Mona Lisa! Adını duyunca aklımıza, gülüşünün sırrı hala çözülememiş Da Vinci’nin yağlı boyayla yaptığı eşsiz eşeri gelir. Yüzyıllardır en değerli tabloların ana yapım malzemesi yağlı boyalar şimdi Nova Color, Bob Ross, Pebeo, Bigpoint gibi markaların farkıyla Cimri.com’da en ucuz fiyatlarla sanatseverleri bekliyor.

Yağlı Boya Nedir?

En bilinen tabiriyle; pigmentlerin özel yağlarda ezilerek karıştırılmasıyla elde edilen, resim yapmakta kullanılan boyalardır. Keten bitkisinden üretilen bezir yağı en çok kullanılan özel yağlardandır. Tiner ile inceltilerek kullanılan yağlı boya, silinebilmesi ile çok avantajlı bir boya türüdür. Kaliteli bir yağlı boya ile yapılan tablo, yüzyıllar boyu ilk haliyle kalabilir.

Yağlı boyanın resim sanatında kullanılması kalıcı eserlerin ortaya çıkmasına ve birçok akımın gelişmesine yol açmıştır. Empresyonizm, Rönesans (Klasizm) Barok, Kübizm ve diğer akımlar resim tarihine yön vermiştir.

Yağlı boya eserlerin özellikle birkaçı ressamları ile birlikte birçoğumuzun hafızalarında yer sahibidir. Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu, Raffaello’nun Atina Okulu tablosu, Rembrandt’ın Gece Bekçileri tablosu, Goya’nın 3 Mayıs 1808 tablosu ve tabi ki Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu.

Yağlı boya ressamlarını sayarken Van Gogh, Boticelli, Salvador Dali, Rubens , Monet gibi sanatçıların da adını anmadan geçmek olmaz. Türk ressamlar da çok başarılı tabloları ile adlarını tarihe yazdırmayı başarmışlardır. Osman Hamdi Bey, Fikret Mualla, Abidin Dino, İbrahim Çallı bu ressamların öne çıkanlarındandır.

Yağlı boya ile resim yapmak zahmetli bir iştir. Yağlı boya kullanımı tiner denilen yağlı boya incelticisi sayesinde yapılır. Yağlı boya ve tinerin kokulu olması sebebiyle, dikkat isteyen bir konudur.

Yağlı Boya Nasıl Seçilir?

Yağlı boya seçimi titizlik isteyen bir seçimdir. Kaliteli malzeme seçilmesi, resim kalitesi açısından çok önemlidir. Yağlı boya seti, içerisinde birçok renkte yağlı boya içeren setlerdir. Küçük boylarıyla yağlı boya setleri, hobi olarak başlayanların ilk tercihi olmalıdır. Profesyonel sanatçılar ise daha büyük boyutlu setleri seçebilirler. Kaliteli yağlı boya, partikül bırakmaz, topaklanma yapmaz. Resmin kalitesi için bu önemli bir konudur. En kaliteli yağlı boyaları Cimri’de bulabilirsiniz.

Merak edilen bir diğer nokta da yağlı boyanın temizliğidir. Paletler ve fırçalar kullanım bittikten sonra, önce fazla boyadan arındırılır, sonra terebentin ile iyice temizlenir. Böylece yağlı boya fırçaların temizliği yapılmış olur.

Sprey Boya Nedir?

Günümüzün gelişen teknolojisiyle beraber uygulama işlemlerinde de değişiklikler ve işlemlerinizi kolaylaştıracak araçlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de sprey boyalardır. Sprey boya, içerisinde barındırdığı gaz sayesinde boyaya basınç uygular ve böylelikle boyanın püskürtülmesini sağlar. Püskürtme yöntemi ile uygulanan boya homojen bir şekilde yüzeye yayılır ve böylelikle az boya ile çok alan boyayabilirsiniz. Oldukça geniş bir skalaya sahip olan sprey boya renkleri ile istediğiniz sonucu daha az enerji harcayarak ulaşabilirsiniz.

Sprey Boya Hangi Yüzeylere Uygulanır?

Bu boya çeşidi ile birçok yüzey boyamak mümkündür. Öyle ki ahşaptan tutun metal, beton, plastik gibi kullandığımız hemen hemen her malzemenin maddelerine uygulama yapmak mümkündür. Sadece uygulama yapmadan önce uygulayacağınız yüzeyin dokusunun biraz boyayı kabul edebilecek yapıda olması gerekmektedir. Örneğin, üzeri işlem görmüş bir metali boyamak zor olabilir. Buna dikkat ederek üzerine baskı vb. gibi işlem yapılmamış alanların üzerine boyama işleminizi yapın. Tabii ki işleme başlamadan önce her boya çeşidinde olduğu gibi sprey boya çeşidinin de dikkat edilmesi gereken konuları vardır. Bu noktalara dikkat ederek uygulama yaptığınız taktirde istediğiniz sonuca ulaşmanız oldukça kolay olacaktır.

Sprey Boya Nasıl Yapılır?

Her boya çeşidinde olduğu gibi sprey boya çeşidini de uygularken belirli tekniklere dikkat etmeniz gerekir fakat tekniklerden önce boyama yapacağınız ortamı uygun koşullara getirmeniz gerekmektedir. Örneğin uygulama yapacağınız alanın kesinlikle temiz olmasına ve üzerinde toz, pas gibi herhangi bir pürüzün olmamasına dikkat etmelisiniz. Uygulamaya başlamadan önce bulunduğunuz alanın tozlu olmamasına ve rüzgâr esmemesine gerekmektedir. Sonrasında ise teknik detaylara geçerek işleme başlayabilirsiniz. Uygulayacağınız alana yaklaşık 20-25 cm uzaklıktan uygulama yapmalısınız. Bu mesafeden uygulayarak boyanın homojen bir şekilde yüzeye uygulanmasını sağlamış olursunuz. Oldukça hızlı kuruyan bir boya çeşidi olduğu için yeni bir kat atmak istediğiniz alanın 10-15 dk. kurumasını bekledikten sonra yeni katmanınızı uygulayabilirsiniz. İşleminizi tamamen tamamladıktan sonra uygulama yaptığınız alanın tamamen kuruması için 1 gün beklemeniz gerekmektedir. Sonrasında ürününüzü dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Mat sprey boya, ısıya dayanıklı sprey boya gibi pek çok çeşidi olan bu boya türünün en kaliteli seçeneklerini Cimri.com’da bulabilirsiniz!