Her çocuğun okul anılarında yer almıştır tebeşir. Kimi zaman ders esnasında sınıfta tebeşir kalmadığında, yan sınıfa gönderilir öğrenci. Kimi zaman kara tahta önünde soru çözerken ellere ve önlüklere bulaşır. Hepimizin hatıralarında bir şekilde yer edinmeyi başarmış tebeşirler şimdi birçok çeşit ve renge sahip. Brons, Giotto Robercolor, Nova Color, Robercolor gibi kaliteli firmalar tarafından üretilen tebeşir çeşitlerini en ucuz fiyatlarla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Tebeşir Nedir?

Kireç taşı yani kalsiyum karbonat; silis ve çakmaktaşı tozu balçık içeren bir malzemedir. Okullarda kullanılan tebeşir ise bu bahsi geçen kireç taşının tozlarının renk boyaları ve suda eriyen yapıştırıcılarla bir karışım haline getirilmesi ile oluşur.

Tebeşirin okullarda ilk kullanımı 19. yüzyılın başlarında Avrupa’da olmuştur. Ülkemizde harf devrimi ile gelişen eğitim süreciyle birlikte sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Yurdun dört bir tarafında açılan okullar sayesinde her yere yayılmıştır tebeşirler.

Tebeşir Çeşitleri Nelerdir?

Kara tahtayla birlikte okulların en vazgeçilmez ders gereçlerinden olan tebeşirler, çağa ayak uydurarak zaman içinde gelişmiştir. Tozsuz tebeşir; elleri, sınıfı ve havayı temiz tutmak için üretilen tebeşirlerdir. Süt alerjisi olan çocukların kalsiyum karbonat içeren tebeşir tozunu yutmasının astım krizine yol açmasına engel olması için üretilmiştir. Yağlı tebeşir; her yüzeye yazılabilen, soyulma ve dökülme yapmayan, yağmur ve sudan etkilenmeyen tebeşir çeşididir. Son zamanlarda gençlerin rağbet ettiği ve farklı alanlarda kullandığı tebeşirdir. Renkli tebeşir; değişik boyalardan imal edilen tebeşirlerdir. Sarı, mavi, yeşil gibi renk seçenekleriyle ders anlatımında öğretmenlere yardımcı olma özelliği taşır. Tebeşir renkleri özellikle kreş ve anaokullarındaki çocukların ilgisini çekmektedir. Mavi, sarı, yeşil, kırmızı ve beyaz renkteki tebeşirler çocukların sek sek oyununda bahçede en çok kullandığı ve sevdiği renklerdir.

Sadece okullarda öğretmenler ve öğrenciler tarafından değil, grafiti sanatçıları tarafından da çok fazla kullanılan tebeşir, işlevsel yapısıyla yeni sanat eserlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cafe ve lokantalar kapı önlerinde bulunan küçük tahtalara günlük menülerini yazmak için tebeşir kullanırlar. Farklı kullanım alanlarına sahip olan tebeşirleri en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilir, fiyat karşılaştırması sonrası dilediğiniz renkte tebeşirlere sahip olabilirsiniz.