• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Bir aracın düzenli performans sergilemesi için gerekli birçok ekipmandan biridir; oto hava filtreleri. Havayı süzmesi, toz ve parçacıkları içerisinde hapsetmesi ile motorun ömrünü uzatan bu küçük ve işlevsel parça; bir araç için çok önemli ekipmanlardandır. Düzenli değişimi yapıldığı takdirde yakıt tasarrufu sağlayan bu donanımı, K&N, Wunder, Z Tech gibi markaların farkıyla Cimri.com’da bulabilirsiniz. En ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulunan ürün karşılaştırma seçeneği sayesinde, ihtiyacınız olan ürüne en uygun fiyat avantajlarıyla sahip olabilirsiniz!

Oto Hava Filtresi Nedir?

Otomobillerde motorun çalışması sırasında patlamanın gerçekleşmesi için gereken oksijen içeren havayı dışarıdan sağlayan araba ekipmanına otomobil hava filtresi denir. Motorun çalışması için gerekli bir parçadır.

Oto Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Motorun sağlıklı olarak ateşlenerek çalışmasını sağlayan hava filtresi, bu önemli görevin yanında dışarıdan gelen havanın temizliğini de yapar. Temiz bir hava filtresi; küçük partikül ve tozları süzme görevi yaparak motorun ömrünü uzatır. Araç hava filtresi önemi; hava filtresi temizleme esnasında daha net ortaya çıkar. Temizlik için ya da değişim için yerinden çıkarılan filtre üzerindeki birikintiler, bu konuda iyi bir fikir sahibi olmanızı sağlar. Son yıllarda sıkça karşımıza çıkan kutu içi performans hava filtresi ile yüksek verim elde etmek mümkündür. Bir diğer ismi spor hava filtresi olan performans hava filtreleri; hava emişi bakımından iyi sonuçlar veren çeşitler olarak öne çıkmaktadırlar.

Oto hava filtresi değişimini; aracınızın periyodik bakımını yaptırdığınız esnada yaptırmanız yeterli olacaktır. Aracınız için en doğru olanı; 10.000 km’de bir filtre değişimi yapılmasıdır. Kirli bir hava filtresi yakıt tüketimini artırır. Aracın çekiş gücü filtre kirlendikçe düşer. Unutulmaması gereken nokta; kaliteli ve temiz oto hava filtrelerinin yakıt tüketiminde %10-15 arasında bir tasarruf sağladığıdır.

Oto Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

Basınçlı hava verilerek temizleme en çok kullanılan metottur. Ancak unutulmaması gereken nokta; bu şekilde yapılan bir temizlik, filtrenin katmanları arasında hapsolmuş toz ve parçacıkların tam temizlenmesini sağlamayacağı gibi filtrenin deforme olmasına da yol açacaktır. Oto hava filtresini temizlemek yerine yenisiyle değiştirmek aracınızın veriminin artmasını sağlar.