Akü ve akü malzemelerinde bulunan akü takviye kabloları, her araçta mutlaka bulunması gereken malzemelerden birisidir. Akü takviye kabloları, farklı amperlerde bulunabilmektedir. Cimri.com’da Black and Decker, Troy ve Wert gibi markaların aracınıza en uygun akü takviye kablolarına ulaşabilir ve en ucuz akü takviye kablolarına kolayca sahip olabilirsiniz.

  • Akü Takviye Kablosu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Akü takviye kablolarının kesitine ve taşıyacakları maksimum güce dikkat edilmesi gerekilmektedir. Akü takviye kablolarında belirtilen çap ve adette bakır telin kullanıldığından emin olmanız ve dıştan kalın gibi gözüken kabloların içerisinde normalden az tel kullanılmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Akü takviye kablolarında az ve çapı düşük telli takviye kablolarının kullanımı tehlikeli olduğundan dikkat edilmesi gerekilen bir başka unsurdur. Akü takviye kablolarının mutlaka aracınıza uygun olması gerekmektedir. Aracınıza uygun olmayan akü takviye kabloları aracınızı çalıştırmak yerine aracınıza zarar verebilmektedir. Akü takviye kablolarının kırılmayan mandallara sahip olması ve tutma maşalarının iyi izole edildiğinden emin olmanız gerekmektedir.

  • Akü Takviye Kabloları Nasıl Kullanılır?

    Otomobilinizin aküsü boşaldığında yapmanız gereken başka bir aracın aküsünden, akü takviye kabloları ile takviye alarak çalıştırmaktır. Akü takviye kabloları ile bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Otomobilinizi akü takviye kablolarını kullanarak çalıştırabilmeniz için; her iki akünün de 12V geriliminde ve aynı kapasitede olması gerekmektedir.

    Akü takviye kablosunun pozitif ucunu boş akünün pozitif ucuna, diğer ucu ise takviye alınan aracın pozitif ucuna bağlanmalıdır. Akü takviye kablosunun negatif ucunu da yükleme aküsünün negatif ucuna bağlanması gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekilen en önemli unsur; akü takviye kablolarının pozitif ucu kırmızı olanken, negatif ucu ise siyah renktedir. Akü takviye kablosundaki siyah renkli kablonun negatif ucunu hareket etmeyen metal bir parçaya ya da silindir blokuna tutturmanız gerekmektedir. Akü takviye kablosunu boş akünün eksi termaline bağlamanız aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabileceğinden dikkat etmeniz ve bu şekilde bağlamamanız gerekmektedir. Akü takviye kabloları ile motoru çalıştırdıktan sonra şarj kablolarını hemen çözmemeniz gerekmektedir. Akü takviye kabloları ile işlemi tamamladıktan sonra, akü takviye kablolarının önce negatif sonra da pozitif kablo uçlarını çıkarmanız gerekmektedir.Siz de aracınıza en uygun akü takviye kablolarına Cimri.com’dan ulaşabilir ve en ucuz fiyat seçenekleri ile akü takviye kablolarına hemen sahip olabilirsiniz.