Kitaplık, duvar rafı ve DVD rafı kategorisinde yer alan kitaplıklar, artık ev dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biri olmaya başladı. Kitaplıklar ev düzenleyici sınıfta yer almakta ve kitapların bozulmadan ya da yıpranmadan korunmasını sağlamaktadır. Cimri’de; Dekorister, Mobetto, Adore, Kenyap, House Line gibi onlarca markanın dekorasyonunuza en uygun kitaplık modellerini bulabilir, en değerli hazineleriniz olan kitapları saklamak için en ucuz fiyat karşılaştırmaları ile sahip olabilirsiniz.

Doğru Kitaplık Nasıl Seçilmelidir?

Kitaplıkların doğru seçilmesi sadece raf sayıları ile belirlenmemektedir. Evinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kitaplığı seçmenize yardımcı olabilecek birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki kitaplığı koymak istediğiniz yere karar vermektir. Kitaplığı seçmeden ve satın almadan önce, doğru yeri bulmak için zaman ayırmalı ve odayı ölçerek bütün ölçülerden emin olmalısınız. Evin duvarındaki herhangi bir boşluk, kitaplık için uygun olmayabilir. Çevredeki dekorasyonlarla uyumlu olacak bir kitaplık bu noktada önemli olacaktır. Kitaplıklar her ne kadar kitapları düzenlemek için geleneksel bir seçim olsa da biblolar, objeler veya aksesuarlar da hızla popülerlik kazanmaktadır. Birçok kişi kitaplıklara filmler, fotoğraflar ve çeşitli objeleri de koyabilmektedir. Siz de kitaplık seçmeden önce, kitaplığa ne koyacağınızı belirleyerek ihtiyacınız olan raf sayısını hesaplayabilirsiniz. Son olarak ise seçeceğiniz kitaplığın, bulanacağı odadaki diğer mevcut mobilyalarla eşleşmesi ve bir uyum içerisinde olması önemlidir. Örneğin modern bir dekorasyona sahip odada, süslü veya klasik bir kitaplık modeli fazla kaçabilmektedir. Yeni bir kitaplık seçerken tarzınızı, kullanılan malzemeyi, rengi ve dekorasyonu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kitaplıklardaki Kitaplar Nasıl Temizlenir?

Kitaplıklarda bulunan kitaplarınız her ne kadar koruma altında da olsa, yerde ya da gelişigüzel durmasından daha az yıpranacak da olsa yine de kitaplar belirli sürelerden sonra, özellikle ahşaptan yapılan kitaplarda bir süre sonra böceklenme oluşabilmektedir. Siz de evinizde bulundurabileceğiniz birkaç farklı doğal ürünle küflerden, böceklerden veya sararmalarını önleyebilirsiniz. Kitaplıklarda bulanacak kitaplarınızı defneyaprağı kullanarak böceklenmesini engelleyebilirsiniz. Uzun süre kitaplıklarda bekleyecek kitaplarınızın arasına koyacağınız birkaç adet defneyaprağı yerleştirerek bu durumun önüne kolayca geçebilirsiniz. Sene içerisinde bir kere yapacağınız kapsamlı temizlikten sonra, kitaplarınızın arasına yerleştireceğiniz defneyapraklarını kullanarak, kitaplığınızdaki kitapları uzun yıllar boyunca ilk basıldığı günkü gibi temiz saklayabilirsiniz.Siz de evinizdeki kitaplara ve dekorasyonunuza en uygun kitaplık modellerine, en ucuz fiyat seçenekleri ile Cimri.com’dan sahip olabilirsiniz.

Kitapların insan hayatındaki yeri ve önemi yadsınamaz. Beyin gelişimine ve bilgi birikimine katkıda bulunan kitaplar, aynı zamanda hafızayı da güçlendirir. Hayal dünyasını geliştirecek, farklı dünyalara kapılar açacak olan kitaplar ilköğretim ve ortaöğretimdeki öğrenciler için çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren kazanılan kitap sevgisi; bir ömür devam eder.

100 Temel Eser Nedir?

2004 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yayımlanan bir genelgeyle Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde okutulması için ve öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmek için tavsiye edilen edebî eserlerdir. Yayımlanan genelgede ilköğretim okulları için de benzer bir 100 temel eser listesinin hazırlanacağı bildirilmiştir.

100 Temel Eser Kitapları Nelerdir?

100 temel eser; roman, şiir, deneme, tiyatro gibi farklı özelliğe sahip kitaplardan oluşmaktadır. Ortaöğretim okullarında okutulmak üzere hazırlanan M.E.B. tavsiyeli 100 temel eser içerisinde; Nutuk, Dede Korkut Hikayeleri, Mesneviden Seçmeler, Kerem ile Aslı, Sergüzeşt, Safahat, Mor Salkımlı Ev, Çalıkuşu, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Çile, Kuyucaklı Yusuf gibi Türk edebiyatının en nadide eserleri bulunmaktadır. Dünya edebiyatından ise; Don Kişot, Sefiller, Suç ve Ceza, Babalar ve Oğullar,Vadideki Zambak, Açlık, Fareler ve İnsanlar, Faust, Gün Olur Asra Bedel gibi herkesin okuması gereken kitaplar yer almaktadır.

İlköğretim için önerilen 100 temel eser seti içerisinde; Yalnız Efe, Karagöz ve Hacivat, Kuklacı, Şermin, Peri Kızı ile Çoban Hikâyesi, Evvel Zaman İçinde, Havaya Uçan At, Gümüş Kanat, Falaka, Miskinler Tekkesi gibi kitaplar yer alır. İlköğretim setinde Dünya edebiyatından; Küçük Prens, Şeker Portakalı, Alice Harikalar Ülkesinde, Robin Hood, Pinokyo, Peter Pan, Heidi, Üç Silahşörler, Ölümsüz Aile gibi her çocuğun okuması gereken kitaplar bulunmaktadır.

Cimri.com’da en ucuz 100 temel eser setine ait kitapları bulabilir ve bilgi birikiminize harika katkılarda bulunabilirsiniz. Okuyacağınız her kitapta bambaşka dünyalara kapı aralayacak, belki de hiç gitme ya da görme fırsatı bulamayacağınız farklı kültürler ile tanışma fırsatı elde edeceksiniz. Okuduğunuz her kitabın kısa vadede derslerinize olumlu yönde etkisi olurken, uzun vadede edindiğiniz bilgi birikiminin meyvelerini bir ömür boyu toplayacaksınız.