Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Hamster Çarkı Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Hamster Çarkı markası:

En Çok İncelenen Hamster Çarkı Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Hamster Çarkı Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
20 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 32 Hamster Çarkı modeli içerisinde en ucuz Hamster Çarkı fiyatı 9.98 TL iken, en yüksek Hamster Çarkı fiyatı 300.8 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Hamster Çarkı fiyatlarının ortalaması alındığında ise 20 Nisan 2021 tarihinde ortalama Hamster Çarkı fiyatı ise 34.34 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Hamster Çarkı Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
Miglior Gatto Tavşanlı 405 gr Kedi Konservesi
Miglior Gatto Tavşanlı 405 gr Kedi Konservesi
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Ever Clean Lavender 10 Lt Kedi Kumu
Ever Clean Lavender 10 Lt Kedi Kumu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Hamster Çarkı

Hamsterlar evde beslenebilecek hayvanlar arasındadır. Fareler ile benzerlik gösterirler fakat tam olarak fare değillerdir. Bu nedenle hamsterlar, farelerden farklı olarak, özgün bir türdür. Hamster türleri doğaları gereği durgun bir hayat tarzına uyum sağlayamazlar. Depoladıkları enerjiyi atmaları için sık sık hareket etmeleri gerekir. Bir yerlere tırmanmak ya da aktif olmak adına koşmak onlar için vazgeçilmez aktivitelerdendir. Evcil hamsterları dışarı çıkarıp gezdirmek olanaksızdır, bu nedenle evde kafeslerine mutlaka hareket edebilecekleri oyuncaklar alınması gerekir. Hamster çarkı bu oyuncaklardan en önemlilerinden biridir. Hamsterlar bu çarklar sayesinde doğada koştukları miktarda olmasa da ihtiyaçları olduğu kadar aktivite yapabilme imkanına ulaşır. Bu yolla da hem kilo almamış olurlar hem de stres yüklenmeden yaşam alanlarında mutlu bir hayat sürerler. Bu çarkların onların hayatında büyük bir yeri vardır. Sağlıkları için vazgeçilmezdir. Evcil hayvanlara insanların arkadaşlığının yanı sıra eve kapatılmayarak sağlıklı bir yaşam sunulmalıdır. Hamsterlar türlerine göre değişik kiloda ve uzunlukta olabilir bu nedenle oyuncakları da onlara uygun yapıda seçilmelidir. 

Hamster Çarkı Modelleri

Hamster koşu çarkı modelleri, hamster türüne göre değişik özelliklerde olur. Örneğin soğuk bölgelerden gelmiş hamster türleri daha küçüktürler. Bunlara cüce hamsterlar da denir. Bu türlerin küçük olmalarından dolayı ortalama on beş cm büyüklükte olan hamster çarkları daha güvenlidir. Kendi boyutundan daha küçük bir hamster çarkı alınırsa eğer, bu çark hamsterların sağlığını olumsuz etkiler. Sırtlarını daha fazla bükmek zorunda kalırlar ve ayakları, çarkın kendisinden küçük olan basamaklarına sıkışabilir. Bu nedenle, on veya on beş cm’den küçük boyuttaki çarklar bu türler için güvenli değildir.  Öte yandan, Suriye bölgesi gibi sıcak bölgelerden gelen daha büyük yapılı hamsterlar için de hamster çarkı boyutu en az yirmi cm olmalıdır ki kendilerini yaralamasınlar. Bu gibi büyük yapılı olanlar için hamster çarkı 20 cm ve üzerinde olursa hem daha işlevsel hem de daha güvenli olur. Hamsterlar küçük ayaklara sahiptirler. Metal ürünler birbirine kaynak yapılarak hazırlanır ve bu nedenle çarktaki kaynak kısımları küçük ayaklarının yaralanmasını sağlayabilir, bu durumları önlemek adına ahşap hamster çarkı ya da plastik çarklar tercih edilir. Ahşap ürünler hem oldukça sağlıklı ürünlerdir hem de hamsterların daha rahat bir zeminde aktivite yapmasını sağlarlar. Hamster çarkları hayvanın koştuğu sırada hızla döner ve bir nevi koşu bandı görevi görür. Bazı durumlarda bu çarkların devrilebildiği görülür. Bu nedenle ayaklı hamster çarkı veya küçük bir çengel sayesinde kafese tutturulan çarklar da vardır. Bu ürünler, hamster koşarken dengenin sağlanmasını ve devrilmemesini amaçlar. Eğer bir hamster çarkı 16 cm gibi küçük bir yapıdaysa devrilmemesi adına kafesin köşe kısmına koyulabilir. Devrilme eylemi büyük ürünlerde daha çok geçerlidir. Hamsterlar için daha farklı oyun aletleri de üretilir. Hamster oyun tüneli bunlardan biridir. Bu oyun tünelleri, hamsterların düz bir zeminde koşmasını amaçlar. Hamsterlarda dikkat çeken bir diğer özellik ise temizliği oldukça fazla sevmeleridir. Bu nedenle kafesleri sürekli temiz tutulmalıdır ve uyudukları bölge ile tuvalet ihtiyaçlarını giderdikleri yer uzak olmalıdır. Bu durum dikkate alınarak, hamster hindistan cevizi evi gibi kafese asılan uyku bölgeleri almak onlar için daha sağlıklı olacaktır. 

Hamster Çarkı Fiyatları

Hamster çarkları, hamsterların ihtiyacına yönelik olarak birçok özellikle donatılmıştır. Bu özelliklere göre, hamster çarkı fiyatları artıp azalmaktadır. Örneğin, plastikten üretilmiş ürünler hem daha kolay bir yapım aşamasına sahip oldukları için hem de hammaddelerinin kolayca bulunabilir olmasından dolayı daha az fiyatla kullanıcılara sunulur. Öte yandan, ahşap hamster çarkı hem işçilik gerektirdiği için hem de ahşap kullanımının fiyatının yüksek olması nedeniyle diğer ürünlere oranla daha yüksek fiyata kullanıcılara sunulur. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, ahşap kafeslerin ve oyuncakların tabanı idrar ve su gibi maddelerle ıslanıp nemli kalır. Bu durum hamsterların sağlığını olumsuz etkiler ve çeşitli pisliklerin oluşmasına neden olur. Diğer yandan, hamsterlar kemirgen hayvan türlerindendir. Çeneleri güçlü bir yapıdadır ve çiğneme kemirme onlar için doğal bir durumdur. Ahşap malzemeleri kemirmeleri kolay olduğundan bu gibi ürünler daha az tercih edilir. Hamster çarkları genel olarak bir hamsterın sığabileceği büyüklükte olur. Ancak, bazı nadir durumlarda olduğu gibi, iki hamster aynı kafeste besleniyorsa eğer, onlar için daha büyük çarklar bulunur. Bu da fiyatları etkileyen bir diğer etkendir. 

Hamster Çarkı Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle, evcil hayvanlardan biri olan hamsterlar sahipleri tarafından iyi tanınmalıdır. Örneğin bazı hamsterlar özellikle dişi olanlar oldukça sinirlidir. Bu nedenle kendi kendilerine ısırma alışkanlığı kazanabilirler. Bu durumda ise etrafına ve hatta kendisine zarar verebilir. Bunları önlemek amacıyla kullanıcılar daha dayanıklı malzemeler seçebilir ya da kendisini daha rahat hissedeceği bir alan yaratabilir. Hamster çarkı gibi oyun eşyalarının rengi de bir diğer dikkat edilmesi gereken kısımdır. Hamsterlar gündüz uyur ve gece aktif bir hayat yaşarlar. Gün ışığı ya da lamba ışığından hoşlanmazlar. Bu nedenle çok parlak renkler ve ışığı yansıtıp parlayan renkler tercih aşamasında elenmelidir. Alınacak çarkta, hamsterın yürüyeceği alanda boşluk olmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Boşluk olan çarklarda yürümeleri zorlaştığı gibi ayakları ve elleri sıkışabilir. Bir diğer önemli nokta ise, çarkın boyutudur. Kendinden küçük bir çarkta koşmaya çalışan hamster, daha zor hareket eder. Kullanıcılar kendi evcil hamsterlarının özellikleri doğrultusunda, en uygun özellikleri taşıyan hamster çarkını seçmelidir. Kullanıcılar hamster çarkları hakkındaki karşılaştırmaları ise cimri.com da bulabilirler.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery