• Ocaklar, lezzetli yemeklerin hazırlandığı ve mutfaklardaki en önemli araçlardır. Beyaz eşya kategorisinde bulunan ocaklar; son dönemlerde artan fonksiyonlarının yanında şıklıkları ile de dekorasyonun bir parçası olmaktadır. Elektrikli ve gazlı olarak iki çeşide ayırabileceğimiz ocakların, renk ve göz sayıları da değişiklik gösterebilmektedir. Cimri’de, mutfağınıza en uygun ocak modeline Arçelik, Simfer, Siemens, Beko ve Bosch gibi markaların yüzlerce çeşidinin içerisinden en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.

 • Doğru ocak seçimi nasıl yapılır?

  Ocak seçimini yaparken öncelikle alacağınız ocağın set üstü mü yoksa ankastre bir ürün mü olacağına karar vermeniz gerekmektedir. Set üstü ocaklar tezgah üstüne koyularak kullanıldıklarından yerleştirilmesi için ekstra bir işleme gerek kalmamaktadır. Ancak ankastre ocaklarda bu durum değişmektedir. Ankastre ocak tercih ettiğiniz noktada, tezgahınızın ocak ölçüsünde kesilmesi gerekmektedir. Tezgah ölçüleri de dikkate alınarak aynı zamanda tencere ve tava setlerinizin de büyüklüğüne göre ocak tercihinizi yapmanız gerekmektedir. Ocak seçiminde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer önemli nokta ise; ocağınızın kolay temizlenebilir ve dayanıklı malzemeden oluşmasıdır. Ocaklarınızda gaz emniyetinin bulunması, taşma ya da rüzgardan sönebilme ihtimaline karşın gaz etkisinin kesilmesi ve tehlikeli bir durumun ortaya çıkmasını engellemek amacı ile oldukça önem arz etmektedir. Ocak seçimini yapmadan önce de, mutlaka ocağın doğalgaz veya tüp ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Ocak çeşitleri nelerdir?

  Ocaklar elektrikli ve gazlı ocak olarak iki ana kategoride incelenebilir. Elektrikli ocaklar yemeği daha uzun sürede pişirmektedir. Gazlı ocaklara göre daha düşük ısıda yanan ve alev vermeyen elektrikli ocaklar fırın yemekleri için idealdir. Gazlı ocaklar ise tencere yemekleri için daha ideal olmakla birlikte, elektrikli ocaklara göre daha tasarrufludur.

  Ocaklar nasıl temizlenmelidir?

  Ocak üstleri mutfakta en çabuk kirlenen ve yağlanan yüzeylerdir. Hangi ocak türünü kullanırsanız kullanın, yemek pişirirken dökülme veya sıçrama sebebiyle oluşan kirlerin mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Deterjanlar yerine evde kolayca hazırlayabileceğiniz yağ sökücüler ve temizlik malzemeleri ile bu işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Cam seramik ocakları kullanıyorsanız; ocağın yüzeyindeki kaba kirleri nemli bir bez ile temizleyerek bu işleme başlayabilirsiniz. Daha sonra, ocağın üzerine bol miktarda yerleştireceğiniz karbonat ile, sıcak su ile ıslattığınız bez yardımıyla ocağın üstünü kapatmanız gerekmektedir. Bir saat bekledikten sonra bezi kaldırarak, varsa kalan lekeleri de bez ile silere k temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Gazlı ocakların demirlerini ise; bir kabın içerisine ılık su ile deterjanı ekleyerek temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Demirleri de bu kabın içerisine dik olarak yerleştirdikten ve ardından yağ sökücü ekledikten sonra nemli bir bez yardımı ile silebilir ve ocak demirinizin üzerinde bulunan birikintilerden kurtulabilirsiniz.

  Siz de mutfağınıza en uygun ocak modellerine Cimri.com’dan en ucuz şekilde kolayca sahip olabilirsiniz.