Marka
Seagate
 • En Popüler Ürünler
 • En Ucuz Ürünler
 • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

  Bir bilgisayarın en önemli parçalarından biri kuşkusuz sabit disktir. Sabit diskin kapasitesi ve yapısı bilgisayar için oldukça belirleyicidir. Sabit disk nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri, kalıcı olarak verilerin depolandığı hafıza bölümü olacaktır. Bu parçaların bozulması hiç istenmeyen bir durumdur. Çünkü bozulduğu taktirde veri kaybı olasılığı vardır. Buradan okunan kodlar RAM hafızaya alınırlar. RAM hafızada çalıştırılan kodlar gibi verilerde RAM üzerinden işlenir. Yeterli yer kalmazsa RAM de veri boşaltır. RAM bu geçici kodları swap (sanal bellek) adı verilen alanlarda depolar. Sanal bellek fazlaca kullanılıyorsa sistemin yavaşlaması kaçınılmazdır.

  Sabit disk çeşitlerinden Toshiba, HP, Lenovo, Samsung, Western Digital, Seagate, Dell gibi önde gelen markaların en uygun modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

 • Sabit Disk Çeşitleri Nelerdir?

  3 farklı yapıda sabit disk vardır. Bunlar HDD (Hard Disc Driver), SSD (Solid State Driver) ve HDD (Hybrid Hard Driver)'dir. HDD'ler veri kurtarma açısından en iyi modeller olarak bilinirler. SSD'ler de ise veri kurtarma oldukça düşük iken sessiz çalışma yapısı ön plana çıkar. HHD'lerin öne çıkan özelliği kısa disk erişim süresidir. HHD'ler hem HDD'lerin hem de SSD'lerin karışımı gibidirler.

 • Bir Sabit Diskte Hangi Özelliklere Dikkat Etmek Gerekir?

  Sabit disk alırken hemen hemen herkesin ilk aklına gelen kapasite olur. 3 TB'a kadar kapasiteye sahip parçalar bulmak mümkün. Fakat dolduramayacağınız büyüklükte kapasiteye sahip parçalar tercih etmenize hiç gerek yok. Kapasite arttıkça fiyatların da arttığını tahmin edebilirsiniz. Kuşkusuz kapasite bu parçalar için önemli bir özelliktir ama kapasite dışında dikkat edilmesi gereken farklı kıstaslar da mevcuttur.

  Ana kartınıza bakmanız da önemlidir. Çoğu sabit disk SATA bağlantısı kullanıyor. SATA bağlantısı IDE'ye göre kullanıcısına çok daha yüksek hız sunmaktadır. Çünkü SATA bağlantısının bant genişliği IDE'ye göre fazladır. Bu nedenle SATA tercih etmeniz önerilir. Fakat ilk olarak ana kartınızı kontrol edin. Eski bir ana kartınız varsa SATA girişi olmayabilir. Yeni ana kartlarda ise SATA girişi olmayan neredeyse yok gibidir.

  Bir başka bakmanız gereken nokta da dönüş hızıdır. Dönüş hızı, okuma ve yazman hızlarını etkilediği için iyi bir performans isteniyorsa dikkate almak gerekir.