Marka
Intel
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

İŞLEMCİ NASIL SATIN ALINIR?

İşlemci, bilgisayarın aklı / beyni olarak tanımlanabilir. İnsan organizmasının yöneticisinin beyin organı olması gibi, bilgisayar ve bazı elektronik cihazların yöneticisi de işlemcidir. İşlemcinin çalışma şekli ve prensipleri hakkında fikir sahibi olmanız, satın alırken işinizi kolaylaştırır. Bilgisayarın çalışması esnasında veri akışını sağlayan, verileri değerlendiren, gerektiğinde yeni veriler üretebilen, temel matematik işlemlerinden, daha karmaşık işlemlere kadar yapabilen kısım, genel tabir ile bilgisayarın işlemci denilen bölümüdür. Örneğin, Word programı ile yazı yazarken, klavyenizde tuşladığınız harf ve rakamların ekranda görünmesi, bir ses dosyasını çalmak için ilgili butona tıkladığınızda, hoparlörlerden ses gelmesi, bu bölüm sayesinde olur. İşlemciler, bilgisayarlarda bulunduğu gibi çamaşır makinesi, buz dolabı gibi diğer elektronik cihazlarda da bulunur.

İşlemci nasıl soğutulur? İşlemci hızlandırma teknikleri nelerdir?

İşlemcinin hızlandırılması, performansı için önemlidir ve işlemcinin soğutulmasına bağlıdır. İşlemci, özellikle yüksek hızlı işlemler gerçekleştirdiğinde ısınır. Bu normal bir durumdur, ancak ısının o bölgeden uzaklaştırılması gerekir. İşlemcinin fazla ısınması, bilgisayarın performansını olumsuz etkiler. Veri akışının yavaşlaması, ekran donması gibi istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu ısının dağıtılması ve işlemcinin soğutulmasında, ısı yayıcı ve soğutucu fanlar görev yapar.

Ana kart üzerine montajı nasıl yapılır?

İşlemciyi ana kart üzerine monte etmek için, öncelikle bilgisayarın elektrik bağlantısı kesilmeli ve plastik eldiven kullanılarak montaj işlemine başlanmalıdır. Birinci adım, üzerindeki soğutucu fanın kaldırılmasıdır. İkinci adımda, alttan çıkan eski işlemci yerinden çıkartılır. Son olarak, işlemcinin üzerindeki küçük pinler fazla kurcalanmadan, ok işaretlerine dikkat ederek yeni olan yerine yerleştirilir. Bu işlemi yaparken, fazla zorlanmamalıdır. Eğer zorlanma oluyor ve tam yerine oturmuyorsa üzerindeki pinler zarar görebilir. Bu nedenle, zorlanma hissediliyorsa işlem tekrar yapılmalı, fazla kuvvet uygulanmamalıdır. Yeni olanı yerleştirdikten sonra, ana kart üzerindeki küçük klipslerle sabitleme işlemi de yapılır, soğutucu fan tekrar üzerine takılır ve montaj tamamlanır.

İşlemci fiyatları ne kadardır?

İşlemci fiyatları, marka, model ve özelliklere göre değişmektedir. Intel ve AMD marka işlemcileri, cimri.com sitesinden, en uygun fiyat garantisi ile satın alabilir, fiyat alarmları ile kampanya ve indirimlerden haberdar olabilirsiniz.