Aracın farlarında yer alan ampuller, özelikle gece sürüşlerinde hayati öneme sahiptir. Örneğin; sis far ampulleri; yağmurlu ve sisli havalarda çok etkilidir. LED far ampulleri ise gün ışığına en yakın far ampulüdür. Bütün far ampulleri farklı renk çeşitlerine sahiptir. Sıcak sarıdan sarımsı beyaza, parlak beyazdan maviye çalan beyaza kadar birçok rengi bulunan far çeşitlerinden dilediğiniz modeli ve rengi seçebilirsiniz. Siz de aracınızın en temel donanımlarından olan far ampulü çeşitlerini Modacar, Philips, Photon gibi markaların farkıyla, en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz. Farklı ürünlerle karşılaştırma yapma imkânı sayesinde, ihtiyacınız olan far ampulünü tam olarak belirleyebilirsiniz.

Far Ampulü Nedir?

Otomobillerin en önemli elektrik aksamlarından olan farlar için özel olarak üretilen, dayanıklı ve uzun ömürlü ampul çeşitlerine; far ampulü denir. Far ampulleri karşıdan gelen sürücünün gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde üretilirler. Böylece net bir görüşle kaza yapma riski en aza indirgenmiş olur.

Far ampul kodları; far ve sis farlarda kullanılan ampullerin kodlarını belirtmektedir. Ampul modelleri H1, H3, H4, H7, H8, H11, 9005, 9006 gibi kodlara sahiptir. Far ampulü seçimi yapılırken aracınızın ampul tipini bilmeniz gerekir. Far ampulleri 12 volt güç çıkışında çalışırlar. Büyük ticari araçlarda 24 volt güç çıkışı kullanılır. 55 watt, 100 watt güçlerinde çalışan oto far ampulü çeşitleri otomobillerin ve trafikteki güvenliğin önemli parçalarıdır.

Far Ampulü Nasıl Takılır?

Farın arkasındaki plastik koruyucu çıkartıldıktan sonra ampul soketi yerinden ayrılır. Metal kıskaç yerinden çıkartılıp yeni ampul takılır. Ardından metal kıskaç ve plastik koruyucu sırayla tekrar yerine oturtulur ve far ampulü takma işlemi tamamlanmış olur.

Far ampulü çeşitleri; beyaz, mavi ve sarı renklere sahiptir. Far ampullerindeki ışık rengi Kelvin değerleri ile belirlenmiştir ve 4300 – 12.000 gibi bir değer aralığına sahiptir. Örneğin 6000 Kelvin süper parlak beyaz ampul ışık rengini belirtmektedir.

Led far ampulü son yıllardaki gözde ampul çeşitlerindendir. Ön far ampulleri genelde parlak ışık veren çeşitlerdir. Xenon far ampulü, sis far ampulü arayışı içinde olanların son zamanlarındaki tercihlerinden olmuştur.