HALI YIKAMA MAKİNELERİ NEDİR?

Son yıllarda halı yıkama alanında birçok gelişme gerçekleşti. Halı yıkamak, önceleri uzun zaman alırken ve çok emek gerektirirken, günümüzde modern halı yıkama makinaları sayesinde her türde halı, daha kısa sürede, az efor sarf ederek yüksek performans sonucu derinlemesine temizlenebiliyor.

Profesyonel halı yıkama makinesi, ilk olarak ofislerde ve halka açık binalarda kullanılan duvardan duvara halılarda kullanılmaya başlandı. Halılar daha kalın ve sert maddelerden üretilmeye başlayınca, ince bir kilimden kalın halılara kadar her çeşit halıyı yıkayabilecek makinalar geliştirildi. Bu farklılıklar neticesinde ihtiyaca uygun makineler geliştirilmiştir.

Duvardan duvara halıların evlerde de kullanılmaya başlanmasıyla, elektrikli süpürge üreticileri işyerlerinde kullanılan büyük profesyonel halı yıkama makinesiyle aynı işi yapabilecek küçük makine modelleri ürettiler. Evde kullanıma uyarlamak için boyutları küçültülen ev tipi halı yıkama makineleri halka açık binalar için gerekli olan temizlik gücüne sahip değildi, fakat evdeki halılarda yüzeysel temizleme yapabilmek için yeterince donanımlıydı.

HALI YIKAMA MAKİNESİNİN MEKANİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Profesyonel olan makinelerde standart olarak, su ve temizlik maddesi karışımını ısıtmak için bir iç ısıtıcı mevcuttur. Makinanın döner başlıklı yumuşak fırçası halı üzerinde gezdirilirken, küçük püskürtücüler temizlik maddesini halıya püskürtme görevi sağlar. Fırça, halı liflerindeki kir parçacıklarını yüzeye çıkarırken, profesyonel halı yıkama makinesi çekme özelliği ile kiri ve fazla suyu içerisine çeker. Halıdan çekilen atık su ve temizlik maddesi daha sonra boşaltılabilecek olan bir hazne içerisinde toplanır. Günümüzde profesyonel halı yıkama makinesi halıları çok az nemli bırakır, çoğunlukla halı çok kısa süre içerisinde kurumaktadır. Böylelikle uzun süre kurutma ile zaman kaybını önler. Dayanıklı makina modellerinin bazılarında, temizleme sırasında sıcak hava kullanarak halıyı kurutan ısıtıcı birim mevcuttur.

HALI YIKAMA MAKİNESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Evlerde kullanılan bu makineleri günlük temizlik için tercih edilebilir, ama derinlemesine temizlik için kullanıldığı halı yıkama firmaları ile iletişime geçmek veya yıkama makineleri kullanmak gerekir. Fabrikalarda kullanılan profesyonel halı yıkama makinesi, halının içine işlemiş kirler söz konusu olduğunda en iyi çözümdür. Leke çıkarıcılar ile desteklenen halı yıkama temizliği sayesinde lekelerin birçoğu da çıkarılabilmektedir. Sonuç olarak, halınızın uzun yıllar dayanabilmesi, temiz görünmesi, zaman kazanılması ve hoş kokması için bu makinelerle yıkamak faydalı olur.

https://www.cimri.com/hali-yikama-makineleri