iştirakidir.
39 - 80 TL (8 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

CALL OF DUTY WORLD AT WAR PS3

39,00 - 80,00 TL (8 Fiyat Seçeneği)
En Uygun Fiyatlar İçin n11.com'a Gelin!
 • Daha Fazla Göster (-27) Gizle
ÖZELLİKLER
 • Ana Özellikler

 • Hafıza Desteği Var
 • Oyun Türü Savaş
 • Platform PS3
 • Yaş Grubu 18+
 • Yayıncı Firma Activision
 • Diğer Özellikler

 • Disk Blu-Ray Disc (BD)
 • Kontroller Gamepad
 • Online Oynama Özelliği Var
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Call of Duty: World at War FPS türü oyunların en ünlü serilerinden biri olan Call of Duty’nin World At War adlı oyununda 2. Dünya Savaşı yılları konu ediliyor.
Yazar: Ferhat Verdi 18/12/2014

Oyunda Almanya’ya karşı Rusya askerleri arasındaki Dimitri adlı karakteri, Japonya’ya karşı Amerikan askeri birimi içinde yer alan Miller adlı karakteri yönetiyorsunuz. Oyunda iki ayrı ülkenin askerini, birbirini takip eden ilerleyiş beraberinde yönetiyorsunuz. Bu iki ülkenin senaryo modunu ayrı ayrı ele alarak detaylara yakından bakacağız.

Oyunda Japonların Pearl Harbour baskını sonrasında intikam almak adına Pasifik cephesindesiniz. Amerika, beklemediği bu atak karşısında askeri birimlerini Japonlara karşı görevlendirmiştir. Sizden, Miller adlı askerle beraber bir ekibin içinde yer alarak görevlerinizi tamamlamanız beklenmekte. Ancak bu cephe kelimenin tam anlamıyla zorlu. Japonları alt etmek oldukça zor. Sadece size ateş açan düşman birlikleri yok karşınızda, size intihar saldırısı düzenleyen, bir çukurda bekleyen ve buraya düşmenizle size ateş açan Japonlar söz konusu. Ölümden korkmuyorlar ve bu da oyunun Pasifik cephesini oldukça zorlu bir hale getiriyor.

Pasifik cephesinde genelde sazlıkların içinde ilerliyorsunuz. Çatışmalar, binalar veya halkın topluca yaşadığı bölgelerden ziyade doğanın içinde geçiyor. Bu noktada ses efektleri dikkat çekiyor, ürpertici bir atmosfer sunan efektler; oyunda görsel yönün de kuvvetli oluşuyla birleşince ortaya muazzam bir savaş ortamı çıkıyor. Dikkatli olmanızı gerekli kılan Pasifik modunda, genelde koşturarak ya da makineli tüfeğinizle durmadan ateş açarak ilerlemiyorsunuz; daha çok bekle, korun, nişan al ve ateş aç şeklinde bir oyun oynayışı sunuyor Pasifik cephesi. Kullanılan silahlar arasında düşmanın yanarak ölmesi şeklinde işleyenler var.

Oyunun Avrupa tarafında ise tam bir kasvet var. Pasifik bölgesinin doğası, burada yerini yıkıntılara, insanların çığlıklarına ve karmaşaya bırakıyor. Savaşın Alman cephesinde dev tanklar, toplu imhaya neden olan büyük savaş araçları oyuna dahil oluyor. Rus askeri Dimitri ile bünyesinde yer aldığınız askeri birimler beraber hareket ederek Nazi askerlerini öldürmeye, görevlerinizi bir bir tamamlamaya çalışıyorsunuz. Bu noktada savaşın, Nazi-Rus bölümünde işlerin Pasifik’ten çok farklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Öncelikle Nazi askerlerine karşı kazanmak, Japonlara karşı kazanmaktan çok daha kolay. Genelde siper alıp ateş açan düşman birlikleri ile karşılaşıyorsunuz. Japonlar da olduğu gibi ilginç sürprizler savaşın Nazi cephesinde söz konusu değil. Bolca ateş açıyor, düşman kuvvetlerini pek de zorlanmadan geçiyorsunuz.

Sadece piyade olarak ilerlenen bir FPS oyunu değil Call of Duty: World at War. Zaman zaman savaş uçaklarını da kontrol ediyoruz. Sadece bombardıman ve sınırlı bir hareket yeteneği ile kontrol olanağı sunsa da bu tür ölüm makinalarının kontrolü, oyuna ayrı bir hava katıyor. Ayrıca deniz üzerinde de ilerliyoruz. Oyunda gerek karakter modellemeleri, gerekse çevre modellemeleri muazzam derecede başarılı. Özellikle Berlin, görsel olarak çok detaylı biçimde karşınıza çıkıyor.

Multiplayer seçenekleri ile büyük ilgi gören Call of Duty: World at War’un ilginç modları da bulunuyor. Oyunun oynanış süresini uzatma amacıyla hazırlanan bu modlar arasında özellikle Almanların öldükten sonra zombiye dönüştüğü ve bu kez de zombileri yok etmeye çalıştığınız Nazi Zombies adlı mod ilginç. Bu modu da co-op desteği sayesinde dört kişiye kadar oynayabiliyorsunuz. Oyunda silah sesleri, karakter konuşmaları, ortam sesleri ve özetle sese dair hemen her şey çok iyi. Müzikler de övgüyü hak ediyor.

Gayet iyi bir oyunla karşı karşıyasınız, peki hiç mi eksi yanı yok? Birkaç tane var; örneğin Japon askerleri size doğru koşuyor ve ekip arkadaşlarınızın da arasından geçerek ilerlemeye devam edebiliyorlar. Size hedef aldığı halde ateş açmayan düşman askerleri de zaman zaman görünebiliyor. Oyunun oynanış süresi de bir hayli kısa. İyi seviyedeki bir FPS oyuncusu, Call of Duty: World at War’u 5 buçuk 6 saat içinde bitirebilir.

FPS türüne dair şimdiye kadar ki en iyi oyunlardan biri olan Call of Duty: World at War’u oyunun meraklılarının mutlaka oynaması gerekiyor. FPS türüne ilgi duyan tüm oyun severlerin büyük keyif alacağı oyunun gerek grafikleri, gerek senaryosu gerekse detayları ile harikulade olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Keyifli oyunlar diliyoruz...

Ferhat Verdi 18/12/2014
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Activision PlayStation 2 - 3 Oyunları