ELEKTRİK MOTORLU TIRPAN NEDİR?

Çayırlardaki yabani otları biçmek veya tarlaya ekilen ekinleri biçmek için kullanılan alete tırpan denir. Tırpan 3 parçadan oluşur: kesici bıçak, tutma sapları ve ana sap. Orağa göre kullanması biraz daha öğrenim gerekir. Öte yandan vücut ergonomisine uygunluğu ve bir vuruşta daha çok bitkiyi kesebilme özelliği sayesinde orağa üstünlük sağlar. Belirli aralıklarla kesici bıçak ucu keskinliğini kaybeder. Bunun ana nedeni ot ve ekinler arasında olabilen çalı ailesinden bitkiler ve taş parçalarını kesmeye çalışmasıdır. Kesici kısmı körelen tırpanı tekrar keskinleştirmek için bilemek gerekir. Tırpan kullanımı dikkat gerektirir. Yanlış bir hamlede kullanıcısına veya çevresindekilere zarar verebilir.

Motorlu tırpan modelleri nelerdir?

Geleneksel tırpan modeli baz alınarak geliştirilmiş otomatik seçenekler de mevcuttur. Bu cihazlar çim biçme makinalarının kullanılamadığı kenar ve köşe kısımlarda kullanılabilir. Bu tırpan modelleri çeşitli güç kaynakları kullanabilir. Benzinle çalışan motora sahip çeşidi vardır. Bir de elektrik motorlu tırpan seçeneği vardır.Benzinli modellerinin yakıt deposu vardır. Yakıt deposu benzin ile doldurulur. Benzin bitmesi durumunda çalışması durur.

Elektrik motorlu tırpan özellikleri nelerdir?

Bu model güç kaynağına bağlı kablo sayesinde çalışır. Elektrik motorlu tırpan için elli iki santimetre küp silindir hacimli motor tercih edilebilir. Bu ürünlerin katalog değerinde yer alan maksimum güç değeri vardır. Bu güç değeri beygir cinsinden ifade edilir. Bıçak ölçüsü ise diş biriminden yazılabilir. Kesici kısımda plastik malzemeden yapılmış misina kullanılır. Bazı modellerinin satışı sırasında yedek misina da verilebilir. Belirli bir garanti süresiyle satılır. Satıldığı ülke genelinde yaygın servis ağı olan markalar vardır. İthal ve yerli modelleri satılabilir. Bu garanti süresi iki yıl olabilir. Tercihinize göre farklı renk seçenekleri vardır. Ürün toplam ağırlığını azaltmak ve ürünü hafifleştirmek için alternatif malzeme kullanılır. Bu amaçla özgül ağırlığı düşük ama sağlamlığı yüksek alüminyum metali kullanılabilir. Belirli sürede bir misina değişimi yapılır. Misina değişimini kolaylaştıracak ek özellikler barındıran modeller vardır.

Oleo Mac, Baco, Wolf Garden, Bosch, Orac, Yat, Alpina, Stiga, Maxgarden, Makita, Dolmar, Efco, Husqvarna, Einhell marka elektrik motorlu tırpanları cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz.

https://www.cimri.com/elektrikli-motorlu-tirpan