Kedi Tuvalet -Kum Kabı Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanlarla ilgili en önemli konu şüphesiz ki tuvalet eğitimleridir fakat kedi sahibi olan kişilerin tuvalet eğitimi vermelerine gerek bile kalmaz. Kendilerini eğiterek kuma yapma alışkanlıkları kazanan küçük dostlarımız oldukça temiz canlılardır. Bu küçük dostlarımıza yapmanız gereken tek şey bir kum kabı almaktır. Tabii ki alacağınız kum kaplarının da çeşitli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Sert plastikten üretilmesi gereken bu kaplar içerisine yaklaşık 5-6 cm yüksekliğinde kum koyduğunuz taktirde bunu rahatlıkla alıp üzerinde de yine bir o kadar daha boşluk olması gereken kaplar olmalıdır. Kediniz kumu eşelerken etrafa yayılmasını önlemek için yeterli genişlikte bir kap almanız gerekmektedir. Bu gibi konuları dert etmemek için üstü kapalı seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem kumun etrafa serpilmesini engellemiş olursunuz hem de kötü kokuların dışarıya çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

Birbirinden kaliteli ve kedinize uygun kedi tuvaleti seçeneklerini en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com’da bulabilirsiniz!

Kedi Tuvalet -Kum Kabı Nereye Konulmalı?

Kediniz için oldukça önemli noktalardan birisi de kum kabını doğru yere konumlandırmak olmalıdır. Aksi taktirde kediniz kumu görmezden gelip kullanmayı reddedebilir. Bunun yaşanmaması için belirli noktalara dikkat ederek kediniz için en doğru yeri seçmelisiniz. Kedinizin rahat etmesi için sürekli insanların bulunmadığı, mama ve su kabını uzağında, kedinizin görebileceği ve evinizin sessiz bir noktasını tercih ederek kediniz için en rahat ve en doğru yeri seçmiş olursunuz.

Kedi Tuvalet -Kum Kabı Ne Sıklıkta ve Nasıl Temizlenir?

Kediler için temizlik oldukça önemli bir konudur. Kedi kumunun kirlenen bölümlerini günlük olarak değiştirmeniz hem kedinizin rahat etmesi açısından hem de etrafa kötü koku yaymaması açısından önemlidir. Kirlenen kısımları genelde tuvalet kabının yanında gelen plastik kürek yardımı ile alabilirsiniz. Rutin olarak da 15 günde bir ya da ayda bir olarak kabı komple temizlemeniz gerekmektedir. Temizlik işleminde de baskın kokulu temizleyiciler kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde oldukça hassas burunlara sahip kediler kapları reddedebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için fazla koku bırakmayan temizleyicilerle kabı iyice temizleyip kurumaya bıraktıktan sonra içerisine 5-6 cm temiz kedi kumu ile doldurun. Sürekli böyle temizlemekle uğraşmak istemezseniz de bu durumlar için üretilmiş ağzı büzgülü poşetleri alarak kabın ağzına geçirip kumu bunun üzerine dökebilirsiniz. Daha pratik ve kolay bir yöntemdir.