Birden fazla bilgisayarın olduğu bir işyerinde, bütün iş bir ana bilgisayar üzerinden yapılır. Bilgisayarlar arasında veri alışverişi için hub çeşitleri veya switch çeşitleri kullanılır. İşyerinin büyüklüğüne, işlem hacmine, bilgisayar sayısına göre seçilecek hub&switch çeşitlerini en ucuz fiyatlarla Cimri’de TP-Link, Zyxel, D-Link, Aten gibi markaların farkıyla bulabilirsiniz.

Hub Nedir? Switch Nedir?

Birbirine bağlı cihazlar arasında veri alışverişinde kullanılan ve gönderilen veriyi tüm alıcılara ileten basit ağ bağlantı cihazlarına hub denir. Hub çeşitleri aktif ve pasif olarak ikiye ayrılırlar. Aktif olan sinyal güçlendirme özelliğine sahiptir.

Hubların daha gelişmişi olan ve istenen bilgisayara veri gönderimi yapabilme gibi yönetilebilme özelliği olan gelişmiş ağ bağlantı ekipmanına switch denir. Switchler portlarına bağlı bütün cihazları tanır ve ayırt edip doğru adrese veri gönderimi yapabilirler.

Switch ve Hub Arasındaki Farklar Nelerdir?

Switchler; yeni teknoloji ürünüdür ve programlanabilir. Hublar; basit ve eski bir ekipmandır. Programlanma özelliği yoktur. Switch ayarları, hublara göre daha kolay yapılır. Switch anahtarlama yöntemini kullanır ve çok daha güvenlidir. Switch bağlantıları çok daha pratiktir. Hubta hız cihazlara bölünürken, switchte hız bölünmesi olmaz ve hızlı çalışır.

Switch Çeşitleri Nelerdir?

Switchler işlevleri, kapasitesi ve port sayıları ile farklı birçok çeşide sahiptir. Switch çoklayıcı cihazlar 10/1000 mbps veri hızlarıyla ofis, işyeri ve güvenlik sistemleri için tercih nedeni olmuştur. 10/100 mbps hız da yeterli gelebilir diyen işletmeler için de uygun birçok model mevcuttur. Full fonksiyonlu switch modemler; 12 port switch, 16 port switch ve 24 port switch çeşitleri olarak ayrılırlar. Daha yüksek port sayısına sahip modeller de bulunmaktadır. Bu switchler çağrı merkezi, banka ve fazla sayıda bilgisayarı ve ekipmanı olan kurumların gözdesi haline gelmiştir.

Kablolu modem switchler hem güvenlik hem hız açısından işlevseldirler. Farklı kabloların çakışması gibi sorunları ortadan kaldırarak işlemlerin kusursuz ilerlemesini sağlarlar. Çelik sağlam kasalardan ve dayanıklı plastik malzemelerden üretilen switchler, enerji tasarrufu ile öne çıkan ekipmanlardır. Özellikle çok fazla sayıda porta sahip olan switchler; internet kafelerin, büyük işletmelerin, çağrı merkezlerinin tercih ettiği modellerdir.