Temizlikte olmazsa olmazlarımızdan biri çamaşır suyudur. Her evde mutlaka bir şişe çamaşır suyu vardır. Çamaşırları beyazlatma, renklerini ağartma özelliği olan bu ilaç aynı zamanda genel temizlikte de dezenfektan olarak kullanılır. Domestos, Ace, Bingo, Vissmate ve Peros gibi birçok markanın sıvı çamaşır suyu, jel çamaşır suyu ürünleri en uygun fiyatlarla Cimri.com'da sizleri bekliyor.

Çamaşır Suyu Nedir?

Çamaşır suyu, kimyasal adı sodyum hipoklorit olan, temizlik ve hijyen amacıyla kullanılan kimyasal maddedir. Çamaşırları beyazlatır. Bir maddeyi beyazlatır veya ağartır, amacı rengini çıkarmak veya açmaktır. Açık yeşil, sarımsı bir rengi ve karakteristik, belirgin ve oldukça keskin kokusu vardır. Bir damlası bile temizlenmesi gereken yeri dezenfekte etmeye yetmektedir. Bu denli güçlü olduğu için de kullanırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taşıma ve kullanım sırasında gözlük, yüz maskesi, eldiven, çizme ve koruyucu giysi kullanılmalıdır. Deri ile temasından kaçınılmalıdır. Cilt ile teması durumunda bol su ile yıkanmalı ve arındırılmalıdır. Temizliğin yapıldığı alan temizliğe başlamadan önce havalandırılmış olmalı. Temizlik esnasında da havalandırılması solunum açısından gerekli olabilir. Çamaşır suyu mutlaka soğuk su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Özellikle banyo dışındaki alanlarda mutlaka su ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Banyo temizliği sırasında klozet iç çeperleri ve klozet iç kısımlarına direk uygulanabilir. Bunun dışındaki bölgelere su ile karıştırarak kullanınız. Çamaşır suyu, çocukların ulaşamayacağı bir yerde, serin ve ışık almayan bir dolapta ve kendi kabında saklanmalıdır. Kazara içilirse hemen doktora başvurulmalıdır.

Çamaşır Suyu Kullanım Alanları Nerelerdir?

Çamaşır suyunun en sık kullanıldığı yer şüphesiz ki banyolardır. Klozet temizliği, duş teknesi temizliği, fayanslar ve lavaboların temizliğinde olmazsa olmazsa üründür. Temizlemek istediğiniz alana çamaşır suyu dökün veya püskürtün ve 15 dakika bekleyin. daha sonra eldiven kullanarak alanı ovalayın ve bol su ile durulayın.

Bir diğer kullanım alanı ise mutfaktır. Ocak, mutfak tezgahı, evye, çöp bidonu, ve bulaşıklarınızdaki inatçı lekelerde oldukça etkilidir. Çamaşır suyunu soğuk su ile karıştırarak sünger yardımıyla lekelere uygulayın. ıslak bezle durulayın.

Ve son olarak beyaz çamaşırlar. Beyaz çamaşırlar, örtüler, giysiler üzerindeki inatçı lekelerde oldukça etkilidir. renk değişimi yaşayan beyazlar için de kullanılmaktadır. Soğuk su ile dolu bir kovaya az çamaşır suyu ekleyip beyaz çamaşırlarınızı kovada 1 saat bekletmeniz lekelerden kurtulmanıza yetecektir.