Marka
Holdpeak
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Multimetreler, bir devre tasarlanırken kullanılacak parçaların sağlamlığını, ya da arızası olan bir devrede arıza olan parçanın bulunması işlemini, belli başlı testler ile yapan aletlerdir.

Wert, Ridgid, Appa, Mastech Sunwa vb. onlarca markanın ürettiği multimetre çeşitlerini en uygun fiyat seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Multimetre Nedir, Nasıl Kullanılır?

Elektrik elektronik ile ilgilenen kişilerin olmazsa olmaz aletlerinden biri olan multimetreler herhangi bir devre tasarlarken kullanılacak olan parçaların sağlam olup olmadığını, arızalı bir devre varsa arızaya yol açan kısmın bulunmasını, çeşitli testlerle gerçekleştiren araçlardır.

Tipik bir multimetre voltaj, frekans ve akım ölçer, direnç, diyot, kondansatör ölçümü, kısa devre kontrolü yapar.

Bulunan başlıca özelliklerden biri voltaj ölçümüdür. Voltaj ölçüm kademesi, alternatif akım ve doğru akım voltajlarını ölçer. Örnek vermek gerekirse her gün kullandığımız elektrik prizleri 220 Volt’tur ve bu şehir şebeke voltajıdır. Bir multimetre yardımıyla voltaj ölçüm kademesinin alternatif akım modunda prizdeki voltaj ölçülebilir. 50 Volt üzerindeki voltajlar ölüm tehlikesi taşırlar bu sebeple ölçüm yaparken probların iletken uçlarına dokunulmaması çok önemlidir.

Bir diğer ölçüm direnç ölçüm kademesidir. Bu diyot ve kısa devre ölçüm özelliklerini de kapsar.

Kondansatör ölçüm kademesi, elektrolitik ve kutupsuz kondansatör ölçümünde kullanılır.

Dijital modeller kondansatör ölçümü için çok uygun değildir. Kondansatör ölçümü yapılacaksa Kapasitemetre adlı cihaz kullanılmalıdır.

Amper ölçüm kademeleri ölçü aleti problarının devreye seri bağlanmasıyla ölçüm işlemini gerçekleştirir.

Multimetre Çeşitleri Nelerdir?

Analog ve dijital olarak iki çeşitte bulunmaktadır.

Analog Modeller: Dijital modellere göre daha az kullanılmaktadır. Ancak dijital modellere göre bazı avantajları vardır. Örneğin üzerlerinde bulunan skalalar sayesinde gerilim değişimlerini görmek çok daha kolaydır. Dijitallere oranla daha kolay bozulmaları da az tercih edilme sebeplerinden biridir.

Dijital modeller: Dijital modeller fiyat olarak daha geniş bir skalada yer alırlar. Özelliklerine ve markasına göre çok farklı fiyat seçenekleri mevcuttur. Dijital olanların ölçüm hassasiyeti ve dayanıklılığı fiyatı belirleyen başlıca etkenlerdendir. Bazı modeller kademeyi otomatik olarak ayarlamaya izin verir. Fiyatları marka ve modele göre değişiklk göstermektedir.