track source

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Sakatat Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Sakatat markası:

En Çok İncelenen Sakatat Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Sakatat Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
23 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 49 Sakatat modeli içerisinde en ucuz Sakatat fiyatı 8.78 TL iken, en yüksek Sakatat fiyatı 242.99 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Sakatat fiyatlarının ortalaması alındığında ise 23 Nisan 2021 tarihinde ortalama Sakatat fiyatı ise 28.31 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Sakatat Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Sakatat

Yüksek besin değerine sahip olan sakatat, alternatif olarak et ve balık yerine tüketilen gıda ürünleridir. Hayvanların farklı yerlerinden üretilen sakatatlara, Türkiye’den ve birçok ülkeden talep vardır. Protein, karbonhidrat ve yağ içeren sakatat ürünleri besleyici özelliğe sahiptir. Karaciğer, işkembe, kelle, paça, mumbar, dil gibi sakatatlar farklı şekillerde tüketilir. El değmeden hijyenik bir ortamda üretilen bu ürünler, farklı miktarlarda paketlenerek müşterilere sunulur Sakatatlar, birçok yöntemle pişirilir. Izgara, haşlama, sote ya da kurutulma gibi pişirme işlemlerinden geçen bu ürünler ayrıca konserve olarak da satılır.

Sakatat Çeşitleri

Çoğu ülkede tüketilen sakatatlar, farklı çeşitlerde satışa sunulmuştur. En çok talep gören sakatat çeşitleri arasında ciğer, dil, kelle, paça ve işkembe vardır. Bu ürünleri üreten çok sayıda marka mevcuttur. Sakatat ürünleri geleneksel olarak hazırlandığı gibi farklı yemeklerde de kullanılır. Arnavut ciğeri, işkembe çorbası, mumbar dolması gibi yöresel sakatat yemekleri yapılır. Sakatatlar mineral ve vitaminler açısından faydalı ürünlerdir. Ayrıca yapılarında bol miktarda kolajen bulunur. Böylelikle kemik sağlığını koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Başlıca sakatat çeşitleri şunlardır:

Dil Füme

İnek ya da koyun dilinden üretilen dil füme, tütsülenerek üretilir. Modern fabrikalarda el değmeden üretilen bu dil fümeler, hijyenik bir şekilde paketlenerek satışa sunulur. Dil füme ile tost yapılabilir ya da meze olarak tüketilebilir. Dil füme yüksek oranda protein içerir. Kemik ve kas dokusunun gelişiminde önemli bir besin kaynağıdır. Dil füme aynı zamanda salatalarda da kullanılabilir. Soğuk olarak tüketildiği gibi ısıtılarak da yenilebilir.

Dolmalık Mumbar

Yöresel bir lezzet olan mumbar dolması Türkiye’de en çok tüketilen sakatat yemeklerinden biridir. Koyunların bağırsağından elde edilen mumbar, içinin pirinç ile hazırlanan harç ile doldurulması ile yapılır. Mumbar dolması karbonhidrat ve yağ içerir. Enerji veren bu yemek, günün her saati tüketilebilir. Ayrıca iç harcı bulgurdan da yapılabilir.

Kurutulmuş Sakatatlar

İşkembe, ciğer, mide, bağırsak gibi sakatatlar kurutularak da tüketilebilir. Ayrıca bu ürünler köpek gibi evcil hayvanların beslenmesinde de kullanılabilir. Yüksek miktarda kolajen içeren kurutulmuş sakatatlar, sade olarak tüketildiği gibi suda haşlanarak da tüketilebilir. Kurutulmuş sakatat, mineraller açısından zengindir. Böylece kemik gelişimini destekler.

Ciğer

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilen sakatatlardan biri de ciğerdir. Ciğer kalsiyum, ve potasyum açısından zengin bir üründür. Aynı zamanda kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ciğer, farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanabilir. Kızartma, haşlama ya da ızgarada yapılabilir. Ayrıca tavuk ciğeri de en çok tüketilen sakatatlar arasındadır. Bu ürünler fırında sebzeli olarak da pişirilebilir.

Kelle-Paça

Çorba olarak tüketilen kelle paça, söğüş olarak da hazırlanabilir. Bol miktarda protein içeren bu sakatatlar, soğuk algınlığına karşı önleyici gıdalardır. Kolajen miktarı fazla olan kelle-paça, kas dokusunu onarır ve kemikleri geliştirir. Bu ürünler haşlanabilir ya da fırında pişirilebilir. Bronşit ve üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelen kelle paça, vücud direncini artırır. Kelle paça lif oranı yüksek bir besindir.

İşkembe

Sakatat çeşitlerinden biri olan işkembe, genel olarak çorba yapımında kullanılır. İşkembe çorbası lif oranı yüksek bir çorbadır. Farklı sebzelerle de hazırlanabileceği gibi sade olarak da tüketilebilir. Kansızlığa iyi gelen işkembe, farklı vitaminleri içinde barındırır. Enerji verir ve soğuk algınlığına karşı etkili bir besindir. İşkembe aynı zamanda kurutularak da tüketilir. Ayrıca tütsülenerek de saklanabilir.

Yürek

Dana ve koyun kalbinden üretilen yürek, paketlenerek farklı gramajlarda satılır. B12 vitamini açısından zengin olan yürek, kansızlığa iyi gelir ve vücudun yorgunluğunu giderir. Yürek, yemeklerde farklı sebzelerle pişirildiği gibi, tek başına da tüketilebilir. Yüksek protein kaynağı olan bu ürün, sporcular tarafından da tercih edilir. Sakatatlar arasında ete en yakın lezzete sahip olan yürek, aynı zamanda lif kaynağıdır. Dengeli beslenmeye yardımcı olan yürek, enerji verir ve ciltteki pürüzlerin giderilmesine yardımcı olur.

Sakatat Fiyatları

Sakatat ürünleri belirli fiyatlarda satılır. Her markanın kendi ürünü bulunur. Sakatat fiyatları genel olarak ucuzdur ve her bütçeye hitap eder. En yakın satış noktasından ya da internet üzerinden sakatat siparişi verilebilir. Sakatat ürünlerinde mevsimsel olarak fiyatlarda değişiklik olabilir. Ciğer ile yüreğin fiyatı aynı olmayabilir ya da böbrek ile dil aynı fiyatta değildir. Sakatat ürünlerinin mutfakta kullanım alanı geniştir. Haşlama, ızgara, sote, fırında pişirme gibi yöntemler ile hazırlanabilir. Bazı sakatatlar kurutulmaya elverişlidir. Böylelikle kışlık ya da yazlık olarak hazır yiyecek hazırlanabilir. Sakatatlar uygun koşullarda muhafaza edilerek saklanabilir.

Sakatat Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Et, tavuk ya da balığa alternatif bir yemek arıyorsanız sakatat ürünlerini tercih edebilirsiniz. İster hazır pişmiş şekilde isterseniz çiğ olarak bu ürünleri satın alabilirsiniz. Sakatatların çorbasını yapabilir ya da mangalda pişirebilirsiniz. Ayrıca bu işkembe, kelle ve paça gibi sakatat ürünlerinden çora yapıp bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Yüksek protein içeren sakatat en uygun fiyatlar ile satın alınabilir. En yakın satış noktasından bu ürünleri temin edebileceğiniz gibi online olarak da sipariş verebilirsiniz. Sakatat ürünlerini pratik bir akşam yemeği hazırlamak için kullanabilir, ya da piknik alanlarında mangal üzerinde pişirebilirsiniz. Kolay saklama koşullarına sahip olan sakatat ürünlerinizi derin dondurucularda muhafaza edebilirsiniz. Sayfamızda yer alan sakatat ile ilgili yorumları inceleyebilir ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery