Sağladığı kalori ile dengeli beslenmenin anahtar öğelerinden olan kırmızı et, beyaz et ve balık eti her yemek kültüründe yer tutan  önemli besin kaynaklarıdır. İçerdiği özel mineraller ve vitaminler sayesinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu faydalı besinleri içerisinde barındırmaktadır. Bir ülkenin yemek kültürünün en belirgin yansıması olan et çeşitleri, kültürümüzde her bütçeye ve damak tadına göre farklılaşmaktadır.

Tavuk Eti

Tansiyon ve kolesterol gibi sıklıkla görülen rahatsızlıkların kontrol altına alınması için uzmanlarca önerilen tavuk eti, aynı zamanda kilo vermenize yardım ederek sağlıklı kalmanız için haftada en az 2 gün tüketilmesi gereken bir hayvansal gıdadır. Tavuk eti tüketmek ne kadar sağlıklı ise tüketilen ürünün kaliteli olması ve bilindik markalara ait bir ürün olması beslenme açısından oldukça önemli bir etkendir. Zira tavuk etinden beklenen faydalı besinleri alabilmek için kaliteli ve güvenli ürünler tüketilmesi gerekir. Ağız tadına uygun olmasının pişirme yöntemleri tercih etmenin yanında tavuk etinden alınması beklenen yararların sağlanması için uygun pişirme yönteminin uygulanması gerekmektedir. Tavukçuluk sektörünün endüstriyelleşmesi ile birlikte tavuk fiyatları, olağanüstü durumlar dışında pek dalgalanma göstermemektedir.

Hindi Eti

Tavuk etinin bir alternatifi olarak konulabilen hindi eti, tavuk etinden farklı olarak içerdiği düşük yağ oranı sayesinde sağlığınıza olumlu etkide bulunan bir besin kaynağıdır. Yüksek protein içeriği ve yarattığı tokluk hissi sayesinde diyet listesinde kendine mutlaka yer bulan, aynı zamanda özel günlerde tüketilen bir et çeşidi olarak yerini almaktadır. Tüketiminin tavuk eti, balık eti ve kırmızı et kadar yaygın olmaması hindi etini seçkin ve özel yemeklerin aranılan ürünü konumuna getirmiştir.

Deniz Ürünleri

Deniz ürünlerinden akla ilk gelen balık çeşitleri, diğer et çeşitlerinde de bulunan protein ve vitamin içermesinin yanı sıra omega 3 katkısı sayesinde haftada en az 1 kere tüketilmesi gereken kıymetli besinlerden biridir. Özellikle hamile kadınlara ve gelişim çağındaki çocuklara tüketilmesi önerilen balık eti, sağlıklı yaşam standardını yakalamanız için gerekli olmasının yanında hafıza ve kemik gelişimi için en ideal besindir. Sezona göre değişiklik gösteren balık fiyatları, yaz ve kış aylarında mahsulün bol veya az olmasına göre değiştiğinden sezonluk balık tüketilmesi hem sağlık açısından hem de bütçenizi zorlamadan balık lezzetine erişim açısından yerinde olacaktır.

Kırmızı Et

Kırmızı et, içerdiği yüksek miktarda protein, demir ve çinko sayesinde, bedenin gelişmesi ve sağlıklı kalması için gerekli tüm ihtiyacı karşılar. Özellikle çocukların gelişiminde ihmal edilmemesi gereken besinlerden biri olan kırmızı et, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Ayrıca kırmızı et, kıyma, kuşbaşı gibi yemek yapımında ihtiyaç duyulan farklı çeşitleri ile satışa sunulabilmektedir. Kırmızı etin alternatifi olmasa da kırmızı et kategorisinde değerlendirebileceğimiz ciğer, kebap yemeklerinin vazgeçilmez lezzeti olarak öne çıkmaktadır. Kimi kültürlerde sakatat ürünlerinin tercih ediliyor olması kırmızı ete rağbetin bir göstergesi olmuştur.

İşlenmiş Et Ürünleri

Değişen mutfak kültürünün yanında, geçmişten günümüze kadar değişmeyen lezzetler kırmızı etin işlenmesi sayesinde elde edilebilmektedir. İşlenmiş et ürünlerinden sucuk, eskiden bu yana Türk mutfağının aranan ve sevilen lezzeti olmuştur. Etin işlenerek tüketicilere farklı tatlar sunan salam ve sosis geçmişi itibarıyla sucuk kadar eski değildir. Et ürünlerinin artık daha hızlı ve seri biçimde işlenebildiği günümüzde daha düşük fiyatlarla tüketicilere hem farklı bir lezzet hem de et alternatifi sunmaktadır. İşlenmiş ürünleri sunduğu alternatif lezzetin yanında, bir et ürününden sağlanan yararı elde edebilmek için tüketicilerce tercih edilen ürünün marka ve kalitesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kırmızı Ete Has İşlenmiş Ürün: Pastırma

Türk mutfağı lezzetlerine has bir et ürünü olan pastırmanın geçmişi sucuktan daha eskidir. Kırmızı etten yapılan pastırma, bir et ürününden sağlanan faydalı besinlerin yanında sunduğu baharat lezzeti sayesinde birçok insanın damak zevkine hitap etmektedir. Ayrıca işlem görmüş diğer et ürünlerine nazaran daha az işlem görerek besin değerini kaybetmeyen pastırma, içerdiği çemen sayesinde insülin direncini düşüren sağlıklı bir besindir.

Et Ürünleri Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eskiden kırmızı et ve beyaz et ayrımı çok ciddi bir şekilde ayrılmışken, günümüzde fabrikalarda seri olarak üretilen ürünlerin hem kırmızı hem beyaz et içerdiği görülmektedir. Örneğin tüketicilerin, özellikle işlem görmüş etleri satın alırken etin dana eti yahut tavuk etinden oluşup oluşmadığına, karma bir içerik muhteva edip etmediğine bakması gerekir. Et üreticileri, kalıplaşmış olan ve normal şartlarda kırmızı etin kullanıldığı sucuk gibi ürünlerde tavuk eti kullanarak maliyeti düşürerek ucuz ürün imkanı sunmaktadır. Ancak beklenen faydayı ve lezzeri sağlamak için etin muhtevasına dikkat edilmelidir. Ayrıca etin nasıl pişirileceği hangi yemeklerde kullanılacağı önemli olduğundan pişirme metoduna uygun etlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Et Fiyatları

Et fiyatlarını belirleyen en önemli etken markadır. Markalar belli bir fiyat ölçüsünde yerini almış olup, marka ve kalite algısı bütünleşiktir. Dolayısıyla et fiyatlarından bir dalgalanma olması durumunda bu durum tüm markalarda kendini gösterecektir. Kalite ile markalaşmış et fiyatları, kalitesinin ve sağlıklı üretiminin bir gereği olarak kalite algısı oluşmamış markalara göre daha yüksek kalmaktadır. Ancak her çeşit ve kalitede et ürünlerinin fiyatları, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla artık karşılaştırılabilir durumdadır.