Korna & Siren

En Ucuz Korna & Siren Fiyatları

51 ürün gösteriliyor.
Alt Kategoriler
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Korna ve Siren Ne İşe Yarar?

Otomobil, bisiklet ve motorsiklet gibi araçlarda bulunan korna ve siren araçların en önemli parçalarından biridir. Korna, trafik halindeyken hem yayaları hem de diğer araçları uyarmak amacıyla kullanılan otomobillerin en önemli özelliklerinden biridir. Böylelikle olası kazalar engellenmektedir. Siren ise genellikle ambulans ve polis araçlarının kullandığı otomobillerin üst kısmında bulunan yine uyarı amaçlı diğer taşıtların yol vermesini amaçlayan parçalardan biridir. Ayrıca hırsızlık gibi durumlarda polis aracı sirenlerinin de caydırıcı bir özelliği mevcuttur. Sizde bu ürünleri korna ve siren kategorisi altında ziyaret edebilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Korna ve Siren Çeşitleri Nelerdir?

Korna çeşitleri kalın ya da ince sesli kornalar, krom kornalar, motorlu kornalar ve havalı elektrikli kornalar olmak üzere birçok çeşitte değerlendirilmektedir. Siren çeşitleri ise dahili ve harici olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Harici sirenler dış mekanlara monte edilmeli, ışık ve ses olarak uyarı vermektedir. Dahili sirenler ise sadece ses ile uyarı vermektedir.

Korna Ayarı Nasıl Yapılır?

Korna ayarı yapılması için direksiyon göbeğinin sökülmesi gerekmektedir. Oradaki yaylar ya da kabloların düzenlenmesi ile birlikte ayar yapılabilmektedir. Bir bilginiz yoksa otomobil uzmanlarından destek almanızda fayda vardır.

Korna ve Siren Nerelerde Kullanılmaktadır?

Korna kullanımı oldukça önemlidir. Kornalar sadece acil durumlarda diğer sürücüleri ya da yayaları uyarmak için çalınması gerekmektedir. Önünüzde olan veya geçmek istediğiniz aracın sürücüsünü korna ile ya da selektör yaparak uyarmak trafik kanunlarında bulunmamaktadır. Korna kullanımları trafik kanunlarında belirtilmiş ve 2918 sayılı yasaya göre, bu şekilde ve ısrarcı davranarak korna çalınmasının trafikte taciz kanunu kapsamına alınmış aynı zamanda da para ve hapis cezası bulunmaktadır. Kornaların, çocuklar başta olmak üzere, özellikle yaya ve bisiklet sürücülerine yakın mesafelerden çalınmamalıdır. Bu şekilde korna kullanımları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Böyle bir durumda kişi yolun kenarında güvenli bir şekilde hareket halinde ise korna çalmanız ile heyecanlandırıp kaza durumları ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, uyarı amaçlı çalınması gerekilen kornaların, gereksiz bir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Sirenler ise ambulans ve polis araçlarında acil durumlarda kullanılmalıdır. Aynı zamanda da okullarda özel günlerde kullanılmaktadır. Gereksiz yere kullanılan sirenlerde ise yakalanma durumunda para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca tarafınızla ilgili soruşturma bile açılabilmektedir.

Korna ve Siren Fiyat Aralıkları Nedir?

Korna ve siren fiyatları markaya, modele ve ürün özelliğine göre farklılık göstermektedir. Korna fiyat aralığı 20 - 250 TL fiyat aralığındayken oto siren ise 10 - 200 TL fiyat aralığında yer almaktadır. Sizde ihtiyacınıza göre olan korna ve siren ürünlerini listeleyebilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca sıraladığınız korna ve siren ürünlerinin fiyatları değiştiği anda fiyat alarmı butonu sayesinde haberdar olabilirsiniz.