ASMA KİLİT NEDİR?

Ev, oda, kafes, kutu gibi varlıkların istenmeyen kişilerce açılmasını engellemek için kullanılan anahtarla açılan düzenektir. Nesnelerin üzerine sonradan monte edilen kilit sistemine, asma kilit denir. Bu kilit taşınabilir bir kilittir. Dolap kapaklarında, sandıklarda hatta defterlerde bile asma kilit kullanılır. Basit ve taşınabilir olan kilitlerin şifre kombinasyonu ile çalışan çeşitleri de vardır. Anahtar ve kilidin icadı M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanır. İlk Mısırlılar tarafından icat edilen anahtar ile kilitleme sistemi Tarih boyunca geçirdiği birçok değişimden sonra bugünkü biçimini kazanmıştır. Eskiden sarayların, hapishanelerin, kalelerin, ibadethanelerin, şatoların bekçileri kapılardaki büyük kilitleri kapayabilmek için bellerinde 20 - 30 santim uzunluğunda bir kilo ağırlığında tunç anahtarlar taşımak zorunda kalırlardı.

BU KİLİT NASIL AÇILIR?

Bu kilidin bir ucu menteşeyle kilide bağlı olan U biçiminde bir kolu vardır. Kilidin dışındaki kol, sabit halkalardan veya zincir baklalarından geçirilerek yuvasına bastırılarak kilitlenir. Dekoratif ve basit bir kilit türü olan menteşeli kilit biri sabit, biri menteşeli iki metal parçadan oluşur. Menteşeli parçanın ucunda sabit parçadaki halkanın geçebileceği büyüklükte bir yarık bulunur. Kapılarda ve kutu kapaklarında kullanılan menteşeli kilit, halkaya takılan sağlam bir pim, çubuk ya da asma kilitle kilitlenir.

ASMA KİLİT ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Bu model kilitler pirinç, demir, çelik gibi farklı maddelerden yapılır. İhtiyaca göre dikey, yassı, uzun mandal ve şifreli kilit türleri vardır. Kullanılacak alana göre 20’lik 30’luk, 40’lık, 50’lik, 60’lık modelleri bulunur. Asma kilit ölçüsü kilit mandalının halkaya veya menteşeye geçen kısmının iki ucu arasındaki mesafedir. Bu mesafe mm cinsinden ölçülür. Şifreli asma kilit ise anahtar yardımı ile değil 4 haneli rakamlar kullanılarak açılır. Asma kilidin elektronik ve uzaktan kumanda ile açılan modelleri de bulunmaktadır. İyi bir asma kilit senelerce dayanır. Asma kilidin baklası sertleştirilmiş çelikten yapılır. Kadran ve kilitleme manivelası, pres döküm yöntemi ile üretildiği için kaplaması çinkodan yapılır. Bu parçalar uzun süre rutubete maruz kalırsa paslanabilir. Yale, Kale, Dreambaby, American Lock, Tri-Circle, Diall, Ermo, Hafele, Prado, Lorex, Tek-İş marka kilitler, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde mevcuttur.