• En Popüler Ürünler
  • En Ucuz Ürünler
  • En Yeni Ürünler
ReklamAracınız kışa hazır mı? Güvenli yol tutuşu için kış lastiklerini listeledik.

Çamaşır Yıkama Nasıl Yapılır?

Günümüzde çamaşır yıkama, makineler nedeniyle kolay gözüken bir iş olsa da kıyafetlerinizin zarar görmemesi açısından dikkat edilmesi gereken birçok noktası mevcuttur. Özellikle beyazların renklerinin griye dönmesi ya da renkli kıyafetlerin solması karşılaştığınız sorunların başında gelmektedir. Öncelikle yıkmaya başlamadan önce beyazlar ve renkliler olarak iki gruba ayırmalısınız. Renkli kıyafetlerinizde kendi içinde gruplandırılabilir. Hem renk tonları nedeniyle hem de kumaşları nedeniyle farklı programlarda yıkamak zorunda olabilirsiniz. Renk ayrımı yaptıktan sonra pamuklu veya ipek, narin, yünlü giysiler olarak yine iki gruba ayırmalı ve yıkama işlemine başlamalısınız.

Çamaşır Yıkama Ürünleri Nelerdir?

Çamaşır Yıkama ürünleri arasında vazgeçilmez olan çamaşır detarjanı, toz ve sıvı olarak ikiye ayrılmaktadır. Sıvı detarjanların kullanımı toz detarjana göre daha kolay olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Toz detarjanlar ise ön yıkama kısmında tercih edilmektedir. Her evin olmazsa olmazı çamaşır suyu hijyen açısından oldukça önemli ürünler arasında yer almaktadır. Sadece temizlik değil çamaşırları da beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Çamaşır suyu kullanırken içinde kimyasal olması nedeniyle direk elinizle temastan kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca bu ürünü kullanacaksanız mutlaka su ile karıştırarak kullanmanız gerekmektedir. Bazı lekelerin inatçı olması nedeniyle başvuracağınız en iyi yöntem çamaşır leke çıkarıcı olmalıdır ve lekeli olan alana sıktıktan sonra yıkama işlemene başlayabilirsiniz. Çamaşır yumuşatıcı kullanarak kıyafetlerinizin ilk günkü dokusunu, yumuşaklığını ve rengini sabitleyebilirsiniz ve çamaşır yumuşatıcısı kullanmanız durumunda giysileriniz daha kolay ütülenmektedir. Bir diğer önemli ürün ise çamaşır makinesi kireç önleyici makinenizin kireçlenmesini önleyerek giysilerinizin daha verimli yıkanmasını sağlamaktadır.

Çamaşır Yıkama Dereceleri Nelerdir?

Çamaşır yıkama dereceleri kıyafetlerin renk ve kumaş farklılıklarına göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca her ürünün etiket kısmında yıkama talimatları bulunmaktadır fakat ortalama dereceleri belirtmekte fayda vardır. Açık tonlu ve pamuklu giysilerin 40 derecede yıkanması gerekirken, açık tonlu ve ipek, narin, yünlü giysilerin 30 derecede yıkanması gerekmektedir. Koyu tonlu giysiler genellikle 40 derecede yıkanırken, siyahlar için 30 derece uygun görülmektedir. Beyazlara gelecek olursak kirleri daha çok gösterdiği için 60 derece yıkanması uygundur fakat narin veya ipek kumaşı olan beyaz bir kıyafetinizi 60 derecede yıkamanız önerilmez. Bu nedenle bu tür kıyafetlerin yıkama aşaması için etiketindeki yıkama talimatına bakmanızda fayda vardır. Çamaşır yıkama işlemini yaparken makinenizin tamamen dolu olmasına özen göstermelisiniz. Hem bütçenizi hem de makinenizin ömrünü korumuş olacaksınız.

Çamaşır Yıkama İçin Doğru Zaman Var Mıdır?

Özellikle çalışıyorsanız ve çamaşırlarınızın uzun programda yıkanması gerekiyorsa eve gelir gelmez giysilerinizi ayırıp yıkama işlemine başlamalısınız. Uzun programda yıkama yapacaksanız gece saatlerinde yıkama yapmanız faydalı olacaktır. Nedeni ise elektrik tarifeleri gece daha uygundur ve bütçenize de katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çamaşır yıkama programı bittikten sonra kıyafetlerinizin uzun süreli olarak makinede kalmamasına özen göstermelisiniz. Hem giysilerinizin ömrü açısından hem de kötü koku olmaması için dikkat etmeniz gereken noktalardan biridir.

Çamaşır Yıkama Ürünlerinin Fiyat Aralığı Nedir?

Çamaşır yıkama ürünlerinin fiyatları markaya ve ürüne göre değişmektedir. Fiyat aralığı ise tüm ürünler göz önünde bulundurularak 5 – 400 TL arasında yer almaktadır. Sizde ihtiyacınıza göre olan ürünleri sıralayabilir en uygun fiyatlarla birlikte alışverişe başlayabilirsiniz.