>Silbak, Modacar ve Dreamcar marka araca özel silecekleri, en uygun fiyatlarla cimri.com sitesinde bulabilir, ürün fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Araçların ön ve arka camlarında bulunan, yağışlı havalarda camları temizleyerek görmemize yardımcı olan önemli bir yardımcı araçtır. Genellikle ön camda iki adet ve arka camda bir adet silecek bulunur. Arka cam silecekleri her araçta bulunmaz fakat araçlar için çok faydalıdır. Yağmur yağdığı zaman camlar su nedeniyle bulanıklaşır ve camdan dışarısı net görülmez. Silecekler bu bulanıklığı gidermek için kullanılır. Silecek kolu hareket ettirilir ve silecekler sağa veya sola doğru hareket ederek camı temizler. Böylece temiz bir görüş açısı elde edilir. Fakat yağmur sürekli yağdığı için camlar sürekli bulanıklaşır bu nedenle silecekler de yağmur yağdığı sürece çalıştırılır. Silecekler genellikle saat yönünün tersine doğru çalışır fakat diğer yönce çalışan silecekler de vardır. Direksiyonun sağ tarafında silecek kolu bulunur. Bu kol yukarı aşağı ve öne çekilerek silecek kullanılır. Kolu aşağı doğru çekince silecek çalışmaya başlar. Genellikle iki kademe bulunur ve kol ikinci kademeye çekilince silecek daha hızlı çalışmaya başlar. Silecekleri hareket ettiren bir silecek motor sistemi vardır. Silecek kolu hareket ettirilince motor sileceklerin hareket etmesini sağlar. Silecekler camlar kuru olduğunda çalıştırılmamalıdır.

Araca özel silecek ölçüleri neden önemlidir?

Her araca özel silecek üretimi yapılır. Her markanın ve her modelin kullandığı silecek modelleri farklı olabilir. Örneğin taksilerin ve kamyonların cam boyutları farklıdır. Bu nedenle, araç silecek ölçüleri alınarak silecek temini yapılmalıdır. Taksilerde silecekler aynı yönde hareket ederler fakat kamyonlar ve otobüsler de silecekler farklı yönlere dönerler. Bu durum camların ve aracın büyüklüğünün etkisiyle oluşmuştur. Bu durum her aracın kendine özel silecek kullanılmasını gerektirir. Sileceklerin ucunda lastik bir malzeme vardır ve camlarla bu lastikler temas ederi. Lastik olmasının sebebi lastiğin yumuşak olması ve camlara zarar vermemesidir. Eğer sert bir malzeme kullanılsaydı camlarda çizik oluşurdu ve çok kullanışlı olmazdı. Silecekler genellikle düzdür fakat farklı model ve şekillerde de üretilmektedir.

Araç silecek fiyatları ne kadardır?

En ucuz araç sileceklerini cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.