Her türlü printerınız için, Oki, Epson, Panasonic, Lexmark, Seiko, Xerox ve Brother marka yazıcı şeritlerinde, Cimri.com sitesinden, en uygun fiyat için karşılaştırma yapabilirsiniz.

Yazıcı Şeriti Nedir?

Printerların nokta vuruşlu, lazer, mürekkep püskürtmeli gibi birçok çeşidi vardır. Bunlardan jenerasyon olarak biraz daha eski ama halen kullanılan nokta vuruşlu printerlar halen kullanımdadır ve özellikle fatura, muhasebe, çok fazla ve 1’den fazla kopyalı çıktı alınan durumlar ve sadece harf ve sayı çıktısı alınacak durumlarda kullanılır. Avantajları ise aynı anda alt kopyalara da basılan harfleri ve sayıları geçirmesi ve maliyetinin düşük olmasıdır. Bu printerlarda bir tarafı mürekkepli bir şerit bulunur ve gergin bir şekilde kağıdın önünden geçer. Buraya uygulanan darbeler aracılığı ile baskı, üzerinde mürekkep aracılığı ile kağıda geçer. Aslında tamamen bir karbon kağıdı mantığı ile çalışır. Mürekkepli zeminden üzerine baskı uygulanması ile ilgili şekiller kağıda geçer. Oldukça incedir. Bir parmak genişliğinde bile olmayan bir yapısı vardır. Elektromanyetik ya da tamamen mekanik baskı mekanizması ile çalışan farklı printerların hepsinde kullanılabilmektedir. Burada fiyat karşılaştırmasına bakarak; en uygun fiyat tercihini yapmanızı önermekteyiz. Cimri.com sitesinde bu karşılaştırmayı bulabilirsiniz.

Yazıcı Şerit Değiştirme Nasıl Yapılır?

‘’Nasıl takılır?’’ Diye oldukça çok düşünülen ve aslında çok kolay olan bir işlemdir. Nokta vuruşlu yazıcı şeritli baskı sırasında silik basıyorsa, mürekkebi bitmiş demektir. Bu durumda cihaz açılır ve öncelikle mürekkep şeridinin sıcak olmadığından emin olunur. Şerit kartuşu sıcaksa bir süre soğumasını beklemek gereklidir. Sonrasında kartuşu tutup, cihazınıza uygun yönde olmak üzere ve genelde öne ve yukarı doğru çekip yerinden çıkarın. Kılavuzu ilgili pime takın ve gergin olduğundan emin olmak için sıkıştırın.

Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra eğer yazıcı şerit silik yazıyorsa yerine tam olarak gergin bir şekilde oturduğundan emin olun. Eğer takmanız üzerinden bir süre geçtiyse ve kullanım sonrası bu olay oluştuysa, o zaman tozlanma ve kirlenme durumu söz konusu olabilir. Bundan şüpheleniyorsanız sadece fiberoptik bir bez aracılığı ile temizleme yapabilirsiniz.