SANDALET NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

En basit anlamıyla sandalet, topuksuz ve açık ayakkabıdır. Ayağın, ayak tabanı dışında kalan tüm kısmı açıkta kalır. Daha çok sıcak havalarda tercih edilir. Ayağın büyük bölümü dışarıda kaldığı için daha çok hava alır ve ayak serinler. Ayağın üst kısmında bulunan kemer ve parmakların üzerinden geçen bağlar ile sandalet ayağa tutunur. Böylece ayaktan çıkmaz ve ayağı kavrar. Çok farklı sandalet çeşitleri vardır. Farklı malzemeler kullanılarak çeşitli renklerde ve modellerde üretilir. Su geçirmeyen outdoor sandalet modelleri özellikle ıslak zeminler ve engebeli araziler için çok kullanışlı olur. Kadınlar, yaz aylarında hafif sandaletler giyebilirler. Outdoor sandaletin yapısı ve ergonomik özelliği sayesinde ayaklar rahat eder.

Merrell, Grisport, Regatta, Jack Wolfskin marka outdoor sandaletleri en uygun fiyatla cimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

OUTDOOR SANDALETLERİN ÖZELLİĞİ NEDİR ?

Günümüzde insanlar daha çok kalabalık şehirlerde yaşar ve bu kalabalık ortamdan bir az olsun uzaklaşmak için doğa yürüyüşlerine katılırlar. Bu genel olarak trekking olarak adlandırılır. Bu yürüyüşlerde günlük kullanılan sıradan ayakkabılar veya kıyafetler kullanılamaz. Çünkü doğa şartları ve şehir ortamı birbirinden farklıdır ve kaldırımda yürüdüğünüz ayakkabılarla doğada yürüyemeyiz. Klasik ayakkabılar, suya dayanıksızdır ve düz zeminde yürümek için tasarlanmıştır. Outdoor ayakkabılar hem su geçirmez hem de eğimli arazi şartlarına uyumludur.

Outdoor İngilizce bir kelimedir ve kelime anlamıyla açık hava anlamına gelir. Bazı sporlar ve etkinlikler açık alanlar ve doğa içinde yapılır. Bu özellikleri nedeniyle de bu tarz etkinliklere outdoor sporlar ya da etkinlikler denir. Outdoor sporların ve etkinliklerin özelliği, şehir dışında ve kırsal alanlarda yapılmasıdır. Bu nedenle bu etkinliklerde giyilen giysi ve ayakkabılara da outdoor kıyafet ve ayakkabılar adı verilir. Outdoor sandaletler de vardır. Bu giysiler genel olarak daha dayanıklı, su geçirmez, terletmez veya güneş gibi etkilerden korur. Etkinlikler engebeli arazilerde, ıslak ortamlarda, sıcak veya soğuk havalarda yapılır. Outdoor ekipmanlar bu zor şartlara uyumlu, kullanıcıyı bu etkilerden koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Su geçiren bir ayakkabıyla ya da terleten bir kıyafetle yarışmak veya yürüyüş yapmak hem sağlıklı olmaz hem de konforlu olmaz. Bu kıyafetler sporcu veya kullanıcıların konforlu bir şekilde aktivitelerini yapmalarını sağlar. Outdoor sandaletler, zorlu doğa koşullarında yürümeyi kolaylaştırır.

https://www.cimri.com/sandalet-outdoor