Gönye

Gönye Fiyatları

140 Ürün gösteriliyor.
Gönye fiyatlarını ve özelliklerini en popüler, en ucuz, en yeni ürünler olarak gruplayabilirsiniz. Gönye modelleri ve Gönye fiyatları karşılaştırma listesine ekleyerek size en uygun seçenekleri tek ekranda inceleyin. Gönye kategorisinde en favori markalar şu şekilde: Bigpoint, Makita, Stanley, Dewalt, Maped. 140 adet Gönye fiyatlarını karşılaştırmaya başlayabilirsin!

Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Gönye Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Gönye markası:

En Çok İncelenen Gönye Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Gönye Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
18 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 140 Gönye modeli içerisinde en ucuz Gönye fiyatı 1.33 TL iken, en yüksek Gönye fiyatı 10276.76 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Gönye fiyatlarının ortalaması alındığında ise 18 Nisan 2021 tarihinde ortalama Gönye fiyatı ise 44.74 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Gönye Ürünleri Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da yer alan Gönye modelleri arasında en çok indirim bulunan 5 Gönye modeli:
Cimri'nin Seçimi
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Gönye

Matematik, günlük hayatta sık sık yararlanılan bir alandır. Evde, markette, otobüste tüm işlerin yürümesine yardımcı olan matematiğin temeli okul yıllarında atılır. Matematik öğrenme sürecinde de pek çok materyal kullanılır. İletki, pergel, cetvel gibi araçlar ile ölçümler yapılır. Gönye de bu ölçümlere dahil olan araçlar arasında yer alır. Teknik çizimler ve mühendislik söz konusu olunca akıllara ilk gelen malzemelerden biri olan gönye, dik üçgen şeklindedir. Oldukça yaygın olarak kullanılan araç, dik açıların ölçümlerini sağlar. Gönyelerin kenarları cetvel şeklinde tasarlanır. Kullanım alanlarına göre boyutları değişen gönyeler, inşaat alanında da tercih edilen araçlardır. Pisagor teoreminden yola çıkılarak hazırlanan Gönye, 3 4 5 kuralı uygulanarak üretilir. Geometrinin temeli olan açılar konusu, bu araçların yardımı ile daha kolay anlaşılır. Plastik veya tahta malzemelerden elde edilen gönye, düzlemin ortaya çıkardığı, dik açıyı hesaplar. Teknik ressamlar, mimarlar, dülgerler kendi alanlarında gönyeden faydalanır. 12 cm' den başlayarak, 60 cm' e kadar gönyelerin büyüklükleri değişebilir. 

Gönye Çeşitleri

Açı ve düz çizgi çizmeye yarayan gönye, Rumca gonia sözcüğünden gelir. Açı anlamına gelen gonia kelimesi, dile gönye olarak yerleşir. Gönye cetvel en çok kullanılan modeller arasında yer alır. Birçok çeşidi olan gönye, görevi neticesi ile önem taşır. Eğitim alanında genellikle iki çeşit gönye kullanılır. Sahip olduğu açılar bazında isim kazanan gönyelerin, 40-45, 30-60 derece gibi modelleri vardır. Profesyonel olarak yapılan metal işinde, yüzey dikliği ve düzgünlüğünün kontrolünü sağlayan kıl gönyeler, milimetrik hassas ölçümler yapar. Uç kısımları, keskin olan bu model, hassas kontrole elverişlidir. Tenekecilik, kaba tesviyecilik, metal konstrüksiyon işlerinde yalın gönye çeşidi tercih edilir. Paslanmaz çelik ya da iç gerginliği azaltılmış çeliklerden üretilen sabit açılı gönyeler,135, 90, 45, 120 derece standartlarına göre tasarlanır. Bu modeller genelde kontrol etme görevinde kullanılır. Ayrıca yüzeylerin ve düzlemlerin arasındaki açı da sabit açılı gönyeler yardımıyla hesaplanır. Gönye çeşitleri içinde bulunan bir başka model ise şapkalı gönyedir. Şapkalı gönyeler, bölünmeyen bir cetvelden meydana gelir. Şapkalı gönye olarak isimlendirilen bu model, 100 mm ile 150 mm arasında bir boya sahiptir. Önceden belirlenmiş olan açıları, düzlem üzerinde ayarlamaya ve çizmeye yarayan model ise ayarlı açı gönye olarak adlandırılır. Üzerinde açı bölmesi olmayan düzlemlerde tercih edilir. Markalama alanında kullanılan gönyeler ise basit bölüntülü açı gönyeleri olarak bilinir. Bir diğer model ise üniversal gönyelerdir. Metal ve makine teknolojilerinde sıklıkla kullanılan bu model, markalama ve kontrol için idealdir. Oldukça hassas ölçümlere olanak tanıyan bu gönyeler, dakika türünden açı değerlerinin hesaplanmasını mümkün kılar. Genellikle 4x90°=360° bölüntülü olurlar. Dijital ve saat kadranlı olarak üretilirler. Optik açı gönyesi üzerinde ise bir ekran mevcuttur. Bu ekran kapalı dairel bir bölüntüye sahiptir. Mercek sistemi yardımıyla bölünen çizgiler net bir görüntü sunar. Konumları doğru belirlenen bu çizgiler, hatasız bir biçimde okunur. Taşçı gönyeleri ise boy bakımından uzun olan lama, profil, köşebent malzemelerin 90 derece olacak şekilde birleştirilmesinde kontrol amacıyla kullanılır. Açılı gönye üzerinde bulunan mürekkep boyalı açılar sayesinde doğru bir ölçüm sağlar. Gönye kutusu, ahşabın malzeme ile hassas açılı kesim yapılırken tercih edilir. 

Gönye Kullanımı

Teknik işlerde ve hesaplamalarda fayda sağlayan gönyeler oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Her alanda farklı özellikler kazanan gönyenin birbirinden farklı birçok modeli bulunur. Modellerin sunduğu özelliklere göre kullanım şekilleri de değişir. Örneğin Metal gönye daha profesyonel alanlarda tercih edilir. Fakat kullanım yöntemleri temel olarak tüm gönyelerde aynıdır. Genel olarak, ölçülecek alana yerleştirilerek açı hesaplanır. Ekstra bir işlem ya da kurulum istemez. Üçgen gönye kullanımı en basit ve pratik olan gönyelerdendir. Şekil bakımından diğer gönyelerden  daha farklı olan şapkalı gönyeler, kullanım bakımından da diğer gönyelerden farklıdır. Ölçülen alana şapkası sayesinde takılabilen gönye rahat bir ölçüm sağlar. Kıl gönyelerin kullanımı da çok fazla teknik bilgi gerektirmez. Bu modelin hassas konik uçları sayesinde daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Sabit açılı gönyeler sadece belirli açıların ölçülmesinde kolaylık sunar. Kontrol işlevinde kullanılan bu gönye modeli, kendi üzerinde bulunan sabit açılar ile ölçüm yapar. Markalama işlemi için ise ayarlı gönyeler daha doğru bir seçenek olur. 

Gönye Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Gönye almadan önce dikkat edilmesi gerekilen hususlar bazı konular vardır. Kullanıcı, gönye almadan önce ürünü hangi alanda kullanacağına karar verir. Pek çok alan için üretilen farklı özelliklere sahip gönyeler bulunur. İşlem yapılacak alanın özelliklerini içeren bir gönye almak daha doğru olur. Ardından gönyenin üretim malzemesi gelir. Gönyeler birbirinden farklı malzemelerden elde edilir. Kimi metal malzemeden üretilirken kimi plastik ya da tahtadan üretilir. İnşaat, mimari veya okul gönye hangi alan için isteniyorsa o alana uygun üretim malzemesi seçilir. Malzemenin dayanıklı ve uzun ömürlü olması da önem taşır. Gönye üzerinde yer alan ölçülerin çizimlerine de dikkat edilmelidir. Bu çizimler silinmeyen mürekkep boya ile yapılmış olmalıdır. Gönyelerin ölçüm alanları da farklı özellikler gösterir. Bazı gönyeler sadece belirli açıların ölçümünde kullanılır. Örneğin sabit açılı gönyeler yalnızca 120° ve 135° olan açıların ölçümünde tercih edilir. Gönye fiyatları da ürün alırken bakılan noktalardandır. Cimri.com fiyat araştırmasını sizin yerinize yapar. Gönye fiyatları ve ürün özellikleri hakkında detaylı bilgi için Cimri.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery