track source
Cimri'nin Seçimi
Nuna Rebl Caviar Bebek Oto Koltuğu
Nuna Rebl Caviar Bebek Oto Koltuğu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Bolenn Hug Multi Safe SPS Gri Bebek Oto Koltuğu
Bolenn Hug Multi Safe SPS Gri Bebek Oto Koltuğu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Besafe İzi Comfort X3 Ivory Melange Bebek Oto Koltuğu
Besafe İzi Comfort X3 Ivory Melange Bebek Oto Koltuğu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Britax Römer Advansafix III Flame Red Bebek Oto Koltuğu
Britax Römer Advansafix III Flame Red Bebek Oto Koltuğu
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Bebek Oto Koltuğu

Günümüzde en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri arabalardır. Hemen hemen her evde bir araba bulunur. Sürekli kullanılan bu araçların güvenliği her zaman tartışma konusu olur. Bu nedenle araba kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Emniyet kemeri ve hava yastıkları hayat kurtarır. Canların emanet edildiği bu araçlar her gün yeni bir teknoloji ve donanımla üretilir ve hayatınızı daha iyi korumayı amaçlar. Yetişkin bireyler için araçların içerisi yeterli koruma koşulları içerse de bebekler ve çocuklar için yeterli donanıma sahip değildir. Bu yüzden olası kazaları önlemek ve bebeklerin can güvenliği için bebek oto koltukları kullanımı zorunludur. Bebek ve çocukla ufak bir sarsıntıda bile düşebilir, bir yeri incinebilir. Bu nedenle bebek oto koltukları yüksek koruyucu mekanizmalarla donatılır. Bebeklerin ve çocukların hareketini engellemeden belirli noktalardan saran ve koruyan emniyet kemerleri bulunur. Boyun desteği sayesinde de ani çarpmalara karşı incinmelerin önüne geçer. Ülkemizde de bu oto koltuklarının kullanımı yeni doğan bebeklerle 135 cm boy ve 36 kiloya kadar zorunludur. Aksi durumda cezai işlem yapılır. Bu nedenle oto koltuğu olmadan bebeğiniz ve çocuğunuzun güvenliği için yola çıkmayın. Oto koltuğu seçerken de hem aracınızın koltukla uyumlu olmasına ve bebeğiniz için ideal koltuk olmasına dikkat edin. Bebek oto koltuğu seçimine nasıl karar vereceğinizi bilmiyorsanız sorularınızın cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu Modelleri

Piyasa yüzlerce farklı model ve markada bebek oto koltuk görebilirsiniz. Fakat bebeğinizin güvenliği ve sizin kullanım kolaylığını sağlamanız için oto koltuk çeşitlerini bilmeniz gerekir. Bu bebek oto koltuklarından bazılarında airbag sistemi bulunur. Bebeğinizin seyahat ederken en yüksek düzeyde koruma altında olması için airbag modelleri tercih edebilirsiniz. Bu airbag sayesinde aracınıza herhangi bir çarpma esnasında oluşabilecek şiddetli sarsıntı ile bebeğiniz savrulabilir. Bu savrulma esnasında baş ve boynu incinebilir. Airbag olan koltuklar ise bu sarsıntı esnasında devreye girer ve meydana gelebilecek ciddi yaralanma ve incinmelerin önüne geçer. Yine her marka ve modelde olmasa da en çok tercih edilmesine sebep olan bir diğer özellik bebek oto koltuğu 360 derece dönenlerden olmasıdır. Bu çift yönlü kullanım sağlar. Bebeklerde yaklaşık 2 yaşa kadar maksimum güvenlik ve boyun koruması için tersine dönük kullanım önerilir. 15 aylıktan 4 yaşına kadar da sürüş yönünde kullanım önerilir. Ayrıca bu döner koltuk sayesinde bebeği koltuğa koyarken size kolaylıkla yerleştirme imkanı sağlar. Bebek oto koltuklarında en önemli kriterlerden biri kemerlerin konumu ve kullanım kolaylığı olmasıdır. Bebeğinizin güvenliği için emniyet kemerinin doğru noktalardan sarması ve bebeğinizi rahatsız etmemesi gerekir. Ayrıca kullanımı da kolay olması gerekir. Çünkü eğer bebek sahibi iseniz her zaman işlerinizi tek elle halledebilmeniz gerekebilir. Bebek oto koltuklarında baş desteği olan modeller tercih edilmelidir. Ayrıca oto koltuklar kiloya ve yaşa göre ayrılıyor. Her dönemde bebeğin vücut yapısı farklı olduğu için onu en güvenli şekilde kavrayabilmek için bu detay çok önemlidir. Avrupalı uzmanlar bu kriterlere göre bir gruplandırma yaparak ebeveynlere yardımcı olur. Grup 0 denilen grupta yeni doğan bebekler 10 kilo ve 9 aylarına kadar kadar ana kucağı diye adlandırılan koltukları kullanmalıdırlar. Bu koltuklar daha güvenli olması araç içerisinde sürüş yönünün tersine konumlandırılmalıdır. Grup 1 ise 9 ay ile 4 yaş arasındaki çocukları kapsar. 9 aydan itibaren koltuğu sürüş yönüne doğru yerleştirerek kullanabilirsiniz. Grup 2 de 3 ile 5 yaş arasındaki çocukları içerir. Bu yaş aralığında da oto koltuğu kullanılmalıdır. Son olarak Grup 3, 6 - 12 yaş arasındaki çocukları kapsar. Bu yaş aralığında ise yükseltici olarak adlandırılan modelleri kullanmalıdırlar. Piyasada genelde bebek oto koltuğu 9 - 36 kg yani 1 ile 12 yaş arası koltuklar tercih edilir.

Bebek Oto Koltuğu Fiyatları

Bebek oto koltuğu fiyatları modellere göre değişkenlik gösterir. Kullanılan materyale, özelliklere, fonksiyonlara ve tasarımlara göre fiyatı değişir. Bebek oto koltukları hem hem bebeğinizin güvenli bir yolculuk yapmasını sağlar hem de bebeğinize ve size bir stil kazandırır. Siz de ihtiyacınız olan bebek oto koltuğunun hangisi olduğuna karar vermek için öncelikle kriterlerinizi belirleyin. Bebeğiniz boy ve kilosunu göz önünde bulundurun. Uluslararası testleri geçen marka ve modelleri tercih etmeye çalışın. Bebeğinizin ayını göz önünde bulundurun. Bu sayede en iyi fiyat performans ürününü bulabilirsiniz. Daha sonra cimri.com a girerek bebek oto koltuğu markalarını inceleyebilir, aradığınız özelliklere göre filtreleme yapabilirsiniz. Aradığınız oto koltuğu yorumlarına bakarak merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Karar verdikten sonra arama yaparak aradığınız bebek oto koltuğu en ucuz hangi mağazada olduğunu öğrenebilir ve o mağazadan oto koltuğunuzu alabilirsiniz. Satın aldıktan sonra aldığınız ürünlerle ilgili yorum yaparak sizden sonraki alıcılara da yardımcı olabilirsiniz.

Bebek Oto Koltuğu Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli ?

Bebek oto koltuğu alırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Öncelikle dikkat etmeniz gereken ilk özellik, bebeğinizin ayına ve kilosuna göre seçim yapmalısınız. Daha önce bahsettiğimiz uluslararası standartlara göre ayrılmış grup 0 dan grup 3 e kadar olan oto koltuklarından size en uygun olanını tercih etmelisiniz. Ayrıca yine Avrupa standartlarında yapılan bazı çarpışma testleri vardır. Bu testlerin en güvenilir olanlarından biri Adac testidir. Diğer testler ise ÖAMTC, Stiftung Warentest, TCS, Plus Test ve Autobuild’ dir. Bebeğinizin güvenliği için koltuk seçimi yaparken bu testleri göz önünde bulundurmalısınız. Bir diğer dikkat etmeniz gereken deray ise bebek oto koltuğu yatabilen özelliğe sahip olmasıdır. Bu koltuklarda temel olarak 3 farklı yatış şekli vardır. Bunlar dik oturma, dinlenme ve uyku sırasında rahat edebilmesi için tasarlanmış pozisyonlardır. Bu temel pozisyonlar dışında farklı pozisyonlara sahip bebek oto koltukları da mevcuttur. Bunlar bebeğinizin daha rahat edebilmesi için tasarlanmış pozisyonlardır. Ayrıca bu koltuk pozisyonlarının tek elle kontrol edilebilmesi çok önemlidir. Çünkü bir ebeveyn her zaman işlerini tek elle halledebilmesi gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik de oto koltuklarının kumaşlarının yıkanabilir olmasıdır. Bebekler ve çocuklar koltuklarını çabuk kirletebilecekleri için bu özellik çok önemlidir. Yıkanabilir olmasının yanında kumaşın takıp çıkarırken kolay olması gerekir. Bunun dışında bebek koltuklarındaki kemer sayısı da önemlidir. İsofix bebek koltukları 3 ile 5 kemer arasında değişir. Grup 0 dan Grup 2 ye kadar 5 emniyet kemeri kullanılmalıdır. Grup 2 ve 3 içi 3 emniyet kemeri olması gerekir. Ayrıca satın alacağınız bebek oto koltuğu yan darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. Her marka kendine özel teknolojisini kullanarak darbelere özel koruma sağlar. Bütün bu özelliklere dikkat ederek aracınıza en uygun oto koltuğunu alabilirsiniz. Koltuğun takıp çıkarılmasının pratik olması sizin avantajınıza olur. Aldığınız bebek oto koltuğu nasıl takılır olduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzunu mutlaka okuyun. Almak istediğiniz araç bebek koltuk fiyatlarına cimri.com dan bakabilirsiniz.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2020 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery