Cimri'nin Seçimi
Brillant 805 RS004-60 130x190 cm Halı
Brillant 805 RS004-60 130x190 cm Halı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Taç Hot Wheels Tek Kişilik Nevresim Takımı
Taç Hot Wheels Tek Kişilik Nevresim Takımı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Confetti Alinda Pudra 3'lü Klozet Takımı
Confetti Alinda Pudra 3'lü Klozet Takımı
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da

Evimde Kilim Olmalı Mı?

Salon ve oturma odası tekstilinin bir parçası olan kilim, ince bir halı tipi olmak ile birlikte bulunduğu ortama ayrı ve hoş bir hava katmaktadır. Ayrıca kilimlerin Türk kültüründe yeri ayrıdır. Türk dokuma sanatının en önemli parçalarından biridir ve günümüze kadarda özgünlüğünü koruyarak gelmeyi başarmıştır. Sizde eviniz bir köşesinde, size ağırlık etmeyecek bir kilim alarak, ortama ayrı bir hava katabilirsiniz.

Kilim Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kilimler, evlerde sık kullanılan ürünlerdir. Kilim seçiminde de dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelikle seçtiğiniz kilimin sahip olduğu renk ve desenlerin mobilyalarınızın ve duvarların renk ve desenleriyle uyumlu olmasını gözetmeniz oda tasarımınız açısından oldukça önemli olacaktır. Kilimlerin boyutları da farklılık göstermekte ve odanızın ihtiyacına göre seçiminizi yapma fırsatınız bulunmaktadır. Satın aldığınız ürünün üretildiği malzemesinin kalitesi de oldukça önemlidir. Uzun ömürlü kullanımlar açısından kaliteli ürün tercih etmeniz önerilir.

Kilim Çeşitleri Nelerdir?

Takmak Kilimi: Altınbaş kilimleri ve beş toplu kilimleri dünyaca ünlü bir üne sahiptirler. Takmak kilimlerinin diğer adı Eşme kilimleridir. Bu kilimler Eşme’de dokunmaktadır. Takmak kilimlerini, Yan toplu Albaş ve Dallı Namazlığı ile çeşitlendirebiliriz. Bu kilimlerdeki desenler o kadar geçmişe dayanmaktadır ki bu tür kilimler müzelerde tarihi eser olarak bile sergilenmektedir.

Altınbaş Kilimi: Bu kilimlere Altınbaş denmesinin sebebi dokuması, rengi ve deseni ile tamamen eşsiz bir kilim olması ile altın gibi bir kilim olması dolayısıyladır. Kilimlerdeki motif ve motif teması diğer kilimlerden kendini ayırmaktadır. İç içe geçmiş ama tek eksende madalyon şeklindeki desenlere bu yörelerde “top” denmektedir. Bu topların içi “eli belinde kız” ve “tavşan topuğu” desenleri ile doldurulmuştur. Bu topların mevcudiyetine göre de kilimler ad almaktadır. Örneğin: 3, 5 veya 7 toplu kilim gibi.

Kilim Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonunda etnik esintilerin kullanılması, her sezon asla modası geçmeyecek ürünleri de beraberinde getirmektedir. Ev dekorasyonunu tamamlarken, modern çizgiler ile etnik detayların harmanlanması sıkça karşınıza çıkmaktadır. Bu uygulamaların temelinde ise kilimler gelmektedir. Kilimler, halılara oranla daha hafif ve kullanım açısından daha kolay olduğundan, salon ve oturma odalarında özellikle tercih edilmektedir. Evinizde klasik bir stile sahipseniz, kilim ile otantik bir hava verebilir aynı zamanda da farklı renk ve desen seçeneklerinden faydalanarak koyacağınız odaya ihtiyacı olan canlılığı da kazandırabilirsiniz. Kilimlerin kullanımındaki yeni trendlere de göz atarak, son dönemlerde moda olan dekorasyon tarzını benimseyebilir ve farklı desenli iki kilimi birleştirerek evinizde yeni bir canlılık sağlayabilirsiniz.

Kilimler Nasıl Temizlenir?

Kilimlerin yanlış temizlenmesi çabuk eskimelerine sebep olabilmektedir. Hem uzun ömürlü bir kullanım hem de doğru ve etkili bir temizlik için evde yapabileceğiniz kolay ve pratik uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalardan ilki kiliminizi ayda bir kere ters çevirerek arkasını elektrikli süpürge ile çekmektir. Kiliminizin üstü yün kaplamalı modellerden ise; ön tarafına sadece vakum ile bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Kiliminizde püskül bulunuyorsa, kenarlarını elektrikli süpürge ile süpürmemeniz önerilmektedir. Kiliminizin püskülleri süpürgeye takılıp zarar görmemesi için bu kısımları elinizle kabartmanız yeterli olacaktır. Kiliminizi yıkamaya karar verdiyseniz, doğru şampuanı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Kullanma talimatlarına göre ılık suya temizleyicinizi koyarak bir sünger yardımıyla yıkamaya başlayabilirsiniz. Kiliminiz lekelendiği takdirde, hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Pamuklu kuru bir bez yardımı ile lekeye bastırarak çekmeli ve ardından düz çizgiler halinde silmelisiniz. Bu aşamada en önemli husus, kiliminizi dairesel hareketler ile ovalamamanız gerekmektedir. Dairesel hareketler sanıldığının aksine lekeyi yayacak ve kiliminize zarar verecektir. Siz de evinize ve dekorasyonunuza en uygun kilim modellerini, Dekoreko, Giz Homei, Apex, Walls Home ve Lalune gibi markaların içerisinden en ucuz fiyat karşılaştırmalarına Cimri’den hızlıca göz atabilir ve sahip olabilirsiniz.

Kilimler Bütçeyi Sarsar Mı?

Kilimler çok da pahalı ürünler değillerdir. Nitekim piyasada ucuz kilimler de bulunmakta, ucuzlara nazaran biraz daha pahalı kilimler de bulunmaktadır. Sizde küçük bir araştırma yaparak, zevkinize ve evinize uygun bir kilimi Cimri.com’da bularak satın alabilirsiniz.