Olta balıkçığı birçok insan için hobi olmaktan öte tutku boyutundadır. Olta balıkçılığına, oltaya, denize ve balığa dair hemen hemen her şeyi bilirler. Peki olta balıkçılığı tutkusu yeni başlayanlar, işinden dolayı uzun zamandır düşünüp ancak başlama fırsatı bulabilenler. İşte bu kişiler için balıkçılığa dair en önemli unsurlardan biri olan olta makinası seçimi nasıl olmalı bu konu hakkında birkaç noktaya değinelim.

OLTA MAKİNASI SEÇİM FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Öncelikle seçiminizi yaparken hangi alanda kullanacağınızı belirlemenizde fayda var. Örneğin Ege ve Akdeniz bölgesinde genelde mercan, çupra, sinarit gibi balıkların tekneden avcılığı yaygın iken İç Anadolu bölgesinde tatlı su balıklarının kenardan avcılığı, Ankara bölgesinde bot ile turna avcılığı, Marmara bölgesinde kenardan deniz balığı avcılığı ve İstanbul bölgesinde uzun atıma dayalı boğaz avcılığı yaygındır. Bununla birlikte Trakya’da kenardan sazan avcılığı yapılmaktadır. Bu nedenle olta makinalarını uzun atım, spin, genel kullanım şeklinde gruplandırmak yanlış olmaz.

MAKİNA DEVRİ NEDİR?

Makina devri, kolu bir tur çevirdiğiniz zaman kafanın kaç defa döndüğüdür. Devri düşük olan makinalarda genelde diş aralıkları büyük olur. Bu tercih edilebilir bir durumdur çünkü büyük dişli yuvalar, makinanın daha uzun süre kullanımını sağlar. Dişli kalitesi yüksek, yüksek bir devre sahip makinaların fiyat olarak üst segmentte olmasının sebebi budur. Diğer bir yandan büyük diş aralıkları daha yavaş sarım yapar. Bu da hızı yavaşlatabilir. Bu durumu kafa yapısı olarak büyük bir seçim yaptığınızda ekarte edebilirsiniz. Makine kafası bir defa gidip geldiğinde ise kolun attığı tur sayısı sarım sayısıdır. Bir makinada yan yana sarım sayısı çok ise, örneğin bir turda 24 ya da 32 sarım gibi, kafadan atış sırasında bir defada çok daha fazla misina çıkışı olacaktır. Bu da daha ileri atım demektir. Ancak bu tip makinalarda mil uzun olmak zorundadır. Tekneden dip avcılığı gibi dikey sarım yapılan avcılıklarda bu tip uzun mile sahip yüksek sarımlı makinalar uygun değildir. Kafaya uygulanan güç yüzünden milde yamukluk meydana gelebilir.

Bu bilgiler doğrultusunda kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza göre ürününüzü seçebilir ve sahip olduğunuz hobinizi daha keyifli kılabilirsiniz. Hayalinizdeki olta makinasına Cimri’de yer alan Daiwa, Remixon, Abu Garcia gibi markaların güvencesi ile en uygun fiyata sahip olabilirsiniz.