Star Satranç

En Ucuz Star Satranç Fiyatları

14 ürün gösteriliyor.
Ürün İçeriği
  • Satranç, oyun takımları kategorisinde bulunan ve iki oyuncu arasında oynanabilen bir zeka oyunudur. Satranç, satranç tahtası denilen 8x8’lik kare bir alan üzerinde satranç taşları ile oynanmaktadır. Toplamda 64 karenin yarısı siyah yarısı ise beyaz satranç taşlarından oluşur. Cimri’de de, satranç takımı, satranç sehpası ve piyon takımlarını; Star, Bigpoint, Wise ve Brons gibi markaların en uygun satranç takımlarına ulaşabilir; ahşap, ceviz ya da plastikten oluşan en ucuz satranç setlerine sahip olabilirsiniz.

  • Satranç Nasıl Oynanır?

    Satranç oyununun amacı rakibinizi şah mat etmektir. Bunun anlamı rakip şahın bulunduğu karenin tehdit altında bulunması ve o alanda kaçış hamlesinin bulunmamasının sağlanmasıdır. Satranç, 64 kareden oluşan satranç tahtası zemine yerleştirilmekte ve her iki tarafında başlarken 16 adet taşı bulunmaktadır. Taşlar, satranç tahtasının üzerine düzgün bir şekilde dizildikten sonra sıra ile oynanmaya başlar ve oyunların hamleleri birbirini sürekli takip eder. Satranç oynarken ilk hamleyi her zaman beyaz taşlara sahip oyuncu yapmaktadır. Satranç oynamaya başlamadan önce, taşların hareketlerini bilmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni her taşın ayrı bir hareketinin olması ve yapılacak hamlelerin yönlerini bilmeniz gerekmektedir. Şah; satranç oyununda en önemli taş olmakla birlikte bitişiğinde bulunan karelere hareket edebilmektedir. Kale ise yatay ya da dikey olarak ilerleyebilmekteyken, fil çapraz hareket edebilmekte ve oyun süresince aynı renk karelerde kalmak zorundadır. Vezir, dikey, yatay ya da çapraz olarak ilerleyebilirken, at L şeklinde ilerler. Son olarak piyonlar ise, bulundukları sütunda ileri doğru bir kare ilerleyecek şekilde hareket ederler.

  • Satrançta Beraberlik Nasıl Sağlanır?

    Satranç oyununda zaman zaman beraberlik de sağlanabilmektedir. Belirli durumlarda oluşan beraberliklerin de oluşması için bazı önemli anlar bulunmaktadır. Bu durumlardan ilki; hamle sırası kendisinde olan oyuncu, şahı tehdit altında olmadığı halde kurallara uygun bir hamle yapamıyorsa beraberlik durumu oluşmaktadır. Satranç oynama esnasında iki oyuncu kendi aralarında anlaşamadığı takdirde, beraberlik için anlaşabilmektedir. Satranç oynarken, oyunculardan biri aynı hamlenin üç defa tekrarlandığını ileri sürdüğü noktada yeniden beraberlik durumu oluşmaktadır. Son olarak ise; satranç oynama esnasında oyunculardan biri taş almadan ya da piyon hamlesi yapmadan arka arkaya en az elli hamle oynandığını kanıtlamışsa beraberlik sağlanabilmektedir. Satranç turnuvalarında zaman sıkışması nedeniyle oyunlarını yazamamış olan bir oyuncu, son iki maddeye dayanarak beraberlik isteğinde bulunamaz ancak tutulan taş oynanmak zorunluluğu bulunmaktadır. Siz de, tarzınıza en uygun satranç takımlarına Cimri’den, en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.