Çocukluğu sobalı evde geçmiş neslin en iyi bildiği kürek çeşidi; şüphesiz soba küreğidir. Sobanın kapağı açılıp hızlıca içerisine kömür küreği ile kömür atılır. Günümüzde evlerde pek soba ve kömür küreği kullanılmasa da birçok çeşit kürek, farklı işlevsel özellikleriyle hayatımıza dâhil olmuş durumdadır. Siz de Yaparlar, Fiskar, Green Guard, Wolf Garden, Wert gibi markalara ait kaliteli kürek çeşitlerine göz atabilir, onlarca fiyat seçeneği arasından en ucuz kürekleri Cimri’de bulabilirsiniz.

Kürek Nedir?

Bağ, bahçe, tarla işleri, inşaat sektörü gibi çok geniş kullanım alanı olan, birçok değişik modeli bulunan, farklı metallerden imal edilen, sağlam bir sap sayesinde tutuş kolaylığı sağlanmış, bir şeyleri eşeleme ve taşıma işine yarayan bir hırdavat malzemesidir.

Kürek Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım yerlerine ve üretim malzemelerine göre çok çeşitli kürekler mevcuttur. En öne çıkan kürek çeşitlerine göz atalım. İnşaat kürekleri; farklı inşaat malzemelerinin taşınması gibi işlerde kullanılır. Kum küreği de bu gruba girer. Demir bel küreği; ağaç dikimi, mezar yeri kazımı, bahçe düzenlemelerinde kullanılır. Sivri bel küreği; bahçıvanların en büyük dostudur. Bahçe kürekleri; çok çeşitli bahçe topraklarına ve seralara uygun şekilde dizayn edilmiş küreklerdir. Madenci kürekleri; kömür taşımada ya da farklı tür maden, taş gibi ağır maddelerin nakliyesinde yardımcıdır. Kar kürekleri; kış mevsiminin olmazsa olmazlarındandır. Özellikle yol açmada yardımcı küreklerdir. Zahire küreği; tahılların çuvallara doldurulmasında çok işlevseldir. Katlanabilir kürek; özellikle kampçıların vazgeçilmez eşyalarındandır. Az yer tutması, kolay taşınması ve işlevsel yapısıyla tercih nedenidir. Patates küreği; eğimli ucu sayesinde hızlıca kutuya patates kızartması aktarma özelliği ile fast food restoranların vazgeçilmezidir. Kömür küreği, soba küreği, çöp küreği; kısa saplı olup kırsal bölgelerde en çok kullanılan türlerdendir. Saksı ya da sera çiçekçiliği yapanların tercihi mini kürekler; toprakların dağılmadan saksılara aktarımında oldukça pratiktir. Evlerde çiçek ve saksı toprakları için kullanılan renkli kürek çeşitleri çocuklarınıza da çiçek sevgisi aşılayacaktır.

Hayatın her alanında çok farklı şekillerde kullanılan bu büyük yardımcılar seçilirken dikkat etmek gerekir. Sapının kalitesine, üretildiği malzemeye, kürek ucunun genişliğinin yeterli olup olmadığına ve dahası sizin ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığına önem göstermelisiniz.