iştirakidir.
Ana Sayfa > Ev, Yaşam, Ofis, Kırtasiye > Mutfak Gereçleri > Çatal / Kaşık / Bıçak Takımları >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı

Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
ÖZELLİKLER
  • Ana Özellikler

  • Malzeme Çelik
  • Model Lizbon
  • Parça Sayısı 89 Parça
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı 89 parçalık Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı incelemesinde, bir evin temel ihtiyacını karşılamak hususunda doğru bir seçim olup olmadığına bakıyoruz. En ucuz Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı fiyatları, en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri'de.
Yazar: Emel Bilge Çınar 26/05/2016

Bir evin en temel ihtiyaçlarından biri, özellikle yeni evlenen çiftlerin son derece hassas yaklaştığı bir konu olan “Çatal Kaşık Bıçak Takımı” olacaktır. Her gün kullandığımız ve en temel ihtiyaçlarımızdan biri olan “beslenme” ihtiyacımızı karşılamamıza vesile olan bu eşya setinin kullanışlı, sağlıklı, şık ve uzun ömürlü olması elzemdir. Dolayısıyla seçim yaparken bir ürünün şık ve ekonomik olması kadar günlük kullanıma elverişli olup olmadığı, sağlıklı ve uzun ömürlü bir malzemeden üretilip üretilmediği de ayrıca değerlendirilmelidir. Bu yazıda 89 parçalık Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı’nı saydığımız açılardan inceleyerek, bir evin temel ihtiyacını karşılamak hususunda doğru bir seçim olup olmadığına bakacağız.

Nehir Markası Hakkında

Nehir, marka olarak aynı zamanda “İmran” adını da kullanıyor. Bazı ürünlerde sadece “Nehir”, bazı ürünlerde sadece “İmran”, bazı ürünlerde ise “Nehir-İmran” ismini birlikte görürseniz şaşırmayın. Zaten internet’teki pek çok sanal mağazada, Nehir markalı ürünlerin görsellerine “Bu ürün İmran markalıdır” notu düştüklerini göreceksiniz. O yüzden isim farklılığı kafanızı karıştırmasın; İmran ismini görseniz bile aslında Nehir’in ürettiği bir ürünü satın alıyorsunuz.

1981 yılında çelik eşya ticareti ile faaliyetine başlayan Nehir firması, 1986 yılında üretime geçerek, bugün “paslanmaz çelik mutfak eşyası” dendiğinde, akla gelen ilk firmalardan biri haline gelmeyi başarmış. Üretiminin tamamında Avrupa menşeli paslanmaz çelik hammadde kullanan firma, Nehir ve İmran markalı ürünlerle, genelde orta ve orta-üst sınıfa hitap eden bir tarzla piyasada yer alıyor. Tasarımdan hammadde seçimine, üretimden polisaja, paketlemeden sevkiyata kadar tüm detaylarda standartlara önem veren Nehir firması, bazı mamüllerine 50 yıl garanti verecek kadar iddialı bir firma. Dolayısı ile adını daha önce duymamış olsanız bile, Nehir ya da İmran marka ürün tercih edecekseniz, firmanın kurumsallığına ve geçmişine güvenebilirsiniz.

Çatal-Kaşık-Bıçak Takımı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son yıllarda, yalnızca yeni evlenen çiftler çatal-kaşık-bıçak takımına ihtiyaç duymuyor. Eskiden ailelerimiz, eskiyene kadar aynı çatal-kaşık-bıçak takımını kullanır, misafirler için ayrılan özel takımları ise yalnızca özel gün ve davetlerde ortaya çıkarırdı. Fakat Instagram çılgınlığıyla birlikte artışa geçen “Sofra Kurma Sanatı” müdavimlerinin ilgisi doğrultusunda, çatal-kaşık-bıçak takımları da artık “kırk yılda bir alınan evladiyelik ürünler” olma özelliğini yavaş yavaş kaybediyor. Artık çağdaş evlerde, her türlü tema ve sofra düzenine uygun çatal-kaşık-bıçak takımı kullanma alışkanlığı hakim. Pekiyi, bize en uygun olan çatal-kaşık-bıçak takımını nasıl seçeceğiz? Alacağımız kaşık-çatal-bıçak setinin yemek takımımıza, sunumumuz için hazırladığımız aksesuarlara ya da etkinliğimizin genel havasına uyması yeterli mi? Yoksa seçim yaparken başka şeyleri de dikkate almamız gerekiyor mu? Bunu değerlendirmeye önce çatal-kaşık-bıçak takımınızın malzemesini ele alarak başlayalım.

Som Gümüş

Özellikle geçmiş dönemde, klasik temalı çatal-kaşık-bıçak takımlarının vazgeçilmez hammaddesi olan gümüş, artık günlük kullanım ya da çeyiz setlerinden ziyade daha çok özel organizasyon firmaları ya da resturant, otel gibi büyük ölçekli firmalar tarafından, son derece özel misafirler için tercih ediliyor. Hammaddesi %90 ve üzeri oranda gümüş olan setler, “Som Gümüş” klasmanına giriyor.

Gümüş Kaplama

Gövde yapısı genellikle pirinç, nikel, çelik karışımı ile üretilip, kaplaması ve bitişi gümüş ile yapılan bu ürünler, som gümüşe oranla daha hafif ve ekonomik oluyor. Yine de ekonomik sözcüğü sizi aldatmasın; çoğunlukla üst ve high-end sınıf ürünlerde tercih edilen gümüş kaplama, ünlü moda markalarının prestij amacıyla ürettiği mutfak eşyalarında sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Altın Kaplama

Parlak altın kaplama, mat altın kaplama, Sapphire kaplama, taşlı kaplama gibi alt seçenekleri olan altın kaplama ürünlerde de ana formlar pres işlemleri ile soğuk şekil verilerek üretilirken, altın kaplama ve bitirişler özel fırça ve cilalar yardımı ile “altın kaplama” olarak parlatılıyor. Ürünün imalat çeşidine göre bulaşık makinesinde yıkanıp yıkanamayacağı değişirken, kullanılan madenin cinsi, sınıfı ve yapısına göre de takımın yekûn değeri değişiyor.

Paslanmaz Çelik

Çeşitli alaşımların formülize edilmiş haline kısaca “Paslanmaz Çelik” deniyor, fakat “Paslanmaz Çelik” çatal-kaşık-bıçak takımlarının da kendi içinde farklı değerlerle ifade edilen türleri var. Genellikle 18/10, 18/8 ve 18/0 gibi yüzdelerle tanımlanan bu ürünler, alaşımlarındaki krom ve nikel yüzdelerini refere ediyor. İlk rakam alaşımdaki krom yüzdesini belirtirken, bu materyal çatal-kaşık-bıçak ürünlerine aşınmaya karşı dayanıklılık ve uzun ömürlü olma özelliğini veriyor. İkinci rakam ise kullanılan nikel yüzdesini belirtirken, ürüne parıltısını ve göz alıcı kaplamasını kazandırıyor. Yani 18/10 şeklinde belirtilen bir paslanmaz çelik, %18 krom ve %10 nikel içeriyor demek. Bu da piyasada yaygın olarak bulunan paslanmaz çelik ürünlerde “en kaliteli” anlamına gelen alaşım oranı. Zaten Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı’nda olduğu gibi tüm Nehir çatal kaşık bıçak takımları 18/10 kaliteli paslanmaz çelik kullanılarak üretiliyor.

Saten Kaplama Ne Demek ve Nasıl Kullanılır?

Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı’nın adından da anlayabileceğiniz gibi, 89 parçalık çatal-kaşık-bıçak takımınız saten (mat) kaplamaya sahip. Çatal-kaşık-bıçak takımınızda kullanılan malzeme kadar kaplama da kaliteyi etkileyen çok önemli bir faktör. Bundan dolayı ürün alırken, kaplama kalitesine (ve kaplamayı yapan firmaya da) dikkat etmeniz gerekiyor. Günlük kullanıma en uygun, sağlam ve dayanıklı kaplama seçeneklerinden biri saten. Çünkü kapı kolları, pencere pervazları gibi yerlerde de tercih edilen saten kaplama çiziği göstermiyor, yağlı, kirli görüntü bırakmıyor. Ayrıca korozyona (aşınma) karşı da daha dayanıklı diyebiliriz. Fakat yine de eğer takımınızı bulaşık makinesinde yıkayacaksanız, altın ve saten kaplamalar için uygun olan “Hassas Yıkama Programı” özelliğini seçmelisiniz. Ayrıca iri taneli bulaşık makinesi deterjanları yerine, jel formda olanları kullanmanızı öneririm. Aksi takdirde ürününüzün ömrünü özenli kullanım alternatifine kıyasla epey kısaltabilirsiniz.

Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı İçinde Neler Var?

Öncelikle Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı satın alırken şuna dikkat edin; aldığınız ürün kutulu mu yoksa sandıklı mı? Çünkü kutu ile sandık arasında, takım içeriği açısından bir fark olmasa da stand ve paketleme açısından fark var. Kutulu ürün, klasik bir pencereli mukavva kutuda gelirken, sandıklı olan ürün son derece şık bir çekmeceli ahşap sandıkta geliyor. Benim önerim, eğer çeyiz için alıyorsanız sandıklı olanı almanız yönünde; ama yerim yok ve nasıl olsa tekrar sandığa yerleştirmeyeceğim diyorsanız, günlük kullanım için daha uygun olan kutulu versiyon da işinizi fazlasıyla görecektir.

89 Parçalık Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı içinde 12 adet yemek kaşığı, 12 adet yemek çatalı, 12 adet yemek bıçağı, 12 adet tatlı kaşığı, 12 adet tatlı çatalı, 12 adet tatlı bıçağı, 12 adet çay kaşığı, bir adet servis kevgiri, bir adet servis kepçesi, bir adet servis çatalı, bir adet servis kaşığı ve bir adet servis küreği var. Bazı takımlarda yer alan fakat genellikle günlük kullanımda ihtiyaç duyulmadığı için kaderi bir kenarda beklemek haline gelen peynir bıçağı, buz kaşığı, buz maşası veya fondü çatalı gibi ekstralar, bu takım içinde mevcut değil. Daha çok Türk sofra alışkanlıklarına uygun sayılabilecek temel ihtiyaçların gözetilmesiyle bir set oluşturulmuş.

Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı Nasıl Bir Tasarıma Sahip?

Nehir marka ürünlerin tamamının tasarımlarında hem güzelliğe, hem dayanıklılığa önem veriliyor. Dolayısıyla Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı tasarlanırken de bu amaçtan ödün verilmemiş. Başta da belirttiğim gibi, Nehir markası olmasına rağmen çatal-kaşık-bıçak seti ürünlerinizin üzerinde “İmran” ismi yer alıyor. Klasik bir paslanmaz çelik kaplama çatal-kaşık-bıçak setine göre bir nebze daha mat ve yumuşak dokulu bir kaplamaya sahip olan Lizbon seti, mat saten kaplamanın hakkını veren bir işçilikle bezenmiş.

Çatal, kaşık ve bıçaklar ne çok büyük, ne de çok küçük. Günlük kullanıma ve ortalama bir mutfak çekmecesine sığacak boyutta olan ürünler, genel olarak yuvarlağa uzanan oval hatlar kullanılarak tasarlanmış. Ürünlerin sapları ile uç noktaları arasında, aynısı bitiş noktalarında da tekrarlanan dalgalı bir yapı var. Elinizi ürünün üzerinde gezdirdiğiniz zaman, dalgaların meydana getirdiği kademeleri rahatlıkla hissedebiliyorsunuz.

Son derece sade ve şık bir tasarıma sahip olan Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı genel tema olarak ne klasik, ne de modern sayılır. Her ikisinin ortasında yer alan bir tasarım anlayışına sahip olan bu set, sofralarında “zamansızlık” ve “sadelik” isteyen ev sahipleri için birebir. Çünkü setteki hiçbir ürün ne geçmişe ait retro ya da vintage esintiler taşıyor; ne de ürünü zamanının çok ötesinde konumlandıran füturistik çizgilere sahip. Bu nedenle belirli bir dönem vurgusu olmayan sofraların tasarımına eşlik etmesi için Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımını tercih edebilirsiniz.

Son Söz

Monoblok yemek ve tatlı bıçaklarına sahip, zamansız tasarımıyla göz dolduran ve hem günlük kullanıma uygun hem de özel davetleri kaldırabilecek şıklıktaki Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı, hassas programda yıkanabilme özelliği ve 10 yıllık ürün garantisiyle bütçesini sarsmadan kaliteli ürün almak isteyen kişiler için ideal bir seçim. Eğer çatal-kaşık-bıçak takımında olağanüstü bir işçilik, sıradışı bir tasarım anlayışı ve high-end kategorisine giren malzeme seçimi arayışınız yoksa, uygun fiyata sahip bu ürün sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Yemeklerini 89 parçalık Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı ile yiyecek olan herkese şimdiden afiyet olsun. En ucuz  Nehir Lizbon Saten Çatal Kaşık Bıçak Takımı fiyatları, en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri’de. Cimri, cebinize çalışır.

Emel Bilge Çınar 26/05/2016
Nehir Çatal / Kaşık / Bıçak Takımları