Sony Cyber-Shot DSC-H400 Dijital Fotoğraf Makinesi

AC sarma adaptör Var
Ağırlık 628 g
Ağırlık (pil dahil) 655 g
Dahili flaş Var
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
Özellikler
 • Ağırlık & boyutlar

 • Ağırlık628 g
 • Ağırlık (pil dahil)655 g
 • Derinlik122,3 mm
 • Genişlik129,6 mm
 • Yükseklik95 mm
 • Bağlantı

 • HDMIYok
 • USB versiyonu2.0
Yorumlar
Çok İyi
0 Kişi
İyi
0 Kişi
Vasat
0 Kişi
Kötü
0 Kişi
Çok Kötü
0 Kişi
Sen de düşüncelerini diğer kullanıcılarla
paylaşmak ister misin?
İnceleme
23.12.2015Yazan: Emel Bilge Çınar

Sony Cyber-shot DSC-HX400

Sony'den sık seyahat eden, hafif, işlevsel ve şık bir "köprü" kamera kullanmak isteyen fotoğrafçılara yönelik, süper-zoom özellikli şık bir kamera. Sony Cyber-shot, DSC-HX400 en ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da.
Sony Cyber-shot DSC-HX400

Sony'nin Cyber-shot DSC-HX400 modeli, başarılı olan öncülü HX300'ün geliştirilmiş hali. Kendi klasmanına göre etkileyici olan 50x Optik yakınlaşma / zoom özelliği, 35mm değerleriyle 24-1200mm'ye denk gelen bir "süper zoom" kapasitesi sunuyor. Her ne kadar öncülü HX300'ün geliştirilmiş versiyonu olsa da, atası gibi çok fazla yenilikle gelmiyor. Diğer markaların benzer özelliklerdeki modellerine bakarsak Panasonic Lumix DMC-FZ72'nin aynı ölçüdeki sensör ile daha geniş bir odak uzaklığı mesafesi var; "20-1200mm". Fujifilm FinePix HS50EXR ise %50 daha büyük sensörü ile 24-1000mm değerinde yakınlaşma mesafesi sunuyor.

Genel Özellikler

Sony Cyber-shot DSC-HX400, arka aydınlatmalı "1/2.3in Exmor R CMOS" sensörü i6.17×4.55mm değerine tekabül ediyor. HX300'de de aynı boyutta kullanılan sensör 20.4 milyon-piksel çözünürlüğü var. Küçük kameraların, küçük sensörlerle, büyük çözünürlükte fotoğraf çekmesi; genellikle fotoğraf kalitesini, özellikle de yüksek ISO değerli çekimlerde olumsuz yönde etkiliyor. HX400'le öncülü 300, aynı değerlerde ISO aralığına sahip. Tek fark, yeni modelin ISO değerini 12,800'e kadar çıkartabilmesi fakat bunun için de kumlanmayı azaltan "Multi Frame Noise Reduction" özelliğinin aktif edilmesi gerekiyor. Aktif edildiğinde 3 fotoğraf üst üste bindirilip karıştırılarak kumlanmanın azalması sağlanıyor.

Sony Cyber-shot DSC-HX400 ne yazık ki RAW formatta çekim yapmıyor. Yani kumlanmanın azalması için işlemcinin ürettiği JPEG sıkıştırma kalitesine güvenmek zorundasınız. Neyse ki Sony'nin yeni nesil Bionz X işleme motoru ki kompakt kameralarının çoğunda artık bu standart bulunuyor; Alpha 7 ve 7R ile birlikte HX400'e gereken gücü veriyor.

Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün öne çıkan özelliklerinden en belirgini şüphesiz ki 50x yakınlaşma özelliğiyle göze çarpan Carl Zeiss Vario-Sonnar T objektifi. 35mm standartlarıyla 24-1200mm odak mesafesi sunan bu lens, 24mm yakınlaşmada maksimum diyafram değeri olarak is f/2.8, 1200mm'de ise f/6.3 sunabiliyor. Tabii ki yakınlaşma arttıkça kameranın sarsıntısına bağlı olarak fotoğrafta netlik problemi oluşma olasılığı da artıyor. Bunun azalabilmesi için objektifin uzunluğunu dengeleyen 4.5EV değerinde "denge elementleri" Sony tarafından kamerada kullanılmış. Ayrıca objektifin kontrol ring'i / halkasını kullanarak elle odaklama da yapabiliyorsunuz.

Sony'nin bu klasmandaki kameralarından bazılarında olduğu gibi, HX400'de de, elle odaklamada daha keskin bir netlik elde edebilmek için size 5x / 10x ölçülerinde yardımcı olan "MF Assist" özelliği bulunuyor. "Focus Peaking" adı verilen bir özellik sayesinde de optimum netlik değerinde gezinen kenarlar belli edilerek, ona göre çekim yapmanız sağlanıyor. Bu özelliğin sunduğu görsel elementlerin renk ve yoğunluğunu Ayarlar menüsünden düzenleyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları dijital olarak elektronik vizör üzerinde düzenleyebiliyorsunuz. 3 inç'lik, 921,600pikselli Xtra Fine TFT LCD ekran genel olarak ihtiyacınızı karşılayacak şekilde tasarlanmış. HX400'de bulunan EVF özelliği, özellikle çok ve direk ışık alan yerlerde LCD ekranı daha iyi görebilmeniz için eklenmiş, faydalı bir özellik.

Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün birçok özelliği giriş seviyesi DSLR/SLT kameraların özellikleriyle benzeşiyor. Özellikle gövde yapısı, geniş ön kavrama alanı ve siyah dokusuyla Sony'e ait olduğu hemen anlaşılıyor. Ölçüler, kameranın öncülü HX300'le aynı olacak şekilde 129.6×93.2×103.2mm boyutlarında. Tek fark pil ve kart özelliklerinden dolayı HX400'ün 10 gram daha ağır olması; toplamda 660gram. Bir "köprü/bridge" kamera için biraz ağır, fakat taşınmayacak kadar güçlü bir yorgunluk hissettirmiyor. Sony'e göre standart özelliklerde kullanımla, bir şarj süresinde, 300 kara çelebilmeniz lazım. Adaptörle şarj edebildiğiniz gibi, USB kablosuyla da şarj gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu özelliklerdeki şarj cihazlarının akıllı telefonlarda da son derece yaygın olduğu düşünülürse, "universal charger" kapsamında yer alan bir şarj aleti olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Micro USB cihazınızı piyasadaki herhangi bir "Powerbank" kullanarak da şarj edebilirsiniz.

Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün kullanıcısını akıllı telefon, tablet ya da bilgisayara bağlamaya yarayan Wi-Fi ve NFC bağlantısı özellikleri var. Ücretsiz iOS/Android Sony PlayMemories uygulamasını kullanarak bu bağlantıyı gerçekleştirebiliyorsunuz. Çektiğiniz fotoğrafları paylaşmak ya da çekim yaparken telefon ya da tabletinizi kullanarak kontrol sağlamak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Sony'nin kendi platformunda Sony PlayMemories için ekstra özellikleri de var; mesela bu uygulama sayesinde time-lapse çekimi ya da çoklu pozlama yapabiliyorsunuz.

GPS vericisini standart olarak eklemek yerine, Sony iki farklı model sunmayı tercih etmiş; birincisi GPS özelliği bulunmayan Sony Cyber-shot DSC-HX400, diğeri dahili GPS adaptörlü Sony Cyber-shot DSC-HX400V. Eğer "benim kameramda mutlaka GPS özelliği olmalı" diye düşünmüyorsanız, Sony Cyber-shot DSC-HX400'ü tercih edebilirsiniz. Sıkça seyahat eden ve bol bol fotoğraf çeken kullanıcılar için, fotoğrafların nerede çekildiği bilgisini tutmak üzere Sony Cyber-shot DSC-HX400V daha doğru bir seçim olabilir.

Artistik çekimler yapmayı seven kullanıcılar için Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün çeşitli kreatif stilleri var; portre, manzara, gün batımı vb. Menüden kontrast, renk doygunluğu, keskinlik gibi ayarları değiştirebiliyorsunuz. Yine Sony'nin birçok kamerasında bulunan "Oyuncak Kamera", "Yüksek Kontrastlı Mono", "Yumuşak Odaklanma", "HDR Tablo", "Zengin Tonlu Mono" ve "Minyatür" seçenekleri de mevcut.

Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün gövde tutuşu son derece iyi. Normalde ayarları değiştirmeyi sağlayan bazı standart butonların yokluğu hissedilse de her biri net şekilde isimlendirilmiş ve konumlandırılmış menü, kullanıcının ihtiyacını görüyor. İlk defa fotoğraf çekecek kullanıcılar için menü biraz karışık gelebilir, fakat hemen her şey olması gerektiği yerde. Alıştıktan sonra, kullanımda zorluk çekileceğini düşünmüyorum. HX300'le yeni model HX400'ün çözünürlük sonuçları karşılaştırıldığında, yenisinin eskisine göre daha fazla detay sağlayabildiğini görüyoruz. Fakat ISO seviyesi yükseldikçe, yakınlaşma yapıldığında detayların birçoğunun kaybolduğu göze çarpıyor. Gerçi küçük sensörlü kameralar için bu zaten beklenen bir şey. Yani elinizdeki kameradan profesyonel bir DSLR'ın kumlanma karşıtı becerisini görmeyi beklemeyin.

Eğer çektiğiniz fotoğrafları görüntülediğiniz monitör çok büyük değilse, örneğin 13 inç'lik bir ekrandan bakıyorsanız, fotoğraftaftaki kumlanma ve detay kaybı sizi çok rahatsız etmiyor. ISO 800'e kadar genel manada tatmin edici detayı, özellikle küçük ekranlarda görüntülüyorsanız, elde edebiliyorsunuz. Fakat ISO 800'den sonra bir kırılma yaşanıyor ve farkedilir oranda detay kaybıyla kumlanma gözlemleyebiliyorsunuz. Bu seviyenin üzerindeki fotoğraflar da genel olarak değerlendirilebilir özellikle; fakat ISO 800'den düşük seviyelerde çekilen fotoğraflar ile kıyasladığınız zaman aradaki farkı daha iyi görebiliyorsunuz.

Objektifin f/5.6 civarında ideal bir noktası var; diğer diyafram değerlerinden daha net fotoğraflar elde edebildiğinizi görüyorsunuz. Genel olarak, kendi klasmanına göre keskin fotoğraflar üreten bir lens zaten. Yapısından ötürü, ışığa doğru tutulduğu zaman objektifin "flare" denen bir parlama / ışıma etkisi ürettiğine şahit olabilirsiniz. Fakat bu çoğu zaman fotoğrafa artistik bir hava katıyor, çok rahatsız olacağınızı sanmıyorum. Otomatik odaklanma açısından, bu kompleks lens yapısının özelliği çok önemli. Düşük ışıkta bile, odaklanma becerisi sürpriz seviyede hızlı ve neredeyse saniyenin yarısı kadar bir zamanda anında objeye kitlenebiliyorsunuz. Geniş açı ve yüksek ışık kondüsyonunda, odaklanma becerisi neredeyse "anında" denebilecek kadar hızlı. Zoom / Yakınlaşma mesafesi arttıkça bu hız da düşüyor; fakat 1200mm'de bile yine de son derece tatmin edici seviyede olduğu söylenebilir.

Sony Cyber-shot DSC-HX400 Hakkında Son Söz

İyi ışık kondüsyonunda Sony Cyber-shot DSC-HX400'ün ürettiği fotoğraflar, orta sınıf bir kompakt kamera ile boy ölçüşür; fakat HX400'ün "süper zoom" avantajı var. Yakınlaşma menzili çoğu durum için genel olarak yeterli, fakat zaten çok nadir durumda 1000mm'in ötesine geçme ihtiyacı duyacaksınız. Kamera sarsıntısını engellemek hususnda optik stabilizasyon özelliği işini gayet iyi görüyor.

Fotoğraf kaliteli konusunda takıntılı olanlar için bu kameranın ideal olduğunu söyleyemem. Düşük ışık kondüsyonunda ve yüksek ISO hassasiyetinde, fotoğraflardaki detaylar "noise reduction / kumlanma azaltıcı" nedeniyle biraz bulanık görünüyor. Parlak ve yoğun ışıkta, fotoğraflar aşırı derecede detaylı değil; fakat küçük boyutlu baskı ya da web ortamı için uygun fotoğraflar çekilebilir. Bu makinenin en doğru kullanımı, sık seyahat eden ve anı yakalamak isteyen pratik kullanıcılar tarafından gerçekleştirilecektir. Hafif yapısı, sağlam tutuşu, kullanışlı LCD ekranı ve vizörüyle seyahatleri fotoğraflamak için ideal. En önemlisi de hızlı odaklanma becerisiyle süper-zoom yeteneği neredeyse hiçbir şeyin gözünüzden kaçmamasına neden olabiliyor.

Tüm Özellikler

 • Beyaz Ayarı: Otomatik, 7 Hazır Değer, Kişiselleştirilmiş Beyaz Ayarı ve C Temp
 • Hafıza Kartı: Memory Stick, SD, SDHC, SDXC
 • Çıktı Ölçüsü: 5184 x 3456 piksel
 • LCD Ekran: 3 inç, 921,600-nokta Xtra Fine TFT LCD Ekran
 • Sensör: 1/2.3 inç Exmor R CMOS sensör (20.4 milyon etkin piksel)
 • Pozlaa Modları: PASM, 2 Otomatik Ayar, Panorama ve 14 sahne modu
 • Ağırlık :660g (Pil ve hafıza kartı dahil)
 • Dosya Formatı: Tek Kare: JPEG | Video:  AVCHD
 • Objektif: Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-1200mm (Denk) f/2.8-6.3
 • Güç Ünitesi: Yeniden şarj edilebilir NP-BX1 Pil (Normal kullanımda 300 kareye kadar dayanır)
 • Diyafram Hızı: 30-1/4000sec
 • Drive Modu: 10FPS, Zamanlayıcılı 10 Saniye, 5 Saniye, Porte 1, Portre 2
 • Metrajlama Sistemi: Çoklu-doku, Orta ağırlıklı, Noka
 • Renk: sRGB
 • Boyutlar: 129.6 x 93.2 x 103.2mm
 • Bağlantı ve Arayüz: USB 2.0 High-Speed, HDMI
 • ISO: Otomatik ISO 80-3200 (12,800'e kadar yükseltilebiliyor)
 • Odaklanma Modları: Tek Kare AF, DMF, Elle Odaklama, Devamlı AF (Gelişmiş sport çekimi ve video modunda aktif)

Neden Tercih Etmeliyim

Bu özelliklerle sizi genel olarak tatmin edecek hızlı, pratik, süper-zoom özellikli ve şık bir kamera olan Sony Cyber-shot DSC-HX400en uygun ve en avantajlı fiyat karşılaştırma seçenekleriyle Cimri.com üzerinden bulabilirsiniz. Cimri, cebinize çalışır…