Marka
Midea
  • En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler

KLİMA NEDİR?

Yaz ya da kış fark etmeksizin kullanılan klima,yazın bunaltıcı sıcaklarda ferahlık hissi sağlarken, kışınsa ısınmaya da yardımcı olur. Siz de kendinize en uygun model seçeneklerini Cimri’de en ucuz klimaları bulabilirsiniz. Isıtma ve soğutma kategorisinde bulunan klimalar, ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap veren teknolojik cihazlardır.

Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Klima seçimlerinde ilk olarak dikkat edilmesi gereken durum öncelikle BTU değeridir. Bu değeri hesaplamanız; klimanızı yerleştireceğiniz ortamı yeteri kadar ısıtmasına ya da soğutmasını sağlayacaktır. BTU değeri, klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır. Klimanızın kapasitesi mekânın ihtiyacından daha büyük olduğu takdirde, bulunduğunuz ortam çabuk soğuyacak ve kompresör sık sık kapanıp açılacaktır. Bu durum klimanızın enerji sarfiyatını arttırdığından aynı zamanda aşırı ses çıkarmasına da sebep olacaktır. Enerji tüketimini düşürmek için A enerji sınıfı ve üzeri klimaları tercih etmeniz, enerji verim oranı yüksek olduğundan daha verimli çalışmasını sağlayacaktır.

Hem ısıtma hem soğutma kapasitesine sahip bir klima seçimi yapacaksanız, Inverter teknolojisine sahip klimalar hem düşük ses seviyesi hem de yine enerji harcaması bakımından daha avantajlıdır. Sessiz çalışma özelliği olan bir klima tercih ediyorsanız, split klimaları tercih etmelisiniz.

Klimalardaki COP ve EER Değerleri Nedir?

COP değeri, Performans Katsayısı anlamını taşır ve klimanın bir birim enerjiyle kaç birim ısı değeri ürettiğini ifade eder. A enerji sınıfından olan klimaların COP değeri 3.60 ve üzerindedir. COP değeri, 3.60’ın ne kadar üstüne çıkarsa klimanız o kadar az elektrik harcayarak yüksek verimli ısıtma sağlar. EER ise, Enerji Tasarruf Oranı anlamını taşır ve aynı COP değerinde olduğu gibi, EER değerinin de yüksekliği klimanın daha az enerji harcayarak o kadar çok soğutma yapmasını sağlar. 3,20 ve üzerindeki değere sahip EER klimalar, A enerji sınıfına sahiptir.

Klimalar Nasıl Temizlenir?

Klimalar kullanım sıklığına bağlı olarak bir yılın sonunda koku yapmaya başlayabilir. Bilinçsiz ya da yanlış kullanımlar bu kokulara sebep olsa da önlem alınmadığı takdirde sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir.

Klimalar, ısıtma ve soğutma teknolojik cihazlarının başında gelir ve oldukça hassas aletlerdir. Klimalarınızı ev ortamında da kolayca temizleyebilmeniz mümkündür. Kullanım talimatlarına bakarak, kapağı açarak ön filtresini dikkatli bir şekilde çıkarabilir ve sadece soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Filtreyi güneşte kuruttuktan sonra talimatlar doğrultusunda yeniden yerine takabilirsiniz.

Klima Fiyatları Nelerdir?

En uygun fiyatlı klimalar her ne kadar duvar tipi klimalar olsa da, klima seçiminden önce ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemeli ve uzun vadeli düşünmelisiniz. Cimri’de sizlere Arçelik, Vestel, Samsung, Toshiba ve Daikin gibi onlarca markanın, birbirinden farklı modellerini en ucuz klima fiyatları ile sizlere sunuyoruz!