KEDİ VİTAMİNİ NEDİR?

Kediler hassas canlılardır. Stres, hormonlar, pire/kene gibi haşeratlar, cins kedilere mahsus genetik özellikleri, hava değişimi ve mevsim geçişleri kedilerin bağışıklık sistemini zayıflatıp, sağlıklarını tehdit edebilir. Bu gibi etkenler yüzünden, özellikle sıcak yaz mevsiminden soğuk kış aylarına geçiş dönemi olan sonbahar mevsimi aylarında, kedilerinizin bağışlığı zayıflar ve çok kolay hasta olabilirler. Ayrıca çiftleşme dönemi dediğimiz Mart ayı gibi ilkbahar aylarında da, özellikle kısırlaştırılmamış kedilerde gerçekleşen hormonsal değişikler ve kızışmanın verdiği stres, kedilerin bağışıklık sistemini derinden etkileyebilir, istenmeyen hastalıklara yakalanmasına neden olabilir.

Kedi vitaminleri, genelde kedilerin bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla üretilen kedileri ek besinlerindendir.

KEDİ VİTAMİNİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kedi c vitamini, kedilerinizde yaşlanma ile ilgili hastalıkları, eklem bozulmalarını önlemede ve ya tedavisine yardımcı olur.

Alyuvar üretimi ve protein sentezinde kullanılan kedi b12 vitamininin yanı sıra, kardiyovasküler hastalıklar, görme veya nörolojik hastalıklar gibi yaşlanmadan kaynaklanan sorunları önleme adına kullanılan kedi e vitamini vb. çeşitleri olan kedi vitaminleri, mutlivitamin şeklide olanı da mevcuttur.

Ayrıca; kediler, kişisel temizliklerini kendi dilleri ile gerçekleştirdikleri için, tüylerini istemsizce yutarlar. Bu tüyler zamanla midelerindeki mide sıvıları ile birleşip, tüy yumağı haline gelip, kedilerinizin mide bağırsak gibi sindirim sistemi organlarını tıkayabilir. Önlem alınmaz ise, bu tarz tıkanıklar, kedilerin hayatını ciddi anlamda riske atabilirler. Bu tıkanıkları önlemek için kedi maltı olarak bildiğimiz macunları, düzenli olarak kullanmamız gerekmektedir.

KEDİ VİTAMİNİ FİYATLARI NELERDİR?

Kedi vitamin fiyatları petshoplara ve veterinerlere göre farklılık gösterir. Toptan fiyatını satış yapan petshoplarda daha uygun fiyata bulabilirken, farklı petshop veya veterinerlerde değişken fiyatlara rastlayabilirsiniz. Fakat veterinerler veya petshoplarda her markayı bulamayabileceğinizden sanal mağazalardan alışveriş yapmak genelde kedi vitamini kullananların en çok başvurdukları yöntemdir. Farklı seçenek ve en uygun fiyatlar denince ilk akla gelen cimri.com’ da, kedi multivitamini ve kedi maltı denince ilk akla gelen Beaphar markasını bulabileceğiniz gibi, veterinerlerin tavsiye ettiği fakat her yerde bulunmayan, pastil şeklindeki kedi vitamin seçeneklerini de temin edebilirsiniz.

https://www.cimri.com/kedi-vitamini