• Isıtma ve soğutma kategorisinin çoğu evde bulunan ürünlerinden bazıları da termosifonlar veya şofbenlerdir. Termosifonlar bir elektrik rezistansı ile kullanım suyunu ısıtan depolu su ısıtıcısıyken, şofbenler ise doğalgaz veya LPG tüpü ile çalışan, anında ve sürekli sıcak su üreten cihazlardır. Termosifon ile şofben arasındaki bir diğer fark ise; şofbenler suyu hemen ısıtırken, termosifonlarda sıcak su sağlanması için bir süre beklemek gerekmektedir. Cimri’de Daxom, Demirdöküm, Arçelik, Baymak ve Fakir gibi onlarca markanın içerisinden, ihtiyacınıza ve evinize en uygun şofben modelini bulabilir, en ucuz fiyat karşılaştırmalarıyla kolayca sahip olabilirsiniz!

  • Şofben Çeşitleri Nelerdir?

    Şofben çeşitlerini iki ana kategoride inceleyebiliriz. İlki hermetik şofbendir. Hermetik şofbenler; şofben çeşitleri arasında en önemli yere sahip şofben çeşididir. Sıcak su kullanımı esnasında kullanıcılarına hiçbir sıkıntı yaşatmayan hermetik şofben modellerinin, kullanımı da oldukça kolaydır. Hermetik şofbenler genellikle banyolara monte edilir ve tüm dairenin sıcak su ihtiyacını bu şekilde kolayca karşılar. Hermetik şofbenler, atık gazı dışarıya içindeki fan sayesinde atar ve emniyet sistemleri ile de kullanıcının sağlığını tehlikeye atmaz. Bu durum da, şofbenin sıcak su sağlarken sağlık açısından sorun yaşatmamasına ve sağlığınız ile güvenliğinizi tehlikeye sokmadığını gösterir. İkinci çeşit ise bacalı şofbenlerdir. Bacalı şofbenler, hermetik şofben çeşidine göre daha az tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri bacalı şofbenlerin ortamdaki havayı kullanması ve sürekli havalandırmaya açık olmasının gerekliliğidir. Bacalı şofbenlerde ortamın havasız kalması şofbenin sönmesi anlamını taşımaktadır. Bunun yanı sıra baca temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması da gerekmektedir.

  • Şofben Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Öncelikle ihtiyacınız olan sıcak su kapasitesini belirlemeniz, alacağınız şofbenin litresinde önemli bir rol oynayacaktır. Seçeceğiniz şofbenin güvenlik önlemlerinin olmasına ve izolasyonu kuvvetli olan şofbenleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Enerji tasarrufu yapabilen şofbenleri tercih ederek aynı zamanda bütçenizi de rahatlatabilirsiniz. Siz de bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun şofben modellerini Cimri’de en ucuz fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz.

  • Bacalı Şofbenin Montajı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Bacalı bir şofben tercih ettiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki seçtiğiniz bacalı şofbenin mutlaka müstakil bir bacaya bağlanması gerekmektedir. Yatak odası, balkon ya da mutfak şofbeni bağlamak için uygun değildir, bu alanlar yerine banyonuzda bulundurmanız avantajlı olacaktır. Bacalı şofbeninizi, bacaya en yakın yere monte etmeye özen gösterin ve şofbeninizi bacasız asla kullanmamaya özen gösterin. Baca borusunun duvara giriş ağızının kenarlarını sıvayarak, gaz sızıntısını engellemeniz hem sağlığınız hem de güvenliğiniz açısından önemli olacaktır.