KALEMTIRAŞ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bu kelime, birçok kişi tarafından kalemtıraş olarak yazılsa da bu yanlıştır. Türk Dil Kurumu’nda belirtildiği gibi, doğru yazım şekli, kalemtıraş şeklinde olmalıdır. Bu kelimenin eşanlamlısı kalem açacağı olarak düşünülebilir. Bu ürünler, hem okul çağındaki çocukların hem de yetişkinlerin yazı yazarken ihtiyaç duydukları araçlardır. Kurşun kalemin ucu bir süre yazdıktan sonra yuvarlak hale gelir. Yuvarlaklaşan kurşun kalem uçları, yazı tipini kalınlaştırır ve bozar. Bu nedenle, kurşun kalemlerin uçları, düzenli olarak bu ürünlerle açılarak sivri hale getirilir. Kalem açacakları, küçük olabileceği gibi, daha büyük masa üstü modelleri de vardır.

Maped, Bigpoint, Faber-Castell, Tarko, Noki, Y-Plus, Adel, Ark, 3A, Carrefour markalı ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca siteye üye olarak, beğendiğiniz ürünün üzerindeki ‘fiyat alarmı’ sekmesini aktif konuma getirerek, ürünlerin fiyat düşüşlerinden haberdar olabilirsiniz. Cimri.com, ürünler arasında fiyat ve özellik karşılaştırması yaparak, en uygun olanını seçmenize yardımcı olur.

Kalemtıraşla sayı doğrusu nasıl çizilir?

Sayı doğruları, ilk okul çağındaki öğrenciler, matematik derslerinde sıklıkla sayı doğrusu çizerler. Sayı doğruları üzerinde 1 – 2 – 3 gibi artı ve eksi yönde sonsuza kadar gidebilen sayılar bulunur. Bu sayıların aralarındaki mesafenin eşit çizilmesi, probleme yukarıdan bakmayı ve çözmeyi kolaylaştırır. Bu nedenle, küçük kalem açacaklarını kullanılarak sayı doğruları çizilebilir. Sayı doğrusu çiziminde kalemtıraşların kullanılması, rakamların arasındaki mesafeyi eşit çizmeye yarar. Örneğin; 0 rakamına bir nokta koyup, 1 rakamına kadar, kalem açacağının boyu uzunluğunda bir çizgi çizilip, daha sonra 2 rakamına kadar uzatılabilir. Böylece her bir rakamın arasındaki mesafe eşit çizilmiş olur.

Kalem açacağı, aynı zamanda çocukların fen derslerinde deney yaparken de kullanılabilir. Örneğin, suda batan ve suda yüzebilen cisimler konusu işlenirken, kalemtıraşın suda batıp batmadığı ölçülebilir. Kalemtıraşın suda batıp batmaması tamamen yapıldığı malzeme ve ile ilgilidir. Ancak kalemtıraşın ortasında bulunan ve kalem açmaya yarayan delik, basınç farklarını dengeleyebileceğinden, kalemtıraşın suda yüzebilme ihtimali de vardır. O nedenle kalem açacağı suda yüzer mi, yoksa batar mı? Sorusuna cevap vermeden önce farklı materyalden yapılmış kalem açacaklarını suya atıp denemek gerekir.

https://www.cimri.com/kalemtiras