Bebekler için anne sütü çok önemlidir. Anne sütü, bebeklere gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına ilk altı ay sağlayabilen en iyi besindir. Bir bebeğin sağlığı ve annesi ile iletişimi için bebeklerin düzenli olarak anne sütü almaları gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda emzirme işlemi gerçekleşemeyeceğinden anneler sütlerini sağmayı tercih etmektedirler. Bu gibi durumlarda göğüs pompası gerekmektedir. Philips Avent, Lansinoh, Weewell, Bebedor, Wee ve Kraft gibi markalar arasından sizin için en uygun göğüs pompasını Cimri.com'da bulabilir en ucuz fiyatlarla sahip olabilirsiniz!

Göğüs Pompası Kullanma Sebepleri Nelerdir?

Anneler olası bazı durumlar için sütlerinin fazlasını depolamak isteyebilirler. Uygun koşullarda saklanmış bir anne sütü annenin olmadığı durumlarda bile bebeğin sağlıkla beslenebilmesini sağlayacaktır. Bazı bebekler göğüs ucunu ağızlarına almakta ve emmekte zorlanabilirler. Bu sürece alışmaları zor olabilir. Bu gibi durumlarda da anneler sütlerini göğüs pompası ile sağarak biberon aracılığıyla bebeklerine verebilirler. Annenin göğüs ucu yara olduğunda emzirme esnasında acı çekecektir. Yaranın iyileşme sürecinde de anneler emzirmek yerine sütlerini sağmayı tercih edebilirler. Bazı durumlarda zamansız doğan ya da doğduktan sonra hastanede kalması gereken bebekler için anneler süt sağarak bebeklerini besleyebilirler. Bebeğinin iyi emmediğini düşünen anneler için de pompa ile süt sağmak iyi bir alternatiftir. Emzirme işlemi bittikten sonra biberonla takviye yapabilirler.

Doğru Göğüs Pompası Nasıl Seçilmelidir?

Sütü pompa ile sağma yöntemi bilinir hale geldikçe göğüs pompası üreticileri de çok çeşitli modeller üretmeye başladılar. Süt sağma işleminin oldukça güvenilir olması gerekmektedir. Kalite, hijyen, fiyat gibi faktörler bu aşamada önem kazanır. Manuel, elektronik ve ikili olmak üzere üç çeşidi vardır. Manuel pompalar kısa süreli kullanımlar için uygundur. Sessiz çalışır ve ucuzdur. Pratikte aynı çalışan üç şekilde karşımıza çıkarlar. Elektrikli ve pilli süt pompaları daha hızlı sonuç verir. Daha uzun süreli kullanıma uygundur. Bu tür pompalarda göğüs koruyucu bölgeye dikkat etmek gerekir. İkili pompalar çok hızlı bir şekilde fazla miktarda süt elde etmenizi sağlar. İki memeden aynı anda sağım işlemi yapılabilir. Çalışan anneler genelde bunu tercih etmektedir.

Göğüs Pompası İle Süt Sağarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Süt sağma işlemi sırasında rahat ve sakin olunmalıdır. Hassasiyete karşı sağma işleminden önce meme çevresine masaj yapmak ve ılık kompres uygulamak daha rahat etmenizi sağlar.