Televizyonlar, radyolar hayatımızda vazgeçemediğimiz araçlardandır. Bu araçların kaliteli yayın yapabilmesi için gerekli olan aygıta anten denir. Next, Atlanta, GoldMaster, Baff, Grundig, Beko, Mega markalarına ait çanaklar Cimri.com da satışa sunulmuştur.

ÇANAK NEDİR?

Antenler, radyo dalgalarını toplamada ve yaymada işe yarar. Antenler iki çeşittir. Verici antenler radyo televizyon gibi aygıtların dalgalarını yayar. Daha sonra bu elektrik sinyallerini elektromanyetik dalgalara çevirir. Elektromanyetik dalgalara çevrilen bu dalgalar alıcı anten tarafından toplanır. Toplanan bu dalgalar elektrik uyarılarına dönüşür. Böylece yayın gerçekleşir. En basiti anten şekli iki direk arasına çekilenidir. Bugün daha çok T anteni kullanılıyorsa da, kurulacağı yer elverişliyse ve maliyetin yükseleceği düşünülmüyorsa şemsiye veya huni biçimi antenler tercih edilmektedir. İyi bir radyo alıcı anteni, binanın dışında, parazit taşıyıcı bütün iletkenlerden uzakta, yerden 3 i metre kadar yükseklikte 15-25 metre uzunluğunda olmalıdır. Özellikle yakındaki elektrik tellerine paralel olmaması gözetilmelidir. Televizyonların daha fazla kanal çekebilmesi için alınması mecbur olan ürünlerden olan antenler 80 cm,85cm ve 90 cm çapında üretilir. Tercihe göre çift ya da tek şekilde takılır. Daha fazla yabancı kanal izlemek isterseniz çift çanak takmalısınız. Antenlerin odak noktalarının geometrik yerlerine göre farklı şekillerde çanak antenler üretilmiştir. Ülkemizde en sık kullanılan antenler 90 – 120 cm Offset olanlardır. Offset olanlar ise ufuk açısına daha fazla bakarlar ve elips şeklinde daha ince bombelidirler. Offset Antenler yapılarından ötürü daha fazla sinyal toplayabilirler ve özellikle kış aylarında çok daha az kar tutarlar. Bu yüzden ofset çanakları tercih etmekte fayda vardır.Offset ya da universal çanak modellerini Cimri.com da bakabilirsiniz. Her bütçeye uygun çanak modelleri sitede mevcuttur.

ÇANAK NASIL TAKILIR?

Anten kurulumu herkesin yapabileceği işlerden değildir. Takılacak evin çatısında antene uygun bölgenin olması gereklidir. Çok fazla yağış alan, rüzgar esen bölge olmaması gereklidir. Hassas bir ayar sistemi vardır. Bu yüzdende uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Çanak takıldıktan sonra kurulum ayarlarını ise televizyonun özelliklerine göre yapabilirsiniz.