Marka
Daiwa
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Balık avlayabilmek için kullanılan malzemelerden en önemlilerinden biri misinadır. Hedeflenen balığı avlamak için ona uygun yem kadar uygun model seçimi de çok önemlidir. Captain, Free Camp, Daiwa, Viper, Trabucco, Specitec vb. onlarca markanın ürettiği misina çeşitlerini en uygun fiyat seçenekleri ile Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Doğru Misina Nasıl Seçilir?

Balık avlamada en önemli husus doğru yemi ve doğru misinayı kullanmaktır. Uygun kalınlıkta bir model kullanılmadığı durumda balık yemi ya yemez ya da misinayı fark eder, korkar ve bunun sonucu olarak kaçar. Balığın tüm hareketlerini hassas bir şekilde hissedebilmek ve ona göre hareket edebilmek için tüm setin hafi olması çok önemlidir. Ancak bu şekilde bir balığın hareketleri hissedilebilir. Fiziksel veya online mağazalarda bulunan misinaların pek çok farklı modeli, her modelin de çeşitli özellikleri vardır.

Satın Alırken Hangi Özelliklere Bakmak Gerekir?

Çapı: Çapları kasnağı üzerinde yazar. Av tipne uygun kalınlıkta bir model seçimi yapmak gerekir.

Taşıma kuvveti : Lb veya Kg cinsinden rakamlarla belirtilir. Bu rakam kopmadan taşıyabildiği maksimum yükü belirtilir. 1 Kg yaklaşık 2.2 Lb dir. Model tercih ederken yapılacak avın özelliği göz önünde bulundurulmak zorundadır. Taşıma kapasitesinin avlanması planlanan balığın ağırlığının % 25 - 30’undan daha fazla olması gerekir.

Esnekliği: Esnek olduğunda balık oltaya takıldığı an uygulanan kuvvet bu esneme sayesinde emilir ve bu sayede hem takımın kopması engellenir hem de balığın kaçmasının önüne geçilmiş olunur. Esneyen misina balığın çekiş süresi bitince tekrar eski haline döner. Buradaki amaç büyük ve güçlü balıkların igneyi koparmasına engel olmaktır. Esnek bir model kullanımı kafa vuran balıkları kolaylıkla kovaya koymayı sağlar.

Hafıza: Hafızası olması üzerinde küçük düğümlerin oluşmasına sebebiyet verir. Hafıza problemi olan misina toplarken karışmaya yol açar.

Misina Çeşitleri:

En yaygın çeşitler şunlardır: Monofilament (Naylon) , Florokarbon (Hayalet), Örgü, Dyneema, Fusion, Çelik Teller Yapılacak ava göre uygun takım hazırlamak gerekir. Fiyatlar model, marka ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.