iştirakidir.
Ana Sayfa > Elektronik > Isıtma & Soğutma > Klimalar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Özellikler

  • Hız Kademesi 3 Kademe
  • Isıtma Kapasitesi 12000 BTU
  • Klima Tipi Duvar Tipi
  • Soğutma Kapasitesi 12000 BTU
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Altus ALK-5123 Altus, uygun fiyatlı modelleriyle beyaz eşya, ısıtma soğutma ürünleri, televizyonlar ve küçük ev aletleri kategorilerinden ürünler üretiyor. Firmanın, Altus ALK-5123 modeli kliması test merkezimizin konuğu oldu.
Yazar: Ömer Balk 24/06/2015

Altus markasını hiç duymamış olabilirsiniz ancak Altus, Arçelik/Beko’nun yan markalarından biri. Uygun fiyatlı modellere sahip olan firma pazarda, beyaz eşyadan küçük ev aletlerine kadar zengin bir ürün gamıyla karşımıza çıkıyor. Firmanın Altus ALK-5123 klima modeliyse, test merkezimin konuklarından oldu.

12.000Btu/s soğutma kapasitesine sahip olan Altus ALK-5123, 12.500Btu/s ısıtma kapasitesiyle hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilecek klima modelleri arasında yer alıyor. İncelememize öncelikle klimanın tasarımıyla başlayalım.

Tasarım

Bildiğiniz gibi, split klimalar temel olarak 2 bölümden oluşurlar. Bu bölümler iç ünite ve dış ünitedir. İç ünite, bulunduğunuz ortamda kullandığınız bölümken, dış üniteyse dışarıda konumlandırılan ve klimanın kalbini oluşturan bölümdür. Temel olarak bu iki parçanın doğru konumlandırılması ve iyi montajıyla verimli bir şekilde ısıtma ve soğutma sağlayarak, konforunuz arttırabilirsiniz.

Altus ALK-5123’nın iç ünitesi, 770x285x180mm boyutlarında ve 9 kg ağırlığında. Klima şık bir tasarıma sahip. Klimanın üst bölümde hava giriş kanaları bulunuyor. Ön bölümse, hafif bombeli bir tasarlanmış ve bombenin alt bölümünde klima derinlik kazandıracak şeritlere yer verilmiş. Ön kapak açılabiliyor ve iç bölümdeki filtrelere ulaşabiliyorsunuz. Filtrelerin bakımı önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Ortamın kir ve toz durumuna göre 15 günde bir klimayı temizlemelisiniz. İç bölümdeki filtreleri temizlerken elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Bu filtrelerin tozdan ve kirden tıkanması durumunda klimanızın verimi düşecek, elektrik sarfiyatı artacaktır. Hava temizleme filtrelerinizi mutlaka 2 yılda bir değiştirin. Altus yetkili servislerinde, klima modelinize göre filtrelerinizi bulabilirsiniz.

ALK-5123’nin alt bölümündeyse, hava çıkış kanalları bulunuyor. Kapaklı ön hava çıkış kanalı dikey olarak hareket edebiliyor ve bu ayarları kumanda aracılığıyla kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Kapağın içerisindeyse sağa ve sola doğru hareket edebilen kanatçıklar bulunuyor. Kapak ve kanatçıkların hareketlerini istediğiniz gibi ayarlayarak, klimanın bulunduğu ortamdaki hava sirkülasyonunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. İç ünitenin dikkat en çok dikkat çeken bölümü, ön panel üzerindeki çalışma durum göstergeleri. Göstergeler soldan sağa şu şekilde konumlandırılmış; klimanın aktif olduğunu gösteren açma-kapama göstergesi, çalışma sonlandırma ve zamanla durumu, ısıyı görebileceğiniz dijital gösterge, defrost göstergesi, sinyal alıcı ve manuel çalıştırma tuşu.

Altus ALK-5123’nin dış ünitesiyse, Arçelik modellerini andıran tasarıma sahip. İç ünitenin hava girişleri arka bölümde ve sol yanda yer alıyor. Hava çıkış menfezi, her zaman olduğu gibi, ön bölümde konumlanmış. Dış ünitenin iç üniteyle bağlantılarını sağlayan boru bağlantı vanaları sağ bölümde bulunuyorlar. Dış ünite, 770x500x229 mm boyutlarında ve 30 kg ağırlığında. Her zaman söylediğimiz gibi dış ünitenin montajının düzgün yapılması, verimli çalışma için büyük önem taşıyor. İç üniteyle dış ünite arasında mesafe, düzgün montaj, ortama uygun klimanın seçilmesi gibi etmenlere dikkat etmekte fayda var.

ALK-5123 ile birlikte gelen kumanda, kolayca tüm kontrolleri yapabilmenizi sağlıyor.  Kumanda üzerinde kafa karıştıracak çok fazla tuş bulunmuyor. Klimanın ayarları kolayca herkes tarafından yapılabilir. Kumandanın üst bölümünde dijital ekran konumlandırılmış. Ekran iki parçaya bölünmüş. Sol bölüm fonksiyonları gösterirken, sağ bölümde ayarladığınız ısıyı görebiliyorsunuz. Ekranın hemen altında 2 adet tuş yer almakta. Bu tuşlardan sol bölümde yer alanı çalışma fonksiyonlarını seçmenizi sağlıyor. 3 fonksiyonu içeren tuş aracılığıyla soğutma, nem giderme ve ısıtma konumlarını seçebiliyorsunuz. Sağ bölümde yer alan tuş ise klimanızın çalışmasını sonlandırıyor. Kumandanın orta bölümündeyse jet cool, kanatçıkları yönlendirmenizi sağlayan hava akımı yönlendirme tuşu, fan hızı ayarı ve klimayı açma kapama tuşu bulunuyor. Bu tuşların orta bölümündeyse oda sıcaklığını arttırıp, azaltmanızı sağlayan ok şeklindeki 2 tuş bulunuyor.

Performans

Altus ALK-5123, 12.000Btu/s, 3514W soğutma kapasitesine ve 12.500Btu/s, 3660W ısıtma kapasitesine sahip. Soğutma konumunda 3.21/A ısıtma konumundaysa, 3.61/A enerji verimlilik oranına sahip olan ALK-5123, soğutmada 1095W, ısıtma konumundaysa 1015W enerji çekiyor. Saatte ortalama 1.2lt nem alabilen klima, soğutma konumunda yıllık 548kWs enerji tüketiyor. Sınıfının standartlarında bir performans sunan klima, 32dB’lik ses seviyesiyle, sessiz bir kullanım sunuyor. Klimayı en yüksek güç seviyesine aldığınızdaysa 41 dBa ses üretiyor.

R410a soğutucu akışkanını kullanan Altus ALK-5123, hem ısıtma hem de soğutma için rahatlıkla kullanılabilir. Isı pompasıyla ısıtma sağlayan klima, bahar ve kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Dış ünitede rotary tipi kompresör kullanılmış. Dış ünitene 52 dB ses üretiyor. İç ünite 15-32 derece arasında soğutma, 10-24 derece arasında ısıtma sağlayabiliyor. Genel olarak gerek enerji tüketimi gerekse performans konusunda iyi değerler sunan Altus ALK-5123, uygun fiyatı ve yüksek performansıyla öne çıkan klima modellerinden.

Özellikler

Altus ALK-5123, ısıtma ve soğutma konumlarında A sınıfı enerji tüketimi sunuyor. Çoklu programlama özelliğine sahip olan klimanın çalışma ve durma sürelerini ayarlayabiliyorsunuz. ALK-5123’de doğal rüzgar etkili hava sirkülasyonu sağlayan Chaos Swing özelliğin bulunuyor.  Soğuk havalarda da klimanın çalışabilmesini sağlayan Defrost özelliğiyle donatılan klima, 3 farklı fan hızı kademesine sahip.

Isıtma, soğutma ve nem alma özelliklerinin yanı sıra Altus ALK-5123, ortamı 30 dakika içerisinde istediğiniz sıcaklığa getiren Jet Cool özelliğine sahip. Otomatik sıcaklık kontrolü yapabilen klimada, enerji tasarrufu fonksiyonu da bulunuyor.

Sonuç

Altus ALK-5123, genel olarak başarılı bir performans sunuyor. Klimanın tam bir fiyat performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Altus ALK-5123, Arçelik güvencesiyle 3 yıl garantiyle birlikte geliyor. Altus ALK-5123 uygun fiyatlı klima almayı düşünenlerin tercihleri arasında, mutlaka yer alması gereken modellerden biri.

Ömer Balk 24/06/2015
Altus Klimalar