Oturma odaları, evlerimizde en kullanışlı olan alanlardan biridir. Kullanışlılığı açısından oturma odasının tasarımını yaparken en önemli nokta koltuk takımı setidir. Setlerin birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bu modeller Evde.biz, 3A Mobilya, Sigma gibi markaların ürettiği ürünlerdir. Ürünlere Cimri.comdan ulaşabilirsiniz.

KOLTUK TAKIMI SETİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Oturma odası, kişilerin işten, okuldan geldiğin de rahat edebilmeleri için düzenlenir. Oturma odaların da koltuk takımı seti, yemek masası, vitrin, televizyon gibi araçlar bulunmaktadır. Oturma odalarının en temel parçalarından olan koltuk takımları, kişinin kendi zevkine göre alınır. Alınan ürüne uygun olan diğer parçalarda tasarlanır. Koltuk takımı setleri iki türden oluşur. Birincisi genel olarak herkesin evinde bulunan 3+3+1 ve 3+2+1 olan setler, diğeri de L şeklinde olan köşe takımıdır. Oturma odasının şekli ve büyüklüğüne göre bu modellerden biri seçilebilir. Genel olarak L şeklinde olan köşe takımları küçük evlerde kullanılır. Diğer model geniş yer kapladığı için odanın da ona göre büyük olması gereklidir. Eğer evinize çok fazla misafir geliyorsa ve sizin de yataklarınız azsa bu durumda koltuk takımları devreye girer. Çoğu modelde bu özellik mevcuttur. Koltuk takımları açılabilir şekilde tasarlanmıştır. Koltuk takımıyken alt taraftan çıkan aparatla yatak haline gelebilir. Koltuk takımı modelleri yanında koltuk takımında kullanılan ana malzeme de önemlidir. Kumaş, deri, süet gibi kumaşlardan tasarlanır. Kumaşların kalitesi değişebilir. Ürünün iskeleti de çok önemlidir. İskeletinin demir ya da tahta olması ürünün daha sağlam olduğunun göstergesidir. Cimri.com da satışa çıkan ürünlere bakıldığında tasarım olarak klasik ve modern çizgilerin buluştuğu takımları bulmaktayız. Klasik ve modern çizgilerin dışında çiçekli daha spor ve kullanışlı modelleri de bulmak mümkündür.

KOLTUK TAKIMI SETİ NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Koltuk takımlarında kullanılan malzeme büyük önem taşır. Koltuklar bu malzemelerle kaplandığı için temizlemesi bu malzemelere bağlıdır. Bu yüzden kaplanan malzemelerin kolay temizlenebilen kumaşlardan olması gereklidir. Eğer böyle bir malzemeyle kaplı değilse koltuklarınızı, piyasada satılan koltuk temizleyicileriyle silebilirsiniz. Bir kova ılık suya yeterli miktarda koltuk temizleyicisi katıldıktan sonra bir bez yardımıyla temizlenebilir. Bazı koltuk modellerinin kaplanan kumaşı çıkartılabilir bir şekildedir. Çıkartılabilir parçaları da çamaşır makinesinin düşük ayarlı programında yıkayabilirsiniz. Uygun fiyatlı koltuk takımı modellerini Cimri.com dan bakabilirsiniz.