iştirakidir.
Ana Sayfa > Ev, Yaşam, Ofis, Kırtasiye > Mutfak Gereçleri > Yemek Takımı > Kütahya Porselen Yemek Takımı >
950 - 1.601 TL (8 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
%20
Bir önceki haftaya göre indirim oranı : 20
Eski Fiyat : 1.189,00 TL
Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica 83 Parça Yemek Takımı
Puan Ver GÖNDER

Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica 83 Parça Yemek Takımı

950,00 - 1.601,50 TL (8 Fiyat Seçeneği)
  • Daha Fazla Göster (-26) Gizle
ÖZELLİKLER
  • Genel Özellikler

  • Malzeme Porselen
  • Parça Sayısı 84 Parça
  • Türü 12 Kişilik
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Kütahya Porselen Aliza Bone Veronica İle Doğanın Muzip Formu Sofranızda Kütahya Porselen’in popüler yemek takımı Kütahya Porselen Aliza Bone Veronic’yı sizler için detaylıca inceledik. En ucuz Kütahya Porselen Aliza Bone Veronica fiyatlarını, en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri’de bulabilirsiniz.
Yazar: Emel Bilge Çınar 20/05/2016

Binlerce çeşit arasında, hangisini alacağınızı düşününce kafanız karışıyor olabilir; ama bir yemek takımı seçerken göz önünde bulundurduğunuz tek şey estetik algınıza hitap etmesi olmamalı. Günde en az üç öğün yemek yemek zorunda olduğumuz düşünülürse, kullanışlı, sağlıklı ve uzun ömürlü bir yemek takımı seçmenin ne kadar elzem olduğu daha iyi anlaşılabilir. Pekiyi, bir yemek takımının bu özelliklere sahip olduğunu nasıl anlayabiliriz? Bu sorunun cevabını Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica 84 Parça Yemek Takımı incelemesinin devamında bulacaksınız.

Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica 84 Parça Yemek Takımı Hangi Parçalardan Oluşuyor?

Kütahya Porselen’in uzun yıllara dayanan engin deneyimi doğrultusunda, ince bir zevk ve pratik bir vizyonun damıtılmasıyla ortaya çıkardığı bu set, 84 parçadan oluşuyor. İçinde temel olarak 12 adet, günlük kullanıma uygun yemek tabağı, misafir ağırlarken ya da özel günlerde kullanabileceğiniz 12 adet servis tabağı ve tatlılarınızın sunumu için birebir olan 12 adet pasta tabağı var. Bunun dışında sofralarınızın en temel başlangıçlarından biri olan çorba sunumunuz için, bu setin ana unsurlarından bir başkasını oluşturan çorbalıktan faydalanabilirsiniz. Tabii ayrı bir parça olarak sayılan Çorbalık kapağını ve nefis çorbalarınıza geçici bir süre ev sahipliği yapacak olan 12 adet kâseyi de sakın unutmayalım.

Eğer gününüzü planlarken çay saatini atlayamayanlardansanız, sizin için de iyi haberlerimiz var. 84 parçalık Aliza Bone 35102 Veronica yemek takımı içinde, çay faslınızın vazgeçilmezi haline gelecek 6 adet çay fincanı tabağı ve 6 adet çay fincanı da yer alıyor. Eğer çayın yerini kahveyle değiştirenlerdenseniz üzülmeyin; bu sette kahve sevenler de unutulmamış. Aliza Bone 35102 Veronica’da 6 adet kahve fincanı ve yine 6 adet kahve tabağı yer alıyor. Ayrıca çay & kahve saati sunumlarınızı renklendirmek ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için bir adet peçetelik ve bir adet sütlük de unutulmamış.

Zaten geriye, özellikle Instagram’da alıp başını giden “Sofra Sunumu” müessesesini zenginleştiren bir kaç ihtiyaçtan fazlası da kalmadı; bir adet sosluk altı ve bir adet sosluk, iki adet tuzluk, iki adet biberlik ve bir adet kürdanlık da sizin! Artık 84 parçalık yemek takımınızın her parçasından faydalanarak siz de birbirinden şık ve göz alıcı sofra sunumu kombinasyonları oluşturabilirsiniz.

Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Nasıl Bir Yemek Takımı?

Bu soruya tam anlamı ile doğru bir yanıt verebilmek için, önce incelemeyi ve değerlendirmeyi çeşitli başlıklara ayırmak gerekiyor. Yazının girişinde de belirttiğim gibi, bir yemek takımını iyi ya da kötü olarak değerlendirebilmemiz için ele almamız gereken yönleri, yalnızca estetik duruşu değil. Üretim koşulları, malzeme yapısı, kullanışlılığı ve dayanıklılığı da en az iyi görünmesi ve zevkinize hitap etmesi kadar önemli. Onun için yanıt vermeye, önce üretim tekniklerinden bahsederek başlayalım.

Kütahya Porselen ve Porselen Üretim Tekniği

Kütahya Porselen, kuruluş aşaması 70’lere kadar dayanan köklü ve kurumsal bir firma. “Porselen” dendiği zaman, Türkiye’de akla gelen ilk markalardan biri olan Kütahya Porselen yalnızca porselen üretiminde değil, porselen makineleri üretiminde de uzmanlaşmış bir kadroya sahip. Bu nedenle işin yapım aşamasını bizzat bilen ve yönlendiren bir firma olduğu için, özellikle Türkiye’deki birey ve ailelerin günlük ihtiyaçlarına yönelik özel çözümler geliştirmekte etkin sonuçlar ortaya koyabiliyor. 2006 yılında ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri belgelendirilen Kütahya Porselen; ürünlerini ortaya koyarken çevreye zarar vermeyecek şekilde tasarlanması ve üretilmesine azami özen gösteriyor. Bu da herhangi bir eşya satın alırken, çevreye zarar vermeden üretilmesine ve doğru şekilde geri dönüştürülebilmesine özen gösteren duyarlı tüketiciler için harika bir haber.

Mutfak eşyası” için olabilecek en sağlıklı, en dayanıklı ve en kullanışlı seçeneklerden biri olan porselen; sadece doğal kaynaklı hammaddelerden üretilen bir maddedir. Beyazlığını kullanılan boyalardan değil, hammaddesinden alır; genel olarak 1400 °C civarında pişirilerek pekişir; ışık geçirgenliğine sahiptir ve dolayısıyla son derece sağlıklı bir üründür.

Porselenin Malzeme Yapısı ve Özellikleri

Porselen sözcüğü, etimolojik açıdan Ortaçağ İtalyancasındaki Porcellana sözcüğünden gelir. Bu kelime dilimize ise Fransızca “Porcelaine” sözcüğünden geçmiştir. Porselen; tümü killi topraktan yapılmış veya daha net bir deyişle, temel olarak kil ihtiva eden hammaddelerden üretilmiş ürünlerin oluşturduğu büyük seramik grubunun bir elemanıdır. Kronolojik açıdan bakıldığında, uzun süredir insan hayatının merkezinde yer alan seramik grubunun ilk ve en ilkel ürünleri balçık tuğla veya kerpiç tuğladır. Bu aşamada söz konusu olan ürünler basit, kaba seramiktir. Daha sonra ise üretim aşamaları sıralamasına göre sırasıyla toprak çanak çömlekler, majorka çinisi (elvan çini), fayanslar ve seramik gelmekte, porselenleyse bu grup en üstün ve en mükemmel formuna ulaşmış olmaktadır.

Porselen, içerdiği hammaddelere oranlarına ve sıcaklık derecelerine göre de sert ve yumuşak porselen olmak üzere iki ana türe ayrılır. Sert porselenin en önemli özelliği, bünyesinde yer alan yüksek kaolen oranı ve 1400 °C gibi yüksek bir sıcaklıkta oluşan “feldispat” sırrıdır. Bu da, “sır” adı verilen kabuk yapısında yüzey sertliği ve dayanıklılığı sağlamaktadır. Yumuşak porselenin kaolen oranı ise daha az olup, sır oluşum sıcaklığı da daha düşüktür. Bu nedenle, sert porselene oranla daha az mekanik sertliği ve darbe dayanıklılığına sahiptir. Yemek takımları için çok büyük oranda “Bone” yani “Kemik” adı verilen “Yumuşak Porselen” yapısı tercih edilmektedir.

Dolayısıyla Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica 84 Parça Yemek Takımı yapı olarak “Yumuşak Porselen” sınıfına girmektedir. Çünkü adındaki “Bone” takısı, Bone / Kemik olarak bilinen ve harmanında % 50 (ve üzeri) oranlarında kemik tozu bulunan türe işaret etmektedir. Kalan %15 - 30 'u ise kuartz ve felspattan oluşan pegmatit ve kaolen oluşturmaktadır. Kaolen, porselen hamurunun kolay ve etkin biçimde yoğurulmasını, istenen ölçüde ve formda şekil almasını ve renklenmesini sağlayan temel hammaddedir. Kuvars ise iskeleti ve ana formu oluşturan bir hammadde olup, camsı faz oluşumunu meydana getiren “feldispat” maddesi içinde önemli bir oranda çözünerek, porselen hamurunun sert, camsı, ısıya ve kimyasal etkilere dayanıklı olmasını sağlayan bileşendir.

Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı Kullanışlı ve Dayanıklı mı?

Bir porselen yemek takımının kullanışlılığını ve dayanıklılığını değerlendirirken iki şeyi bilmek gerekir: Bugün tüm dünyada yaygın olan standart; ev ve otel grubu olarak ayrılan iki tip porselendir. Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı’nın da dahil olduğu ev porselenleri, gün ışığına tutulduğunda ışığı geçirdiği görülebilecek ince yapılı porselenlerdir. Otel grubu ise, dünya standartlarına uygun olarak daha kalın yapıda üretilmektedir. Temel amaç, daha hor kullanılan ve daha fazla kişiye hizmet eden otel tipi porselenleri estetik ve incelikten bir nebze mahrum bırakarak, ürünlerin ömrünü uzatmaktır. Ev tipi kullanımda daha az kişiye, daha nazik ve özenli bir ortamda hizmet verecek porselenler ise estetik nedenlerle daha ince ve narin olarak üretilirler. O nedenle iki farklı türde yemek takımını karşılaştırıp, “bu kalın” ya da “bu dayanıksız” demek doğru olmaz.

Bu noktada en önemli olan şey, seramik ve porselen ayrımını iyi yapabilmektedir. Seramik ürünlerin pişirim sıcaklıkları porselen ürünlerden daha düşük olduğu için, “poroz” tabir edilen ve belirli miktarda su geçiren ürünlerdir. Bunun sonucunda, seramik ürünlerde uzun süreli kullanımlarda, malzemenin su emmesinden kaynaklanan sır çatlakları ortaya çıkar. Ayrıca, pişirim sıcaklığının düşük olmasından dolayı sır (yüzey kaplaması ve işlemeler) sert bir darbeyle çatlayabilir. Özellikle eski tip seramik yemek takımlarında, yüksek sıcaklık ve basınçlı su ile yıkama yapan bulaşık makinelerinde yıkanmaları durumunda meydana gelen yıpranmalar herkesin mâlumudur. Porselen ürünler bu gibi yıpranmalara ve dış etkilere karşı çok daha dayanıklıdır.

Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı’nın da dahil olduğu ev tipi porselenler, dayanıklı malzemeden yapılmalarına karşın ani ısı değişimlerine duyarlıdır ve buzdolabından çıkarılıp, direk ateşe maruz kalırlarsa kırılabilirler. Keza porselen temizliğinde ve bakımında bir başka altın kural kireçli sudan kaçınılmasıdır. Çünkü kireçli su porselen yüzeyinde temizlenmesi zor lekeler oluşturabilir. Eğer bu noktaların tamamına özen gösterirseniz, Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımınızı uzun yıllar sağlıkla kullanabilirsiniz.

Estetik ve Tasarım Açısından Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı’nın Değerlendirilmesi

Bu sete baktığınızda dikkatinizi çekecek ilk şey, dörtgen formlarla içiçe kullanılmış ovaller olacaktır. Yemek takımlarının geneli ya ağırlıklı olarak dörtgenlerden veya keskin köşelerden ya da bütünüyle daire ve ovallerden oluşur. Fakat Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı’nın sadelikle birleşen muzip tasarımı, sizi hem köşelerle hem de ovallerle karşılıyor. Bu nedenle sofra sunumu konusunda size ciddi anlamda özgürlük tanıyacak bir geometrik formu var.

Temizliği ve sağlığı simgeleyen beyaz porselen yapı üzerinde kıvrılan desenler, “Swirl” adı verilen, çiçeksi bir yapıdan oluşuyor. Dikkatle bakıldığında illustratif bir “deniz kabuğu”, hatta bitiş noktasındaki iki “duyarga” da ele alındığında “salyangoz” gibi görünen bu tasarım, doğanın özündeki zarafet ve sadelikle bir araya getirilmiş. Yemek takımının sırrındaki gümüş / gri ağırlıklı geçişli (Gradient) kaplama, yemek takımınızı beyaz, ekru, krem, siyah ve gümüş gibi renklerle kullanıma uyumlu hale getiriyor. Eğer sofranızda daha fazla renk ve canlılık istiyorsanız, gümüş ve beyaz tonlarla uyum sağlayacak Turuncu ya da Mor gibi fonlara da bir şans verebilirsiniz.

Son Söz

İhtiyacınıza yönelik tüm temel unsurları içinde bulunduran 84 parçalık Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı, uzun süre “modern” kalacak sade tasarımı, sağlıklı ve dayanıklı yapısı ve kullanışlılığını geometrik formundan alan yüksek kalitesiyle sizi memnun edecek bir set diyebiliriz. İster çeyiziniz, ister özel davetleriniz, isterseniz günlük kulllanımınız için alın, eğer aradığınız şey makûl bir “porselen yemek takımı” standartıysa, gönül rahatlığıyla Kütahya Porselen Aliza Bone 35102 Veronica Yemek Takımı’nı seçebilirsiniz. Şimdiden, birbirinden lezzetli yemeklerini bu set ile sunacak olan herkesin eline sağlık; ve tabii, yemeklerini bu takım vasıtasıyla yiyecek olan herkese de şimdiden afiyet olsun.

Emel Bilge Çınar 20/05/2016
Kütahya Porselen Yemek Takımı