Sıkça Sorulan Sorular

En Çok İncelenen Flaşlar Markaları Hangileridir?

Cimri.com
Cimri.com'da ziyaretçilerin ürünlerini en çok inceledikleri 5 Flaşlar markası:

En Çok İncelenen Flaşlar Ürünleri Hangileridir?

2021 yılı Flaşlar Fiyatları ne kadar?

Cimri.com
23 Nisan 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 281 Flaşlar modeli içerisinde en ucuz Flaşlar fiyatı 34.99 TL iken, en yüksek Flaşlar fiyatı 117803.0 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Flaşlar fiyatlarının ortalaması alındığında ise 23 Nisan 2021 tarihinde ortalama Flaşlar fiyatı ise 1338.04 TL olarak sitemizde yer alıyor.

En Çok İndirim Bulunan Flaşlar Ürünleri Hangileridir?

Cimri'nin Seçimi
28
DJI Ryze Tello Drone
DJI Ryze Tello Drone
En Ucuz Fiyatlarla Yakında Cimri.com'da
Market Broşürleriİndirimli ÜrünlerKampanyalar ve İndirim KuponlarıGünün FırsatlarıÜye Ol

Flaş

Fotoğrafçılık profesyonel bir meslek olsa da günümüzde fotoğraf makinesi sahibi olan herkesin profesyonel veya amatör çekimler yaptığı görülür. Artık fotoğraf çekimleri yalnızca makineler ile sınırlı değildir. Birçok cep telefonunda bulunan yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde çekimler yapılır. Fotoğraf çekiminde ışığın gücü ve açısı oldukça önemlidir. Özellikle profesyonel fotoğrafçılıkta çekim yapılacak alanda yeterli ışık seviyesinin olmasına özen gösterilir. Hemen her fotoğraf makinesinde dahili flaş özelliğine yer verilir. Ancak dahili flaşlarda aydınlatma mesafesi kısa ve ışığın gücü düşüktür. Fotoğraf çekimlerinde yeterli ışık gücünün sağlanması için harici flaş modelleri üretilmiştir. Hazır flashlar, ışık seviyesi bakımından oldukça yüksek güce sahiptir. Dahili flaşların aksine çekim esnasında farklı birçok yöne dönebilme özelliği ile üretilir. Bu sayede çekim yapılacak kişi ya da nesneye doğrudan flaş çakarları kullanılabilir veya istenilen yönden ışık gelmesi sağlanabilir. Harici flaşların kullanımı sırasında makineden enerji kullanımı yapılmadığı için cihazların pil ya da batarya kullanım süreleri uzar. Harici flaş modellerinde elektrik ve pil ile çalışan seçenekler mevcuttur. 

Flaş Çeşitleri

Fotoğraf çekimlerinde doğru açının yakalanması için ışık seviyesi oldukça önemlidir. Üretilen fotoğraf makinelerinde ışık gücü için dahili flaş özelliği kullanılmıştır. Dahili flaşlar da ışık seviyesi çok yüksek seviyelerde olmadığı için yeteri kadar aydınlık olmayan mekanlarda yeterli gelmeyebilir. İç ve dış mekanlarda profesyonel fotoğraf çekimlerinin yapılabilmesi için harici flaş cihazları üretilmiştir. Harici flaşlar, fotoğraf makinesinden bağımsız olarak çalışır ve kullanım ihtiyacına göre yönü değiştirilebilir. Dış çekim ve stüdyolarda farklı teknik özelliklere sahip flaş çeşitlerinin kullanımı yapılır. Fotoğraf makinesi ile uyumlu harici flaşların sağladığı ışık avantajı ile en karanlık mekanlarda bile net ve aydınlık kareler elde edilebilir. Harici flaşlar, piller ile veya ana elektrik akımı ile kullanıma uygundur. Patlayarak aydınlatma sağlamasının dışında devamlı ışık veren modelleri ile çekim süresince yeterli ışık elde edilmiş olur. Harici flaşlarda ışığı yumuşatarak devamlılığını sağlayan ek aksesuarların da kullanımı oldukça fazladır. Dış çekim flaşları en karanlık mekanlarda bile anlık fotoğraf çekimlerinin en iyi yardımcılarındandır. Işık seviyesinin yeterli gelmediği mekanda direk çekim yapılacak alan yerine bütünde aydınlatma sağlanarak renkler de dahil olmak üzere tam netlik yakalanmış olur. Flaşların konu mesafe değerleri, çakma hızları ve sayıları modellere göre değişiklik gösterir. Harici flaştan tam verim alınması için fotoğraf makinesi ile senkronizasyonun tam olarak ayarlanmış olması gerekir. Çekim hızına göre flaşın değerleri belirlenir. Hemen herkes mutlaka stüdyolarda profesyonel fotoğraf çekimi deneyimini yaşamıştır. Stüdyolarda gün ışığı etkisi olmadığı düşünülürse ışık seviyesinin ve geleceği noktaların iyi belirlenmesi olmazsa olmazdır. Stüdyo flaşları genellikle ek aksesuarlar ile birlikte kullanılır. Gelişen teknolojik imkanlar ile birlikte aydınlatma aksesuarları da hızla gelişmiştir. Stüdyo flaşlarında seçilebilir renk kriterleri vardır. Aynı zamanda pozlama hızı ile birlikte değiştirilebilir flaş sürelerine sahiptir. Stüdyolarda ayak aparatıyla birlikte kullanılan flaşlar ile sürekli aydınlatma sağlanırken çakar özelliğini de kullanmak mümkündür. Çekim yapılacak konuya göre ayarlamalar ekranlar üzerinden yapılabilir, farklı modlara sahip cihazlar ile istenilen netlik ve renk tonları yakalanabilir.

Flaş Fiyatları

Yeterli ışık seviyeleri fotoğraf çekiminin olmazsa olmazlarındandır. Dahili flaşlar ile yakalanması mümkün olmayan ışık gücü harici flaşlar ile kolaylıkla sağlanır. Harici flaşlar kullanım alanına göre farklı teknik özellikler ile üretilmiştir. Piyasada birçok marka tarafından üretilmiş harici flaş ve aksesuar ürünleri mevcuttur. Flaşların fiyatları ürünün özelliğine ve markasına göre değişen rakamlar ile çeşitli internet alışveriş sitelerinde kullanıcılara sunulur. Amatör kullanıma uygun teknik detayı fazla olmayan ürünlerin fiyatları daha ekonomik olurken, profesyonel kullanıma uygun ürünler daha maliyetlidir. Harici flaşlarda ürünü sadece kafa olarak alma imkanı vardır. Aynı zamanda tüm ekipmanlar ile birlikte temin edilebilecek setlerde markalarca üretilir. Flaşlarda konu mesafesi fiyatı etkileyen en önemli faktördür. Mesafenin artması ışık gücünün seviyesine bağlı olduğu için fiyatlar değişkendir. Stüdyo çekimleri için ayarlanabilir ışık seviyelerinin elde edilebildiği ürünlerde fiyatlar ürünün teknik detayına bağlı olarak daha yüksektir. Yine harici flaş makinesinin pil veya elektrik ile çalışması fiyatı etkiler. Kablolu ve kablosuz özelliklerde üretilen ürünlerde de fiyatlar farklılık gösterir.

Flaş Satın Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Profesyonel veya amatör fotoğraf çekimlerinde yeterli aydınlatma için flaş kullanımı yapılır. Dahili flaşların aydınlatma mesafeleri ve ışık seviyeleri her mekan için yeterli olmayabilir. En karanlık mekanlarda bile aydınlık karelerin elde edilmesi için hazır flaş makineleri üretilmiştir. Ürünler kullanıcının ihtiyacına göre değişen teknik özelliklere sahiptir. Her bütçeden kullanıcının ihtiyacını karşılayacak flaşlar fiyatları bakımından özelliğine göre değişiklik gösterir. Profesyonel kullanıma uygun flaş kafaları ve setleri daha maliyetlidir. Stüdyolarda kullanım yapılacak flaşların teknik donanım açısından daha detaylı özelliğe sahip olmalıdır. Ayrıca sadece çakar özelliği değil sürekli flaş özelliği de olması gereken detaylardandır. Kullanım yapılacak mekana göre pilli veya elektrikli çalışan modeller tercih edilebilir. Tepe flaşlarının kullanımı dış mekan çekimleri için kolay taşınabilir olması açısından daha rahattır. Ayrıca harici flaş tercih ederken fotoğraf makinesi ile uyumlu olması gerekir. Fotoğraf makinesi ile uyumlu olan cihazların tüm teknik özellikleri kullanılabilir. Harici flaşların konu mesafeleri markaya ve modeler göre değişkendir. Hangi alanlarda ve ne tarz fotoğraflar çekileceğine göre modele karar verilmelidir.

Bizi Takip Edin!

Copyright © 2007 – 2021 Cimri A.Ş. Cimri markası ve logosu, Cimri A.Ş.'nin tescilli markasıdır.
Tüm hakları saklıdır. Bu siteyi ziyaret edenler Kullanıcı Sözleşmesini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

AppStoreGoogle PlayAppGallery