Televizyon; icat olduktan sonra tek kanallı dönemlerden, bütün dünyada yayınlanan kanalları izlemeye kadar gelişen süreç geçirmiştir. Günümüzde bir uydu kutusu ve kablosu vasıtasıyla dünyanın diğer ucundaki kanalları net bir şekilde izlemek mümkündür. Bütün bu yayınları parazit olmadan, en net görüntü kalitesinde izlemek için uydu kutusu kadar kablosu da büyük önem taşımaktadır. Siz de en ucuz alışverişin adresi olan Cimri.com’da Vcom, S-Link, Belkin, Sandberg gibi alanında uzman olan kaliteli markalara ait birçok uydu kablosu çeşitlerini bulabilir, ihtiyacınıza en uygun olanı ucuz fiyat avantajlarıyla alabilirsiniz.

Uydu Kablosu Nedir?

Evde ya da işyerinde uydu anteni sahibi olanların görüntüyü net ve sorunsuz bir şekilde izlemesi için özel üretilen kablo çeşididir. Neredeyse bütün evlere giren uydu antenler, daha çok kanalı daha net görüntü ile izlemek isteyenler için çok önemli hale gelmiştir. Uydu antenlerin LNB ve receiver arasındaki bağlantısını sağlayan uydu kablosu; pürüzsüz görüntünün önemli bir öğesidir. Receiver’den TV’ye bağlantı da yine bu kabloyla sağlanır. Kaliteli bakır ya da gümüş malzemeden üretilmiş kablolar ile istenen sonuca ulaşmak mümkündür.

Farklı odalara yayın alabilmek için de kullanılan uydu kablosu; uygun bir uydu kablosu çoklayıcı ile değişik noktalara da aynı kalitede yayın imkânı sunmaktadır. Çok fazla önerilmese de mecbur kalınan durumlarda kısa kalan kablo ya da uzak yere yayını taşımak için uydu kablosu uzatma yapılabilir. Uydu kablosu yayınlara netlik verme konusunda yardımcı bir ekipman olan uydu kablosu uçları ile beraber kullanılır. Konnektör de denen bu uçlar kablonun içinden çıkan teli dışarıda bırakır, diğer kısmı sağlam gövdesi içinde korur.

Uydu Kablosu Nasıl Olmalıdır?

Kablo seçimi görüntü kalitesi için en önemli konulardan biridir. Parazitsiz ve pürüzsüz bir görüntü için en dikkat edilmesi gereken nokta; kablonun saf bakır iletkenden yapılmış olmasıdır. Kablo bakır veya gümüş yapışkan folyodan ve örgülü şekilde tercih edilmelidir. En az 100db ekranlamalı olmalıdır. Güneşin yakıcı etkilerine ve su ile neme dayanıklı kablolar seçilmelidir. Tabi bunun yanında net görüntü için uydu kablosu ucu kablo ile tam uyumlu sıkıştırmalı bir fiş olarak tercih edilmelidir.