Birçoğumuz zekâ oyunları ile ya çocukken evde büyüklerin çözdüğü bulmaca sayesinde ya da bir şeyin adını anmadan, sadece nitelikleri üstü kapalı şekilde söylenerek o şeyin ne olduğunun bulunmaya çalışıldığı bilmece sayesinde tanışmışızdır. Çocukken legosu olmayan hemen hemen hiç kimse yoktur. Küçük, birbirinden farklı geometrik parçalar ile anlamlı büyük parçalar oluşturmaya her çocuk gayret etmiştir. Günümüzde bu bulmaca, bilmece, satranç ve lego gibi akıl oyunlarına Cimri’den kolayca ulaşabilir, Lego, Star, Hasbro gibi dünyaca ünlü dev markaların zekâ oyunları çeşitlerine göz atabilir, kendiniz veya çocuğunuz için en uygun fiyatlarla seçiminizi yapabilirsiniz.

Zekâ Oyunları Nedir?

Çocukların eğlenirken zihinsel ve bilişsel becerilerini geliştirebildikleri, yeni yetenekler kazanabildikleri, kişilik ve karakter bakımından olumlu yönde etkisi olan oyunların tümüdür. Sadece bir oyun denilip geçilmemeli, çocuğun karakterine yardımcı olacak etkenlere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Zekâ Oyunlarının Faydaları Nedir?

Bütün ülkeler tarafından zekâ oyunları; geleceğin eğitim metodu olarak gösterilmektedir. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren hızlı ve doğru karar verme, sonraki aşamaları düşünme, olasılıkları hesaplama ve mantığını etkili bir şekilde kullanabilme yetisi kazandırır. Pratik işlem ve plan yapma becerisini artırır. Verdiği kararın doğru da olsa yanlış ta olsa sorumluluğunu üstlenmeyi öğretir. Zeka oyunları konsantrasyon gerektiren oyunlar olduğundan, dikkati bir alana yoğunlaştırma ve konsantre olma yetisi kazanır. Kendine olan güveni artar. Olaylara farklı açılardan bakmayı öğretir. Bütün bu faydalar sayesinde bir çocuk; araştırıcı, sorgulayıcı, zekâsının ve yeteneklerinin farkında bir birey olacaktır.

Zekâ Oyunlarının Türleri Nedir?

Akıl oyunları, işlem oyunları, strateji oyunları, karma zekâ oyunları, sözcük ve mantık oyunları, mekanik oyunlar olmak üzere altı grup vardır. Her grup kendi içerisinde farklı oyunlara sahiptir. Her oyun, farklı bir beceriyi edinme imkânı sağlar.

Hem çocuklar için zekâ oyunları, hem de büyükler için zekâ oyunları hayatın bir parçası haline gelmelidir. Zekâ, sürekli bir gelişim ve öğrenme ihtiyacı içerisindedir. Bu oyunlar, beynin sürekli aktif olmasına yardımcı olur ve ileriki yaşlarda meydana gelebilecek Alzheimer hastalığından korur. Kendiniz ve çocuklarınız için, Cimri’den oyun seçimi yapabilir, hem keyifli hem verimli zaman geçirebilirsiniz.