Konum Seç

Konumunuzu Seçin
Bulunduğunuz konuma özel fiyat ve fırsatları görebilmek için konumunuzu seçin.

Adresinize ait sokak, cadde bilgilerini arayabilirsiniz.

0

Sepetim

97 Ürün Listeleniyor
En Popüler
En Düşük Fiyat
En Düşük Birim Fiyat
1/4Sonraki

Halı Şampuanı

Evlerde, ofislerde ya da diğer yaşam alanlarında kullandığımız halıların temizliği oldukça önemlidir. Halıların içinde biriken ve yerleşen toz parçacıkları hava yoluyla solunum sistemlerinde çeşitli rahatsızlıkları beraberinde getirebilir. Halılar diğer nesnelerden farklı olarak özel temizlenmesi gereken eşyalardandır. Özellikle süpürge makinesi ile yapılan temizliklerde toz parçacıkları halılardan tam anlamıyla sökülüp çekilemeyebilir. Halıların tüyleri arasına giren toz ya da kirler halı şampuanları yardımıyla temizlenmesi halinde daha hijyenik sonuçlar elde edilebilir. Diğer taraftan söz konusu temizlik işleminin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir. Çünkü temizlikten sonra tekrar toz parçacıkları halı tüylerinin diplerine girebilir. Halı şampuanları halı tüylerinin diplerine oluşan köpükler yardımıyla inerek bu zararlı bakterileri temizlemede önemli avantajlar sağlamaktadır. Özel yapısı sayesinde halı şampuanı, en sık halı tüylerinin arasına girerek bu ürünlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Halı Şampuanı Çeşitleri

Piyasada birçok firma tarafından halı şampuanı çeşitleri satılmaktadır. Bunlara sıvı deterjanlar, sprey köpükler gibi ürünler örnek olarak gösterilebilir. Hangi tür halı şampuanının kullanılacağının belirlenmesi için öncelikle uygulanacak lekenin türü tespit edilmelidir. Yoğun lekeler için etkisi güçlü olan halı şampuanları tercih edilmelidir. Halı şampuanları sadece halılar için kullanılmamaktadır. Koltuk, kanepe gibi mobilyalarda oluşabilecek lekeler için de halı şampuanları uygulanabilir. Bu mobilyalarda oluşan lekeler için daha çok sprey halı şampuanları tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Bu durumlarda halı şampuanı halılara benzer şekilde uygulanarak kullanılmaktadır.

Sıvı Halı Şampuanları

Sıvı halı şampuanlarının kullanımından önce söz konusu halının elektrikli süpürgesi benzeri yardımcı temizlik malzemeleri ile temizlenmesi gerekir. Bu temizlik işlemi gerçekleştirilmezse şampuandan alınan verim istenilen düzeyde olmayabilir.  Sıvı halı şampuanları kullanılırken su ile karıştırılır. Daha sonra bu karışımdan elde edilen köpük halı yüzeyine yardımcı temizlik ürünleri vasıtasıyla sürülerek tüylerin arasına iyice yedirilir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi sırasında söz konusu karışımın cilde direk temasını engellemek için eldiven gibi koruyucu tedbirlerin alınması gerekmektedir. Halı yıkama işleminin sonra ermesinin ardından elektrikli süpürge yardımıyla söz konusu halının temizlenmesi tavsiye edilir. Çünkü yıkama işlemi nedeniyle halı yüzeyinde köpük benzeri materyaller kalmış olabilir.

Sprey Halı Şampuanları

Sprey halı şampuanları halıda yer alan lekelerin üzerine püskürtülür. Bu püskürtme işlemi sırasında halının yüzeyinde köpük oluşabilir. Püskürtmeden sonra belirli bir süre beklenmesi gerekebilir. Meydana gelen köpük temizlik bezi yardımıyla silinebilir. Bu işlem sırasında da eldiven kullanılması tavsiye edilir. Halı şampuanı olarak temizleyici spreyin kullanımı kolay ve pratiktir. Diğer taraftan halı üzerinde yer alan lekelerin bazı durumlarda çıkarılması güçtür. Zor lekeler için halı şampuanı uygulandıktan sonra fırça gibi yardımcı temizlik malzemeleri kullanılabilir.

Fırçalı Halı Şampuanları

Fırçalı halı şampuanları kapak kısmında yer alan birleşik fırça ile birlikte üretilen ürünlerdir. Bu ürünler temizlik sırasında kapağa birleşik fırçaya akan köpük ile birlikte kullanılmaktadır. Dolayısıyla lekelerin çıkarılması için bez gibi yardımcı temizlik malzemelerine gerek kalmadan temizlik yapılır. Bu ürünlerin kullanımı ile bileşimlerinde olan özel kokular sayesinde yaşam alanları hijyenik ve güzel kokularını uzun süre muhafaza edebilir. Temizlik işlemi bittikten sonra halının elektrikli süpürge yardımı ile temizlenmesi gerekir. Böylece yüzeyde kalan köpük gibi deterjan kalıntıları temizlenmiş olur.

Elde Yıkama Özellikli Halı Şampuanları

Halı şampuanı ürünlerinin bazı çeşitleri elde yıkama özellikli olarak satılmaktadır. Bu ürünler temizlenecek halının üzerine uygulandıktan sonra bez yardımı ile temizlenmesi gerekmektedir. Halı şampuanı ile ilgili halının leke çıkarma ya da temizliğinin bitmesi sonrasında da elektrikli süpürge ile tekrar temizlenebilir. Böylece halının yüzeyinde kalan köpük ya da nemin halıya zarar vermesinin önüne geçilebilir

Makinede Yıkama Özellikli Halı Şampuanları

Makine özellikli halı yıkama şampuanları özel olarak makineler için üretilmektedir. Bu ürünler el ile yıkama için kullanılırsa istenilen hijyen düzeyine ulaşılmayabilir. Diğer bir deyişle makine ile temizlik yapılacaksa söz konusu aletler için üretilmiş halı şampuanı tavsiye edilir. Bununla birlikte bu yardımcı temizlik malzemelerinin kullanılması sırasında temizlenen halı tahrip olabilir. Bu bakımdan halıya zarar vermeyecek temizlik malzemesinin seçilmesine dikkat edilmelidir.

Halı Şampuanı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Halı şampuanının uygulanacağı halının iplik ve dokuma çeşidinin nasıl olduğunun belirlenip söz konusu şampuana uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Genellikle halı şampuanlarının üzerinde hangi tür halılar üzerinde etkili olduğuna dair bilgilere yer verilir. Bazı durumlarda halı şampuanlar makineler yoluyla da kullanılabilmektedir. Dolayısıyla makine yoluyla kullanılacak halı şampuanları manuel kullanılan halı şampuanlarına göre farklılık göstermektedir. Halı şampuanlarından elde edilen karışımın lekeye uygulanmasının ardından halı yıkama makineleri ya da halı yıkama özelliği olan elektrikli süpürgeler tüylerin arasına girmiş tozları çekerek istenilen hijyenin sağlanmasına yardımcı olur. Makineler yardımı ile yapılan bu temizlikler el ile yapılan temizliklere göre daha etkili sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Halı Yıkama Şampuanı Fiyatları

Halı şampuanı fiyatları, ürünlerin özelliklerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir. Halı şampuanı en uygun alınabilmesi için tekli halı şampuanları yerine set halinde satılan halı şampuanları tercih edilebilir. Diğer taraftan yanlış ürünün satın alınmaması için lekenin türü hakkında bilgi sahibi olunursa daha etkili sonuçlar alınabilir. Ayrıca fazla miktarda halı temizliği için litrelik halı şampuanları yerine kiloluk halı şampuanlarının tercih edilmesi daha tasarruflu olabilir. Halı şampuanı sipariş edebilmek için internet ortamında çeşitli alışveriş siteleri bulunmaktadır.